Garanti CepBank gelir paylaşımıyla şimdi de web sitelerinde
Genel

Garanti CepBank gelir paylaşımıyla şimdi de web sitelerinde

 • Garanti Bankası'nın sürekli üzerine projeler geliştirdiği CepBank hizmetine bugün bir alan daha ekleniyor.

Garanti Bankası'nın sürekli üzerine projeler geliştirdiği CepBank hizmetine bugün bir alan daha ekleniyor. İlk olarak Webrazzi ile beta yayınına çıkacak olan Garanti CepBank widgetı, web sitelerine çeşitli boyutlarda eklenerek CepBank hizmeti vermeye başlayacak.

Beta sürecinde olan servis ilk olarak cep telefonuna para gönderme özelliği ile geliyor. İlerleyen zamanlarda CepBank'ın diğer özellikleri de bu widgeta dahil edilecek.

CepBank widgetının internet yayıncılarını en çok ilgilendireceğini tahmin ettiğim özelliği ise gelir paylaşım modeli. Webrazzi'de yer aldığı beta süreci boyunca para gönderme işleminden herhangi bir ücret alınmayacak olan CepBank widgetı, betadan çıktığında ücretli olacak ve yayıncılar bu ücretten komisyon alabilecekler. Komisyon oranı konusu henüz netleşmiş değil ancak burada işlem sayısının çoğalmasının elde edilecek gelirin tatmin edici boyuta ulaşmasında belirleyici unsur olacağı kesin.

Şu andaki haliyle nasıl çalışacağını kısaca anlatacak olursam, kullanıcılar banner içerisinden telefon bilgilerini ve gönderecekleri tutarı girdiğinde cep telefonuna gelecek SMS ile para transferini tamamlayabilecekler. Gönderdiğiniz kişi parayı Türkiye’nin her yerinde, tüm Paramatik’lerden çekebilecek. Cep telefonları, mobil uygulamalar, Facebook ve Twitter'dan sonra web sitelerine entegre olan CepBank widgetını web sitenize uygun boyutlarda seçmek de mümkün olacak.

Online bankacılık konusunda pekçok ülkeden ileride olduğumuz ve bunun zaman zaman çıkan uluslararası raporlara da yansıdığı bir gerçek. Garanti Bankası'nın bu konuda çok sayıda projesi ve çalışması var, bunlardan biri olan CepBank'ın web yayıncılığı için bir gelir kanalı olarak da modellenmesi açıkcası takdir edilmesi gereken bir nokta.

CepBank hizmetinin şu anda ne ölçüde kullanıldığını bilmiyorum ancak bu tip sistemlerin çok fazla platform için hazırlanması en azından gelecekte kullanım oranını artıracaktır. Belki CepBank'ın gelişimine paralel olarak hem Garanti Bankası hem de diğer bankaların servisleri üzerinden projeler geliştirmek mümkün olacak.

Geçtiğimiz yıl son kullanıcı için bankacılık hizmetlerini toplayan Mint, 170 milyon dolara satın alınmıştı. Bu konuda bankaların tutumu ne olur yasal mevzuat bu gibi servislere ne kadar müsade eder bilinmez ancak finansal girişimlerin de Türkiye internet ekosisteminde yerini almasının zamanı geldi diye düşünüyorum.

Siz de CepBank'ı yan menüden deneyebilirsiniz.

Yorumlar (12)
 1. Ahmet Karaca Ahmet Karaca

  Error 500: org.springframework.web.util.NestedServletException: Request processing failed; nested exception is java.lang.NullPointerException

 2. Muhammed Muhammed

  garanti bankası mensubu olarak çok yararlı bir iş gibi gözüküyor teşekkürler

 3. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Garanti Bankası gerek hizmetleri gerek çeşitli uygulamaları ile şuan birçok bankadan bir adım önde. Cep bank bence gelecekte para transferinde çok başarılı sonuçlar verecektir. Komisyon oranları yanlış hatırlamıyorsam. 5 TL gibi bir rakam. Bu rakam biraz daha düşerse insanlar daha çok rağbet edecektir.

 4. Bu yöntem pos olmadan eticaret anlamına da gelmiyor mu ? Eticaret yapmak isteyen şahıs sitesine bu widgetı ve default olarak alıcı kısmına kendi telefon numarasını koyarak nakit satış yapabilir sanki. Eğer bu düşünülmediyse bile bundan sonra bu amaçla yaklaşılması çok iyi olur. Türkiye'de eticaret yeniden anlamlandırılır.

 5. Sabri Küstür Sabri Küstür

  Hizmet çok güzel, ancak Başla tuşuna bastığım anda şu hatayı alıyorum:

  Error 500: org.springframework.web.util.NestedServletException: Request processing failed; nested exception is java.lang.NullPointerException

  1. Merhaba Sabri Bey,

   Feedback için teşekkürler. Beta suresince aldigimiz bu geri donusler bizim icin cok degerli. Bazi tarayicilarda kesinti yasanabildigini tespit ettik. Ekiplerimiz bu sabah itibariyle konu üzerinde çalışıyor.

 6. Betadan çıkınca para istemezler değil mi? İş yaptığın banka -hele hele garanti bankası olunca- insan kuşkulanmadan edemiyor. Aldıkları hesap işletim ücreti yetmeyince bu yollara başvururlar.

 7. Tepealan Tepealan

  Bende çalıştıramadım henüz

 8. Engin Ilıcalı Engin Ilıcalı

  Birde iptal etme olayı olmasa daha güzel olacak kullanıcı parayı yolladı , alıcı parayı cekmeden kullanıcıya urunu teslım etti ? daha sonra gonderen iptal etti ne olacak ?

  Hiç olmazsa 48 saat iptal etmeme hakkı olmalıdır.

 9. Musa Ünsal Tunçay Musa Ünsal Tunçay

  Cepten cebe para gönderimi hizmeti, hizmetin widget olarak sunulması, yayıncılara kullanım üzerinden komisyon verilecek olması hayli güzel düşünülmüş. Umarım beta sonrası kullanım ve komisyon bedellerinde müşteri dostu bir yaklaşım güderler. Bankalar bu ve benzer servislerle yeşil ışık yaktıkça, ülkedeki finansal girişimlerin de önü açılacaktır, sevindirici.

 10. Cok inovatif bir odeme cozumu. Basarili olursa, eticaret gelismekte zorlanan ukelerdeki bankalara teklif etmek lazim

 11. Yorumcu Yorumcu

  para gonderebilmek için garanti bankasına ait bir kredi kartı yada hesap gerektiriyor ki bu da kullanıcı kitlesini bayağı bir daraltıyor.