Google girişimciler için yeniden atağa geçti
Etkinlikler

Google girişimciler için yeniden atağa geçti

Google girişimcilik vizyonunu yeni oluşumlarla girişimcilere aktarmaya devam ediyor. Şimdiye kadar farklı şekillerde girişimcileri destekleyen Google, çalışmalarını güçlendireceğini ve tüm faaliyetlerini tek noktada birleştirdiğini açıkladı.

Google'ın şimdiye kadar desteklediği ve bundan sonra destekleyeceği girişim programları, etkinlik takvimi ve sunulan online kaynaklar artık Google.com/Entrepreneurs adresinde paylaşılıyor. Startup Weekend gibi küresel girişimcilik organizasyonlarını destekleyen ve eli Güney Afrika'ya kadar uzanan Google, artık daha fazla girişimcilik programını ve girişimciyi destekleyeceğini açıklıyor.

Girişimcilik organizasyonlarına destek olmak, Google çalışanlarını girişimcilerle buluşturmak, girişimcilerin işlerini büyütmesi için gerekli araçları sunmak Google'ın bu konudaki hedefleri. Ayrıca bu hafta "Google for Entrepreneurs Week" olarak kutlanıyor ki bu her yıl düzenlenecek bir etkinliğin ilk adımı.

Global Entrepreneurship Monitor (GEM) 2011 raporuna göre dünyada ürün/servis sunan ve henüz yolun başında olan yaklaşık 69 milyon girişimci bulunuyor. Google, Facebook, Apple ve Microsoft (Twitter'ı da bu listeye katabiliriz) her ne kadar çeşitli büyüklükteki girişimleri satın alsa da Google başta olmak üzere girişimcilere bir vizyon kazandırmayı da amaçlıyorlar. Diğer yandan bildiğimiz bir şey de önemli girişimcilerin bu büyük şirketlerden ayrılan kişilerden çıktığı.

Şimdilik Türkiye ile ilgili bir etkinlik kaydı yok ama olası etkinlikler için google.com/entrepreneurs/events adresini takibe almanız faydalı olabilir. Tabii Startup Weekend'in Ankara ayağını unutmadığınızı sanıyoruz.

Yorumlar (10)
 1. İlginç değil mi ? Programda Güney Afrika bile var ama Türkiye yok.

  Neden ?

  Çok basit. Türkiye istikrarlı bir ülke değil. Her an kapılarını dışarıya kapatabilir. Örneği youtube ve daha fazlası hala hukuğa aykırı olarak kapatılan binlerce internet sitesi.Hatta İran gibi dünya ya kapatabilir. Bunu ulaştırmama bakanı kendisi söylüyor.Ne diyor ? Facebook bazı ülkelerde baharı getirdi ama bizde sonbahara getirebilir.

  1. Guney Afrika bir kenya bir gana bir kongo yada somali degildir, Guney Afrika sadece adi ve cografyasi afrika olan ama aslinda afrika ile alakasi olmayan bir ulke olup ne yazik ki Türkiye´den daha ileride bir ulkedir.

 2. Yakup Taşlibeyaz Yakup Taşlibeyaz

  Gerçekten İyi Olmuş Böyle Bir Şeye İhtiyaç Vardı.

 3. Ne demiştim ? Türkiye nin ne zaman ne yapacağı belli değil diye.

  Buyrun Sıcak Sıcak.

  http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/779633-bakanliktan-youtubea-uyari

  1. Hz Muhammed'e hakaret eden videonun kaldirilmasi yanlis yani? Yapilmasi dogru, yasaklanmasi yanlis?:) Inanclara saygi denilen bi'sey var, henuz bunu idrak edememis bi insanin Turkiye istikrarli degil Guney Afrika 'bile' var demesine sasmamak lazim.. Turkiye her an kapilarini disariya kapatabilir demissiniz bi de, beyin bedava, devam edin.

   1. Gelişme yasaklardan değil özgürlükten gelir.

    Bir şeyi yanlış, saygısızlık, hakaret olarak değerlendirmeniz başka o şeyin YASAKlanması başka. "İfade Özgürlüğü" hoşumuza gitmeyen, asla onaylamayacağımız şeyler bile özgürce ifade edilebilsin diye var. Batı bunu anlayabilmek için yüzyıllarca uğraştı, bizde tepeden inince kimse önemini idrak edemiyor elbette.

    Sadece peygamber örneği değil, çok daha basit şeyleri bile hakaret olarak değerlendirmemiz "şeref kültürü"nün bir yansıması. Bu da atalarımızın göçebe olması ve adaleti sağlayan kurumların zayıf olması ile ilgili.Yerleşik kent kültüründe bir kişinin sülalesine de küfretseniz o kişi gülüp geçer. Çünkü bu hakaretin kendisine değil hakaret eden kişiye zararı olduğunu bilir. Nezaket kuralları geçerlidir çünkü. Oysa kabile, aşiret düzenindeki toplumlarında itibarınız yoksa can ve mal güvenliğiniz de yoktur. Kan davası, namus cinayeti veya düellolar bu yüzden nefes almak kadar doğal karşılanır.

