iTunes Türkiye mağazası için geri sayım başladı [Duyum]
Uygulamalar

iTunes Türkiye mağazası için geri sayım başladı [Duyum]

Apple'ın birçok ülkede varolan ancak Türkiye'de henüz devreye almadığı iTunes mağazasının kısa süre içinde açılacağının duyumlarını alıyoruz. Öncelikle müzik satışının başlayacağı iTunes mağazası için aldığımız duyumlar Apple yetkililerinin telif hakları için ilgili kurumlarla görüşmelerini tamamladığı yönünde.

Şirketin iTunes Türkiye mağazasını Kasım ayına yetiştirmek için büyük çaba sarfettiği de aldığımız diğer bilgiler arasında. Ancak Kasım ayına yetişmemesi durumunda 2013 yılının ilk çeyreğinde açılışın yapılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

iTunes Türkiye mağazasında müzik satışının başlamasının ardından diziler ve filmler için de çeşitli anlaşmaların yapılacağı konuşuluyor. Hatta konuya yakın bir kaynağımız bununla ilgili özellikle diziler tarafında bazı kurumlarla görüşmelerin yapıldığını da paylaştı. Ancak bu konuda şu an için çok kesin konuşmamız doğru olmaz.

Türkiye mağazasının açılışı için yapılan çalışmaların arasında ön ödemeli iTunes hediye kartlarının Türkiye'de piyasaya sürülmesi de söz konusu. Bununla ilgili görüşmelerin de belirli bir seviyeye geldiği duyumlarımız arasında.

Bildiğiniz gibi iTunes Amerika'da müzik endüstrisinin dinamiklerini kökten değiştirmiş ve birçok ürününde servisle entegre satış kanalları oluşturmuştu. iTunes uygulamasından bilgisayara yasal müzik indirmek ya da iPhone, iPad gibi iOS cihazları ile olan entegrasyon bir tarafa, Apple TV gibi ürünler için olmazsa olmaz olan iTunes mağazası şu an için Türkiye'de sadece podcastlere ulaşım imkanı sağlıyor.

Rekabet açısından Türkiye'de yeni bir oyun sahası yaratacak olan iTunes mağazası eğer duyumlarımız doğruysa Kasım 2012 - Mart 2013 arasında Türkiye'de devreye alındığında kullanıcılar için de fazlasıyla ilgi çekici olacaktır diye düşünüyorum.

Konuyla ilgili eğer ilgili taraflardan ya da kaynaklarımızdan yeni bilgiler gelirse paylaşacağız.

Yorumlar (5)
 1. Burak Öztürk Burak Öztürk

  Sonunda ! Bu aynı zamanda app store dada kendi para birimimizle alışveriş yapacağımız anlamına geliyor değil mi ?

 2. Umut Akyol Umut Akyol

  Kitap olacak mı acaba?

 3. Selim Karataş Selim Karataş

  ağustos başından beri konuşulan bu duyum umarız en geç 2013'de olur...

 4. Kesinlikle olmayacak şu an için 2013'ün ilk çeyreğinde olacak. Zira Apple Türkiye ofisi bu konuda oldukça hantal çalışıyor. Adamların önceliği operatörler arası cihaz sevkiyatı. Bunu nereden mi biliyorum. Apple Türkiye ofisinde çalışan bir akrabamdan ...

 5. Murat Livaneli Murat Livaneli

  Heyecanla bekliyoruz..

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri