Tuniko.com: Bir annenin tek kişilik e-ticaret girişimi
E-Ticaret

Tuniko.com: Bir annenin tek kişilik e-ticaret girişimi

Annelerin e-ticaret için en büyük/önemli kitle olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Bu durum, farklı alanlardan girişimcileri bu yöne çekiyor ama bir de e-ticarete adım atan girişimci anneler var. İşte Tuniko.com da bunlardan biri.

Annelik ve iş deneyimini Tuniko.com'da buluşturan Hülya Cinsçiçekçi e-ticarete ilk adımını sanalbebekmagazasi.com ile Mart 2011'de atmış. 3 ay önce de sitesini Tuniko.com'a taşımış. Girişimcilik hikayesini halen tek başına yürüten Cinsçiçekçi'nin tek başına hizmet verebilmesindeki sır, hazır e-ticaret altyapısıyla karşılaması ve sipariş sayısının henüz yüksek olmaması.

İzmir'de ikamet eden girişimcinin hedefi dikeyde belli ürün çeşitlerine (bebek taşıyıcıları) odaklanarak aranılan adres olmak. Girişimcileri anne olan herseybebek.com, hepsianneden.com ve leomio.com gibi girişimlerle iletişim ve işbirliği halinde olduğunu öğrendiğimiz Turniko'nun asıl amacı kendi ürünlerini üreterek farklılaşmak.

Cinsçiçekçi, siparişlerin bir kısmını evinde depoladığı ürünler üzerinden karşılarken bir kısmını da tedarikçilerden alarak müşterilerine ulaştırıyor. Bir yandan da müşterilerine telefon ve e-posta üzerinden destek veriyor.

Bebekbayi.com ile anlaşma yaptığını öğrendiğimiz ve Tuniko.com ödeme tarafında sanal pos, havale indirimi ve kapıda ödeme gibi klasik seçeneklerin yanına bir başka ödeme sistemini de entegre etmeye hazırlanıyor.

Aylık 30-45 bin arasında sayfa gösterimi yapan Tuniko'nun bu kategorideki büyük oyunculara rakip olma şansı henüz yok. Zira tanıtım ve reklam gibi konulara da fazla eğilmiyor. Ancak Cinçiçekçi'nin hulyanintunasi.blogspot.com adresli blogu ile annelere ulaşması kendine sadık bir müşteri kitlesi yaratması açısından önemli. İki gün sonra düzenlecek olan Mom-z 2012 Konferansı da Cinsçiçekçi'nin doğru yolda olduğunu gösteriyor.

Yorumlar (24)
 1. E-Ticaret olunca yayınlamakta hiç gecikmemişsiniz tabii.Bu kadar tepkiye rağmen aynen devam ediyorsunuz.Çöp satıyoruz desek burada yayınlayacaksınız,üzerinizde bir baskı var sanırım.

  1. bunda e-ticaretçilerin reklam bütçesi daha yararlı oluyor sanırım.

  2. Hüseyin Hüseyin

   Şakamısın arkadaşım ?

   Konu e-ticaret oluncaymış :) yahu sen dünyanın hangi bölgesinde yaşıyorsun. Amerikada bir bayan evinden sadece kedi maması satıyor, bir marongoz sadece köpek kulubesi yapıp satıyor. Bu bayanda bişeyler yapıyor yapmasın mı bu kadarmı kendi milletimizde kendini küçük görme kompleksi olur ya.

   Helal olsun Turniko.com, çıkış noktasıda mükemmel. Bir blog tutuyor bu blogu takip eden saygın ve sadık bir kitleye satış yapıyor.. Böyle bir müşteri kitlesini en büyük e-ticaret sitelerinin kampanyaları bile cezvedemez.. Hülya hanım blogunuzu hiç ihmal etmeyin ve bence e-ticaret sitenizi büyütmekten reklam yapmaktansa blogunuzun üzerine düşün zaten o geliştikçe e-ticaret sitenizde gelişir zamanlada modeller netleşir ve turniko.com'a daha çok bütçe ve zaman ayırırsınız.