    21. yüzyıl ise bilgi toplumu düzenine geçildiği, bilginin ve dolayısıyla her türlü söz, yazı ve görüntünün bulutta özgürce var olduğu ve bu sayede tüm insanlık tarihine denk ilerlemelerin yaşandığı bir çağdır. Gelişmenin motoru özgürlüktür.

   2. @Özgün,

    "hakaret olarak değerlendirmemiz 'şeref kültürü'nün bir yansıması", "bu da atalarımızın göçebe olması ve adaleti sağlayan kurumların zayıf olması ile ilgili." demişsin.

    Kendinle çelişiyorsun, burada arkadaş kendi adaletini kendi sağlamıyor, devletin hukuki girişiminden bahsediyor. Göçebelikle filan ilgisi yok bunun, hakarete karşı hukuk çerçevesinde mücadele edilmesinden söz ediyor. Kaldı ki bireysel olarak da hukuki mücadele verilebilir. Hakaretin, hele ki dini inançlara dair hakaretin ifade özgürlüğü ile bir ilgisi yoktur. Batının artık önemli oradan sadece kültürel olarak yaşadıkları dinlerine (Hristiyanlık) karşı olan geniş tavrının evrensel ve genel geçer kabul edilebilir bir şey olduğu fikrinin savunulacak bir tarafı yok, onlar kendi peygamberleri ile ya da Tanrı'ları ile dalga geçebilirler, bu konuda geniş davranabilirler ama bu başkalarının inançlarına da aynı şekilde davranma hakkını onlara vermez. Bunun şeref kültürü ile ilgisi filan yok. (Bkz: http://www.youtube.com/watch?v=J4297XZdQsM) Kültürlerimiz farklı, aynı olmak zorunda da değil.

    Ama Hz. Muhammed ile ilgili bu rezil videoya gösterilen tepki abartılı mı, evet abartılı, bu bir tuzak mıydı, evet tuzaktı, tuzağa düştü mü müslümanlar, evet düştüler. Alenen müslümanlar suç işlesin diye ortalığa salınan (hem de 11 Eylül'ün yıldönümünde) bir videoya bu kadar kaba ve çirkin tepki vererek tuzağa düşmek de müslüman dünyanın ayıbı, bu da işin diğer tarafı.

    "Yerleşik kent kültüründe bir kişinin sülalesine de küfretseniz o kişi gülüp geçer". Bu söz kendinizi bağlar, bir şey diyemem.

   3. #Özgün Yerleşik kent kültüründe bir kişinin sülalesine de küfretseniz o kişi gülüp geçer.

    Demişsiniz. Sokağa çıkın ve yerleşik olan bir Türk insanının sülalesine küfür edin bakalım ne karşılık alacaksınız. Ya da hayranı olduğunuz bir ABD'linin, İngilizin annesine küfür edin bakalım ne oluyor? Hayatta kalırsanız şükredin :)

    Saçma kere saçma bir cümle...

 4. Mümtaz Mümtaz

  Bu ülkedekki insanların büyük bir çoğunluğu malum dine bağlı aktif ya da inaktif olarak. Bu insanlarında hassasiyetleri var. O filmde canlandırılan kişi o inancın yayılmasında önderlik eden insan, kişi. Ve bu insanların hepsine yakını bu kişiyi yani Hz. Muhammed'i anasını babasını geçtik kendisinden bile daha önemli görüyor. Bir insan nasıl kendisiyle alay edilmesi ki ahlaki sınırların aşıldığınıda düşünürsek malum filmde kabullenemezse o zat-ı muhterem'i konu alan filmdeki aptalca alaylamalarıda kabul etmez. Böyle bir devletin yetkili kurumlarıda bu hassasiyeti ön görerek o filmin kaldırılması yönünde yayıncı kuruluştan istekte bulunur. Kabul görmezse de iletişimi keser. Aynı Atatürk'e yapılan saygısızlık sonucunda erişimlerin engellenmesi gibi. Bunun ifade özgürlüğü ile ilgisi yoktur. İnsanlara hakaret, insanların hassas oldukları hususlara hakaret, kesinlikle ifade özgürlüğü değildir ve cezai müeyyidesi olmalı.

  Youtube bu video'yu kaldırmıyor ise erişimi engellenir. Ve bu kadar nettir. Bu şahsi kanaatim dayatıcı bir üslup olduğunun farkındayım fakat değerlerimizi kendimizden üstün tutarız ve nasıl şahsımıza bir hakareti kabul etmiyorsak...

 5. Google in girisimcilik konusunda samimi oldugunu dusunmuyorum. Bir arada open-source culari boyle bir araya toplamaya calisiyordu.