Apple Türkiye Ülke Müdürü Resan Yüner oldu [Doğrulandı]
Genel

Apple Türkiye Ülke Müdürü Resan Yüner oldu [Doğrulandı]

Apple'ın iTunes Türkiye için hazırlıklara başladığını ve Türkiye operasyonları için iş ilanı verdiğini yazılarımızda paylaşmıştık. Şirket, Apple Türkiye Müdürü'yle anlaşarak Türkiye pazarı için çalışmalarını hızlandırmış durumda.

Apple, Türkiye Müdürü görevi için IT sektörünün yakından tanıdığı bir ismi koltuğun başına geçirdi. Habertürk'te yer alan habere göre Oracle İş Uygulamaları Türkiye Direktörü Resan Yüner, Apple Türkiye'nin başına geçen isim olduğu iddia edildi.

Bu iddiayı doğrulatmak için Resan Yüner ile bağlantıya geçtik. Aldığımız bilgilere göre 1 Kasım 2012 tarihi itibariyle Resan Yüner, Apple Türkiye Ülke Müdürü olarak göreve başlayacak. Haberi doğrulayan Resan Yüner, hala Oracle Türkiye'de çalıştığını belirterek, yayınlanan haberden rahatsız olduğunu da ifade etti.

Resan Yüner'in yönetici olmasıyla beraber Apple'ın Türkiye operasyonlarında el atması beklenen konulardan bahsetmek istiyoruz. Bunlardan ilk iTunes Türkiye'yi aktif hale getirmesi. Böylece Türkiye'de telif hakkı olan müzik ve video içerikler iTunes üzerinden satın alınabilecek. Kısaca Türkiye'deki müzik ve video sektöründe rekabet kızışacak.

Resan Yüner'in ele alması beklenen konulardan bir diğeri de Apple'ın Türkiye'deki ekibini daha da güçlendirmesi. Daha önce de paylaştığımız gibi Apple Türkiye operasyonları yönelik olarak şimdiden dört kişiye iş vermek için ilan vermiş durumda. Bu rakamın Resan Yüner'in göreve gelmesiyle beraber artması bekleniyor.

Öte yandan çiçeği burnunda yöneticinin Apple mağazalarının açılması ve iPhone 5 gibi yeni Apple cihazlarının Türkiye'ye gelmesi konularını da gündemine alacağını tahmin ediyoruz.

HP ve Compaq'ta çalıştı

2009 yılında Oracle Türkiye Ülke Direktörlüğü koltuğuna oturan Resan Yüner, Türkiye IT sektörünü yakından tanıyan isimler arasında yer alıyor. 1987 yılında ODTÜ İşletme Fakültesi'nden mezun olan Yüner, yöneticilik macerasına Compaq ile başladı. Yüner 2000 - 2002 yılları arasında Compaq Türkiye Müdürü olarak görev yaptı. 2002-2008 yılları arasında, Hewlett-Packard 2009 yılında da GE Healthcare şirketleri Resan Yüner'in yöneticilik yaptığı şirketler arasında yer alıyor.

Yorumlar (9)
 1. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Kariyer gözlerimi aldı resmen. Nazar değmesin , başarılar ve tebrikler .

  " Bundan Sonra , Türkiye ' de Elma ' yı O Satacak "

 2. Ali Yakın Ali Yakın

  Yerli Havva'ya başarılar diliyoruz!

 3. hayırlısı bakalım...

  türkiyede apple mağazasıda açılmaya başlasa çok iyi ilerlemeler olur

 4. Cuhadar Cuhadar

  Tebrik ediyorum. yalnız haberin yayınlanmasından neden rahatsız olmuş çözamedim. Hala Oracle çalışanı olduğu için mi acaba?

 5. Yorumları okuyunca gülümsedim :-) İlgili kişinin LinkedIn hesabına baktığımız zaman, kariyerinde hiç perakende ile ilgilenmediğini, hep büyük şirketler ve teknoloji hizmetleri konularına odaklandığını görüyoruz. Apple açısından yanlış bir seçim olduğunu düşünüyorum, buraya yazıyorum, zamanı geldiğinde tekrar döner okuruz.

  1. Yorumunuzu okuyunca ben de gülümsedim :) Apple'ı klasik bir perakendeci olarak görüp, hiç perakende deneyimi olmayan birini getirdi diye eleştirmişsiniz. Apple bir perakendeci değildir, fmcg değildir. Apple bir teknoloji firmasıdır.

   1. Biz buraya yorum yazarken, canımız sıkıldığı için yazmıyoruz, birçok yerden çok çeşitli bilgileri okuyup, sektör tecrübemiz ve tahminlerimizle değerlendirip yazıyoruz. Konuşan Cindy bebek üreten şirketin teknoloji firması olmadığı gibi Apple da sizin anladığınız manada bir teknoloji şirketi değildir. İşinin çok daha önemli bir tarafı "perakende"dir, zaten iphone sonrası kazanç rakamlarını incelerseniz bunu görürsünüz. Artık gelirlerinin %50'den fazlasını sadece iphone üzerinden elde ediyor. Kendisini tanımlaması da "consumer electronics" şirketi şeklinde, yani işinin öncelikli kısmı, tüketici eğilim ve beklentilerine göre ürün tasarlayıp satışını yapma şeklinde. Ürünün "tasarlama" kısmının Türkiye ile hiçbir ilgisinin olmadığını biliyoruz. Ayrıca, henüz Türkiye'de yok ama dünyanın birçok ülkesinde açtığı perakende mağazaları da cirosunda ciddi bir paya sahip. Türkiye tarafına gelirsek, Türkiye'de ne yapacak? Yıllardan beri yaptığı (veya yaptırdığı) gibi sadece satış. Peki satış nasıl yapılıyor? Apple için büyük şirketlere gidip proje satışı veya proje geliştirme şeklinde mi? Tabii ki hayır. Zaten bu ürünler "iş" ürünleri değil, "tüketici" ürünleri. Tüketiciye ürün ve içerik satışı yapacaklar, onun dışında çıkıp ne bir proje geliştirecek, ne de ürün tasarlayacaklar. Öyle bir beklenti de yok, olması da abes zaten. Yani Apple Türkiye'nin yapacağı iş bu, Apple'ın ne şirketi olduğunun çok da bir önemi yok. Ha Apple Türkiye genel müdürü olmuşsunuz, ha Migros genel müdürü olmuşsunuz, Türkiye'de bu pozisyon için gerekli olan yetenek kapsamı budur. Olayın şirketle bir ilgisi yok.

 6. itunes taki muzik ve film arsivini getiremedikten ve 500 dolarlik telefonu 3000 tl ye sattiktan sonra CEO olsa kac yazar

 7. Fatih Gere Fatih Gere

  3 aylik telefonumun kendi kendine isinmasi sonucu anakarti gitmistir.yetkili servis 2.400 tl fiyat cikarmistir.yaziklar olsun bu apple storee.yanlis tanimisim