   Tekrar tebrik ederim.

   1. Huseyin bey

    Tesekkurler. Ben de blog aracıgıyla insanlara ulaşmayı daha samimi buluyorum. Bugune dek cogunlukla benden urun alıp blogunda bunu içtenlikle yazan anneler sayesinde iş yaptım diyebilirim. Paralı reklamla samimi tavsiye arasındaki farkı insanlar anlıyor.

    Tekrar tesekkurler

   2. Olay kesinlikle tuniko değil,tuniko için tebrik ederim benim lafım webrazziye,diğer sistemlere eleyici oldukları kadar e-ticarete öyle değiller.

 2. Murat Özgür Kaymakcı Murat Özgür Kaymakcı

  Bu tur girisimleri okumak beni cok mutlu ediyor. Evde orgu ormektense bu sekilde girisimci ruhu ve basarilariyla adindan soz ettirecek hanimlara ihtiyacimiz var.

 3. Hazır e-ticaret paketiyle yapılmış bir siteyi burada tanıtıyorsunuz. Ama yeri geldiğinde siteler inceleniyor kriterlerimize uyarsa yayınlıyoruz diyorsunuz. Eğer bu e-ticaret sitesi kriterlerinize uyuyorsa kriterleriniz çok basit ve düşük demektir. Hangi mantaliteyle "amatör" ama yenilikçi yayınlamıyor ama bu tarz siteleri yayınlıyorsunuz bilmiyorum. Kimbilir bu site içine "ban duyurusu" için ne kadar ücret aldınız.

  1. Tabii ki kriterlerimize uyarsa inceleyeceğiz başka ne yapabiliriz ki. Çok merak ettim hangi işinizi yazmadık da bu kadar gerildiniz. Paylaşın urli neden yazmadığımızı açıklayalım veya yazalım.

   Bunun dışında Webrazzi'de ücret karşılığı haber yazılsaydı sanırım siz ve birçok kişi bu kadar içlenmezdiniz. Parasını öder yazınızı yayınlatırdınız öyle değil mi?

   1. Ali bey uslubunuz webrazziye yakışmamış çok sert karşınızdaki bir yorumcu ama sizin statünüz farklı. Kişi ile alakam yoktur.

   2. Aslında ben sadece sorularımı sordum sert bir uslup olduğunu düşünmüyorum. Fazla direkt olduğunu söyleyebiliriz.

    Diğer bir konu girişimci bize basın duyurusuyla değil, geçtiğimiz haftalarda yayınladığımız "Girişiminizin Webrazzi'de yer alması için bilmeniz gereken herşey" yazısından gelmiş.

    https://webrazzi.com/2012/09/02/girisiminizin-webrazzide-yer-almasi-icin-bilmeniz-gereken-her-sey/

   3. Hüseyin Hüseyin

    @Cem, arkadaşım amerikayı yeniden keşfetmenin ne anlamı var ? son derece güvenli çalışan bir e-ticaret sistemi, muhabesinden sanal posuna kadar entegreli. Böyle bir yazılımın yapılması ne kadar zaman alır sizce yada ne kadar mantıklı olur ? Çünkü bu hazır dediğiniz scriptler kendini ispatlamış durumda. Yani bu konudaki eleştirinizi çok yersiz buldum. İnternetin son gaz gittiği bir devirde adamlar roketin ateşlemesi hazırsa fırlat gerisi yolda tamam olur zaman kaybetmeyin denilen bir devirde 1 yıllık çalışma ile neden e-ticaret scripti yazdırsın ?

