Rus ordusu iPad yerine Androidli RoMOS tableti tercih ediyor
Teknoloji

Rus ordusu iPad yerine Androidli RoMOS tableti tercih ediyor

Tablet bilgisayarların kullanılmadığı sektör, iş alanı ve kurum kalmadı. Sağlıktan eğitime birçok alanı ve sektörü buna örnek gösterebiliriz. Tablet bilgisayar kullanan kurumlar arasına yavaş yavaş savunma sanayisi de giriyor. Ülkeler ordularına tablet bilgisayarlarla donatıyor.

ABD ordusu askeri pilotlar başta olmak üzere iPad dağıtma uygulamasına geçen sene başlamıştı. Geçtiğimiz 50 yıl boyunca ABD ile soğuk savaş içerisindeki Rusya da askerlerine RoMOS adındaki tablet bilgisayar dağıtmaya başlıyor.

Itar-Tass ajansının geçtiği habere göre Rusya ordusu kendi tablet bilgisayarını üretmek için çalışmaları hızlandırdı. Ancak haberde dikkat çeken noktaysa Rusya ordusunun tercih edeceği işletim sistemi. ABD ordusunun bazı bölümlerinde iPad'ler ile iOS işletim sistemleri kullanılıyordu. Ancak Rusya Savunma Bakanlığı'nın Google'ın Android işletim sistemini tercih etmesi bekleniyor.

Bakanlık, Android işletim sisteminin kullanıcı verileri toplamasından dolayı endişeli olduğu da söylenenler arasında. Rusya ordusunun Android işletim sistemini tercih etmesi durumda, Google'ın cihazlardan veri toplamasına izin verilmeyecek.

Rus yapımı tablet bilgisayar, özellikleriyle ordunun ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanacak. Şu anda paylaşılan bilgilere göre darbelere dayanıklı ve su geçirmez olacak. Öte yandan Rus yapımı tablet bilgisayarın son kullanıcılar için de bir sürümü üretilecek ve yıl sonunda hem raflardaki hem de ordu içindeki yerini alacak. Tablet bilgisayarın satış fiyatıysa 465 dolar olacak.

Rusya, ABD ordusundan farklı olarak Android işletim sistemini tercih etse de, sonuçta bir ABD'li bir şirketin ürününü kullanacak. Bu örnekten de görüldüğü üzere, konu yazılım olunca ne sıcak ne de soğuk savaş kalıyor.

Yorumlar (9)
 1. Halil İbrahim Halil İbrahim

  RoMos değil RaMos tablet...

  1. Ajansın paylaştığı açıklamada RoMOS yazıyor kaynağınızı paylaşırsanız düzeltelim.

   http://www.itar-tass.com/en/c154/507467.html

 2. Her bir ürünün üretilidği ülke vardır elbette ama bunun AÇık Kaynak ( Open Source) yazılımlarda bunun pek bir önemi yoktur. Android açık kaynak kodlu ve Rusya bu işletim sistemini baştan aşağı inceleyip gerekli düzeltmeleri yazabilecek bilim adamına sahip.IOS ta bunu yapmaları da mümkün ama işin birde aliyet yönü var. Koskoca Rus ordusu kaçak IOS mu kullanacak ?

  Konu SAVUNMA olunca işler şakaya gelmiyor.

  Türkiye deki gibi akıllı tahtalara UBUNTU yükleyip üzerine Pardus yazıp vereceklerini düşünmüyorum. Baştan aşağı inceleyip yeniden yazacaklardır.

  1. Çağrı Çağrı

   zaten ruslar apple i sevmiyor ios kullanmazlar

 3. Doğu Saraçoğlu Doğu Saraçoğlu

  http://www.ramos-tablet.com/ Resmi web sitesi.

  1. Bahsedilen tabletin aynı marka olduğunu gösterebilir misiniz? Çeşitli sayfalarda Rus tablet aramasında tabletin isminin RoMOS olduğunu gösteriyor.

   1. Doğu Saraçoğlu Doğu Saraçoğlu

    Doğru söylüyorsunuz. Birçok kaynakta cihazın adını Russian Mobile Operating System'in baş harflerinden aldığını gösteriyor. Ülkemizin Pardus'u geliştirdiği gibi Android'i kendi istekleri doğrultusunda geliştirecekler sanırım.

 4. bırakın ramosu momosunu:) android açik kaynak oldu için belki tecih edilmiştir...

 5. Çağrı Çağrı

  ramos olacak hızıylan ipadi 2 ye katlıyan tablet orjinal çin malı