Marissa Mayer'in stratejileri dışarı sızdı
Portal

Marissa Mayer'in stratejileri dışarı sızdı

Google’ın deneyimli çalışanlarından ve üst düzey yöneticilerinden biri olan Marissa Mayer Temmuz ortasında işlerin yolunda gitmediği Yahoo’nun yeni CEO’su olmuştu. Yahoo'da Google havası estirmeye başlayan Mayer'in stratejileri basına sızdırıldı.

Business Insider'ın bir çalışan aracılığıyla elde ettiği bilgilere göre Mayer'in kafasında mobile dönük ve kişiselleştirmeye dayalı bir strateji var. Yahoo, mobil tarafta yetenek satın alması ile güç kazanacak ve daha hızlı bir şirket olacak. Küçük şirketleri ürünleri için değil, yetenekli çalışanları için satın alacak.

Mayer'in ağzından aktarılan stratejilere göre; Yahoo'nun yeni tanımı; "İçerik ve reklam tarafında kişiselleştirmeye önem veren bir şirket" olacak. Yahoo, kullanıcı sayısının büyümesini, reklam satışlarıni, reklam araçlarının geliştirilmesini ve yetenekli çalışan konularını önemseyecek. Her gün kullanıcılara dokunmanın bir yolu bulunacak.

Odaklanma

Yahoo, iyi yaptığı işlere daha fazla odaklanacak, iyi olmadığı işlerdense uzaklaşacak. Dostça iş ilişkileri kuracak. 2015'te mobilde "güçlü" bir konuma gelecek. 100 milyon kullanıcıya veya 100 milyon dolara ölçeklenebilen projelere yeşil ışık yakılacak.

Mayer, disipline etmeye çalıştığı Yahoo çalışanlarına artık daha net iş takvimi, araçlar ve sorumluluklar yükleyecek ve çalışanlar şu 4 unsur temelinde eğitilecek;

 • Kültür
 • Şirket hedefleri
 • Kalibrasyon (ayarlama/düzenleme)
 • Kompansasyon (dengeleme, birbirinin yerini doldurma)

Business Insider içerden daha fazla bilgi alma peşinde ama bu stratejilerin en azından Google tarafından tahmin edildiğini düşünmek zor değil. Asıl önemli olan Mayer'in bu bu stratejileri uygulamaya koyarken atacağı adımlar.

Yorumlar (9)
 1. Cuhadar Cuhadar

  Ben yahooyu Türkiye de ki web sitelerinden mynet'e benzetiyorum. Çok kaliteli servisleri var ama ben nedense mynet'i hiç sevmiyorum. Ayrıca müthiş ziyaretçi kitlesi var ve bunu sürekli kendilerinde tutabilecek ek özellikleri tam anlamı ile yerine getiremiyorlar gibi. Mesela yahoonun da mynetinde mail servisi var ama ben googlenin kini kullanıyorum.

  1. Yesim Altay Yesim Altay

   Ben de tam aksini dusunuyorum, yillardir mynet emailini kullaniyorum ve dunya standartlarinda hizmet veriyor...keske yorum yapmadan deneseydiniz... belki de Turkiyenin ve Turk insanini onundeki en buyuk engel kendimize olan guven eksikligimiz bu yuzden de bize ait olmayan markalara ozeniyoruz gibi geliyor bana

   1. Cuhadar Cuhadar

    Kullanmasam zaten yorum yapmazdım. şu anda siz söyleyince tekrar girdim ve 3 ay süresi dolmuş. Ayrıca ben kötü vesaire herhangi bir şey de yazmadım. Sadece etkin şekilde ziyaretçileri kendi sitelerinde tutamıyorlar dedim. Nasıl izah edeyim bilemiyorum ama soğuk bir yüzleri var.

  2. Çağatay Şama Çağatay Şama

   Arayüz her şeydir.

 2. Yesim Altay Yesim Altay

  Yillardir mynet email kullaniyorum ve asagida bahsi gecen diger iki maili de denedigim icin mynetin dunya standartlarinda hizmet verdigini soyleyebilirim, keske bu yorumlari yapmadan gercekten denemis olsaydiniz.... Turk insaninin da turkiyenin de belki de onundeki en buyuk engel bu guven eksikligi, yabanci markalara siginarak, kullanarak bu eksikligi giderecegimiz inanci ile yasiyoruz.... Marrisa Mayeri da meyve veren agac taslanr misali zorluyorlar, biraz bekleyip neler yapabilecegini gormek lazim. Mynet ise kimi zaman yahoodan da ileride isler yapiyor ama bunu anlamak icin once denemeli...

  1. Sanırsam Mynet çalışanısınız :)) sevilecek hic yanı yok yani mynet in

   1. aynennn :)

  2. bir tek çalışanlar ve internet mahir zamanından kalma yaşlılar kullanıyor heralde :)

   dünya standartı demeyin bari ya gmail il kıyaslayın dandik live mail ile değil.

 3. Selim Hakkı Selim Hakkı

  microsoft'un teklifini geri çevirdiğinden beri düşüşte yahoo. Marissa Mayer bence iyi bir transfer, biraz zaman tanımak lazım, şirketi yeniden yapılandırmak kolay olmayacaktır.

  Bizim kronik bir sorunumuz, her zaman için yabancı çözüm ve ürünleri yerlilerin üzerinde tutuyoruz. satınalma gerçekleşseydi 40 milyar dolara alacaktı microsoft. 17bin çalışanlı yahoo'nun yarattığı değere bakın. eğer mynet ile yahoo, google'ı karşılaştırıyorsak bu bile yerli girişimlerin geldiği noktayı ortaya koyuyor.

  Eksikleri ve gedikleri ile ülkemizde her sektörde güzel işler yapılıyor, bunların daha iyiye gitmesi için eleştireceğiz elbette. onların da daha iyiye gideceklerine inanıyorum