    Webrazzinin siteyi tanıtma seçimine gelince, gereksiz ama Türkiye'de webrazziden bu işi daha iyi yapan demeyimde yarısı kadar yapabilen bir başka site göster bende takip etmeye başlayım ? Webrazzide bunlar yazılmasa hiç haberim bile olmazdı. Şimdi bu gereksiz bir tartışma asıl diyecem şuki diğer sitelere sözüm yokta tuniko.com seçilmesi %100 yerinde bir karar, bu site yerine ebebek.com olsa neyini anlatmışlar bildigimiz ebebek olmamış derdim. Bayanın blogunu inceledin mi ? Son derece başarılı sıcak ve içten.. Ve blogunu ticarete dönüştürmüş, hemde tek başına yapıyor :) yani insan köpeği ıssırırsa denilecek cinsten süper bir haber. Bunun değerini bilenlere çok başarılı hikayeler bunlar. Hatta bu yazının içine Eda Suner ve Devletşah gibi blogunu paraya çevirebilen nadir bayanlarıda ekleseler süper olurdu..

    Arkadaşım Ali hiç arkadaşların değerli yorumları için kendini yorma.

    Öncelikle belirtmem gerekirki arakdaşlar internet piyasasından çok uzakta kişiler. Ve açıkça söylüyorumki bu kişiler internetten para kazanmanın ne olduğunu halen öğrenebilmiş değil.. Forum ve bloglar üzerinden kazanılan paraları internet geliri olarak görüyorlar.

    Ama buda suç değil bizim yaratılışımız bu sanırım. Ben ilk web sitelerimden birini açtığımda Dmoz'a başvurmuştum :) o zaman içerik olarak diğerlerinden 10 kat daha iyiydi (Öyle olduğunu sanıyordum - Bana öyle geliyordu ) yahuu bu dmoz neden beni kabul etmiyor diye :) sürekli mail atıyordum sürekli ama :) Allah'tan forumlara yazmak gibi bir derdim olmadığı için şimdi şükrediyorum yoksa çok utanırdım. Zaman geçip 10 - 15 site açınca ve dmoza nasıl başvuracağımı sitemin hangi kategoriye geleceğini orada gönüllü arkadaşların işlerini kolaylaştırdıkça Dmoz'a girmenin ne kadar kolay olduğunu anladım.

  2. Konu hakkındaki kişisel fikrim webrazzi farklı yazarı farklı bulmuş girişimi girişim her nekadar hazır sistem ve basit gözüksede ülkemizde mail adresi ne demektir bilmeyen milyon anne bulunmakta içlerinden sıyrılım böyle birşeye imza atmış orjinal

  3. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Cem Bey,

   takdir edersiniz ki kritelerlerimizi kırmızı çizgilerle çekmedik. Bazen girişimcinin emeği, fedakarlığı öne çıkabilir. Biz de sadece 4-4'lük girişimleri tanıtmak isteriz ama maalesef bu her zaman mümkün olmuyor.

   E-ticaret konusu direkt satışa dönük bir iş, farklı girişimler arasında sadece ölçek farkı var. Yenilikçilik dediğiniz konu ise tartışılır ve ciddi bir iş. Sadece yenilikçilik yaptım demekle olmuyor, kullanıcı deneyimine dönük bir değer sunmak kolay değil.

   İthamlarınız zaten bakış açınızın tutartsızlığını gösteriyor ama yine de (diğer okuyucularımız için) bir açıklama yapma gereği duydum.

   1. Yukarıdaki tepkim bir annenin site açıp ürünlerini satmasına değil. Elbetteki böyle bir şey yapması ve girişimci olması güzel birşey. Ama sonuçta bir satış sitesi. Benim edindiğim izlenim eşit değerde ve eşit fayda sunan iki siteden içinde satış olanı yayınlamayı tercih ettiğiniz. Satış yoksa dikkatinizi pek çekmiyor diye düşünüyorum. Ben bir proje de yollamadım. Blogunuzu yaklaşık 3 yıldır takip ediyorum. Yukarıda yazdığım şeyler bu süre zarfında gördüğüm "satış siteleri"nin yoğunluğundan oluştu. Ayrıca basın duyurusu dünyanın hiçbir yerinde suç değildir, ayet doğaldır ama 3 yıl içinde okuduğum bazı yorumlarda da bu ithamda bulunanlar olmuş size karşı. Basın duyurusu yayınlamak için ücret talep etmek kötü birşey değil ama bunu üzerinizde para aldığınız halde para almıyoruz dediğiniz yönüne bir yafta var. "Hayır para karşılığı yayın yapmıyoruz" diye açıklama yapıyorsunuz bazı zamanlarda ama bu yeterli bir done değil. İnandırmaya da mecbur değilsiniz, o da hakkınız. Biz buyuz, o kadar da diyebilirsiniz.

