Genelkurmay suç, Yandex izin alındı diyor
Genel

Genelkurmay suç, Yandex izin alındı diyor

Yandex’in popüler Panorama servisi Türkiye’de daha fazla şehirde hizmet vermeye devam ediyor. Sizlere daha önce de aktardığımız gibi servis İstanbul, Ankara ve İzmir’in dışındaki illerdeki çekimlerini sürdürüyor. Antalya’ya uğradıktan sonra İzmit, Bursa ve Adana’ya doğru yol alan Panorama aracı daha önceki çekimleri nedeniyle sıkıntı yaşıyor.

Bugün ulusal basında da yer alan habere göre İstanbul ve Ankara’da kaydedilen görüntüler arasında çekim yapılması TSK’nin iznine tabi olan bölgelere ait fotoğraflar olması ve bunların internet üzerinden yayınlanması üzerine Genelkurmay Başkanlığı suç duyurusunda bulundu.

Konuyla ilgili Yandex’ten de yanıt gecikmedi…

Genelkurmay başkanlığı tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen yazıda görüntülenmesi yasak olan askeri bölgelerin fotoğraflarının çekilmesinin ancak izne tabi olduğunu ve TSK’nin izni olmadan bu yönde faaliyet göstermenin hapis ve adli para cezasını nedeni olduğu söyleniyor.

Yandex Türkiye ofisinden aldığımız bilgiye göre tüm çekimler valilik ve İl Kültür ve Turizm müdürlüklerinden izin alınarak gerçekleştiriliyor. Konuyla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü belirten Yandex, yayınladığı yazılı açıklamada Başkanlığı’n taleplerinin dikkate alınacağı ve o yönde davranılacağının da altını çiziyor.

İşte Yandex’in resmi açıklaması:

İnternet medyasında, şirketimize ait haritalar.yandex.com.tr adresinde askeri bölgelere ait panoramik görüntüler yayımlanması nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı’nın hakkımızda suç duyurusunda bulunduğu yönünde haberler çıkmıştır. Her ne kadar iş bu haberler hukukçularımızca teyit olunamamışsa da önemle belirtiriz ki, “Panorama” adlı servisimizde yayınlanan görüntülerde askeri bölgelere hiçbir şekilde odaklanmış olmadığımız gibi, söz konusu görüntülerin alımında yasalar çerçevesinde illerin valiliklerine başvurularak “Olur“ alınmıştır. Konuya ilişkin olarak Genelkurmay Başkanlığı ile ikili görüşmelerimiz devam etmektedir. Sayın Başkanlığın yaklaşım, görüş ve yönlendirmelerinin büyük bir hassasiyetle dikkate alınacağı ve bu yönde davranılacağı, herhangi bir açıklamayı gerektirmeyecek kadar doğaldır. Kamuya saygılarımızla duyurulur.

Sokakların görüntülenmesi sadece Yandex’in değil Google’ın da sıklıkla sorun yaşadığı konulardan biri. Bugüne kadar topladığı beğeni kadar tepki ile de karşılaşan uygulama ile ilgili tartışmalar bu örnekle de son bulacak gibi görünmüyor.

Aslında konu sadece sokak görüntüleri ile de sınırlı değil, internet genelinde özgürlük ve mahremiyet kavramları uzun zamandır tartışılıyor. Bu konuda her kesimin katılacağı bir karar vermek kolay olmadığı gibi sınırın nerede çizilmesi gerektiğini tespit etmenin mümkün olduğu da tartışmalı bir konu.

Peki sizce sokakların görüntülerinin internette yer alması yararlı mı yoksa zararlı mı? Veya bu konuda neye dikkat edilmeli ve bu konuda kimlere ne gibi görevler düşüyor?

Yorumlar (13)
 1. Berk Kerpiç Berk Kerpiç

  Sokakta elimizi kolumuzu sallayarak gezdiğimiz, gördüğümüz her yer internette yayınlanabilir. Bunlar halka açık, "kamulaşmış" alanlardır.