    Bu kadar senedir takip ettiğim bir site için yorum, eleştiri yapmak hakkım değilse söyleyin bileyim. Gergin bir yorum yapmam bu yüzden. Yoksa 3 yıldır takip ettiğim bir siteyle ne derdim olabilir.

   2. Cem Bey

    Yazıya konu olan girişimci-anne olarak webrazzi'ye tek kuruş bile odemediğimi; bu tarzda bir talebin de webrazzi'den gelmediğini belirtmek isterim.

   3. Selamlar, Tuniko olarak eleştirileri üzerinize alınmayın lütfen. Bir İzmirli olarak bir annenin "ev kadını" kabuğunu kırarak böyle bir işe girişmiş olmasının çok güzel bir şey olduğunu düşünüyorum. Burada getirilen eleştiri Tuniko'ya değil Webrazzi'nin girişimleri seçme şekline. Yoksa size karşı en ufak bir artniyetim yok. Girişimizinin geliştiğini ve ilerlediğini görmek İzmirli ve Bucalı olarak beni sevindirecektir.

    Anlaşılan o ki Webrazzi bu tarz eleştirilere pek sıcak bakmıyor ve cevapları da seviyeden uzak oluyor. Halbu ki sadece "para almıyoruz" diyip kestirip atmaktansa inandırıcı bir açıklama yapsalar sorun kalmayacak.

   4. Yok, onceki eleştirileri ustume alınmadım ama bu son yazdıgınızı alındım :)

    Ben de başka bir onyargıyı kırayım cem bey. Evden iş yapan kadınların gerçekte cok azı "ev kadını". Misal ben gazetecilik mezunu, 5 yıl dış haber muhabirliği yapmış; ustune dış ticaret eğitimi alıp anne olduktan sonra "dışarda" çalışmamayı seçmiş bir kadınım. Anne olup eve kapanan ciddi bir kadın istihdamı var. Çok çok iyi universiteleri bitirip, sağlam kariyerlerini bırakıp kendini çocuklarına adayan binlerce (yuzlerce demiyorum dikkat lutfen) anne var. Benim gibi şansı yaver giden kadınların oykuleri, tam da bu sebeple aslında cok daha onemli. Webrazzi, girişimi yayınlarken bunu gozonunde bulundurdu muhtemelen. OLaylara bir de bu açıdan bakmanızı oneririm.

    Universiteyi bitirir bitirmez Marc Zuckerberg olmak hayaliyle yanıp tutuşan, daha iş fikri start-up aşamasında bile olmayan yuzlerce girişimcinin hayalini yayınlamaktan daha cok toplumsal faydası oldugunu dusunuyorum bu yazının.

    Buca'dan sevgiler

   5. Hüseyin Hüseyin

    @Cem :) gergin yorum yapmıyoruz merak etme bak insanlar konuştukça ne güzel şeyler döktürüyor ortaya sen sıkma canını :) ?

    Bak arkadaş ne güzel bişey yazmış,

    "Universiteyi bitirir bitirmez Marc Zuckerberg olmak hayaliyle yanıp tutuşan, daha iş fikri start-up aşamasında bile olmayan yuzlerce girişimcinin hayalini yayınlamaktan daha cok toplumsal faydası oldugunu dusunuyorum bu yazının."

    Burada hayalinin yayınlanmasını isteyen çok kişi var ama sorun şuki bize göre çok değerli dünyada eşi benzeri olmayan birşey başkası için çok sıran gelebilir. Birde Üniversiteyi bile bitirmeden fikrinizin zengin olacağı hayali sarmışsa sizi işte o zaman göz hiçbirşeyi görmüyor.