  TSK'nın suç duyurusunda bulunmasına sebebiyet veren panaromalar, muhtemelen, askeri birliklere paralel geçen yollar, birlik sınırlarında yer alan fotoğraflardır. Ancak, buradan "art niyetli" kişilerin geçerek, görerek keşif yapılması zaten engellenmiyorsa, Yandex'in bu görüntüleri internette yayınlamasında bir sakınca yoktur.

  Madem bu alanlar kritik önem taşıyan, stratejik yerler; neden Yandex dahil sade vatandaşlar bu alanlardan geçebiliyor, gözlemleyebiliyor?

  Anlamsız bürokratik kısıtlarla bu gibi yeniliklere ket vurulmamalı.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   @berk kerpiç: Tüm askeri birliklerde fotoğraf, video çekilmesi yasaktır. Elbette görerek keşif yapılabilir çoğu askeri bölgelerde fakat bunu alenen yapamazsın. Burada amaç kimseden gizlemek değil. Zaten gizli olacak olsa, insanların ulaşamayacakları yere yaparlar. Ayrıca şöyle düşünürsen. Örneğin, bilmeyen birisi yurt dışından bu panoroma vb. görüntülere bakarak hangi şehirlerde askeri tesis var, nizamiye, nöbet kuleleri, büyüklükleri, çevresinde neler var vb. birçok bilgiye ulaşmasını çok kolay bir hale getirirsin.

   Diyelim ki tüm bunların bir önemi olmadığını düşünelim. TSK bunu yasaklamış. Ortada bir yasak varsa uyulması gerekir. Yandex'in Valilikten ve İl Kültür Turizm Müd. izin alması askeri bölgeler için geçerli olmaz. TSK'dan ayrıca izin alınması gerekir.

 2. Bu tür haberlerin arkasında polemiklerle Yandex'i gündemde tutma çabası var gibi.

  Türkiye ofisi başkanı olarak eski bir medya yöneticisinin getirilmesinin arkasında neler olduğu görülmeye başlandı.

 3. Muhammed Muhammed

  yok artık adamlar gelip resmen istihbarat topluyorlar bizde maps maps diye geçiniyoruz bu kadar kolay olmamalı istihbarat almak

 4. TSK'nın bulunduğu arazileri bulutlasınlar olsunb bitsin.

  Aynı şeyi Amerika'da bir zaman google'a yapmıştı. Amerikan üsleri halen çok net değildir Amerika'da

 5. suçlaması ne zaman yapıldı? webrazzi bu konuda haber yapmadı...nedense.?

 6. Necip Karataş Necip Karataş

  Ruslar da Türkiye'den verileri toplamak için şimdi bu yöntemi geliştirdiler. Yandex daha bir çok veriyi alacak. Bunlar ne ki?

  Yandex'i kullanmıyorum, kullanmamayı da herkese öneriyorum.

  Genelkurmay Başkanlığını tebrik ederim. Ülkemiz adına durumun hangi noktada olduğunu gösterdikleri için. Umarım herkes ticaret için herşeyi yapmaz bu ülkede

  1. google sanki ne yapıyor ???

  2. Ha veri toplamak yandex'e mi kaldı? Google arama motoru, gmail, analistik, docs vs. vs. varken tüm ihale rus servislerinin veri toplaması mı?

   paranoyak olmamanız arkanızda kimsenin olmadığı anlamına gelmez ama bu kadar da "sığ" düşünceler sadece Türklere has olmalı.

 7. Pavlovs Partner Pavlovs Partner

  Yandex'in Türkiye'de kullanılma oranı nedir arama motoru olarak?

  1. yandex bir rus web arama motorudur ve turkiyede en çok doğan medya grupu tarafından kulanılıyor:)

  2. Türkiye 'de %1 pazar payına ulaşmış durumda ;)

 8. Kozmetik Kozmetik

  bence google yı kimse geçemez