    Öğretmen bir arkadaşımın Liseden çok sevdiği bir öğrencisiyle tanıştım şimdi Bilgisayar mühendisliği ikinci sınıfta. İstanbula gelişinde sohbetinde bana heyacanla 3 ortak olarak hazırladıkları projeyi anlattı.. Bende her söylediğine anladım, anladım dedim, peki araştırdınızmı bunu yapan oldumu diye abi ingilizce Türkçe bütün kaynaklarda araştırdık eşi benzeri yok :) kopacaz, yazılım çok gizli 3-4 ayımız kaldı bitirelim beta aşamasında yatırım toplamaya girişecez dedi. Ama bu yapıldı be arkadaşım hemde yine amerikada yaşayan bir Türk tarafından diyince şok yaşadılar.

    Avrupa birliğinde yaşayanlar bir yönden Türk'leri çok seviyorlar :) neden derseniz girişimcilikleri inanılmaz. Yani hiçbir zaman olduğu yerde durmuyorlar hamburg, berlin Türk girişimcilerle dolu. Macarlar, Slovaklar, Bulgarlar böyle değil çalışıyorlar alıyorlar içiyor yiyor ve bitti. Türklerin girişimci katma değeri çok fazla. Ama mantık şu abi bir fikir aklıma böyle böyle yapalım :) ooo tamam süper benide ortak et yarın başlayalım..

    İşte bütün bu sebeplerden dolayı bütün girişimci arkadaşları e-tohum tarafından düzenlenen toplantılara 3-4 kez gitmesini tavsiye ederim. Ayrıca Ahmet Kırtok ve Webrazzinin değerli yazarlarından olan Reyhan Çepik'in buradaki yazılarını, röportajlarını; ayrıca kendi blogundaki içeriği mutlaka bir okusunlar. Amerikadaki girişimci ekosistemini çok iyi açıklayan birçok tecrübeyi yaşamadan öğrenebileceğiniz adresler.

 4. Findsep.com Findsep.com

  Öne çıkan ürün olan sling de arama sonucları arasındaki yeri :

  http://www.findsep.com/p/17fc387a4cc94390c6caeaa1e7168cb8

  1. Eğer websites kısmına bu şekilde doğrusunu yazarsanız, sitenin 26.sırada olduğunu görebilirsiniz.

   http://www.findsep.com/p/17fc387a4cc94390c6caeaa1e7168cb8

  2. Sanırım sizin yazmanızla alakalı değilmiş. Çünkü benim verdiğim linke tıklayınca da aynı şekilde yazıyor.

   websitesi kısmında www.Tuniko.com şeklinde yazıyor. T harfini küçük yaparak aratınca ilgili site 26.sırada çıkıyor.

  3. eski domainim sanalbebekmagazasi.com idi. haliyle ilk sıralarda hala o çıkıyor.

   tuniko.com a yonlendirsem de eski domainim hala aktif.

 5. Gökhan Gökhan

  Girişimci anneyi kutluyorum.Bir çok annelerede örnek olacaktır inş.

  İşini samimiyetle yapan herkes kazanacağı düşüncesindeyim.

  Başarılarınızın katlanmasını yürekten diliyorum.

 6. Atilla Oguzhan Atilla Oguzhan

  Girişimci anneyi ve girişimini kutluyorum. Elindeki imkanlarla bildiği ilgi duyduğu bir alanda sonuçta bir iş kurmuş.takdir etmek lazım. Webrazziye de bize bu tür girişimleri duyurduğu ve diğer girişimcilere ateşleyici olduğu için tesekkurler. Hazır yazılıma takılmayalım. Sonuçta ürün satan bir site. Ve imkanları kullanmış. Fiziki mağaza açarken mağazanızın inşaatını kendiniz mı yapıyorsunuz.

  Yengeç sepetinden çıkalım. Yengeçleri yukarı çeken olalım :)