TurkoGames: Çocuklar için mobil uygulamalar
Mobil

TurkoGames: Çocuklar için mobil uygulamalar

Genelde tek bir mobil uygulama veya oyundan bahsederiz ama bu kez karşımızda seri bir mobil geliştirici var; TurkoGames. Ocak 2012'de kurulan ve aynı ay sonunda App Store'a adım atan girişimin hedef kitlesi çocuklar.

Uzun yıllar Flash oyun geliştirme deneyimi olan bir girişimcinin kurduğu TurkoGames, Flash oyunlarının yanısıra Android ve iOS için çeşitli uygulamalar geliştiriyor.

Bugün itibariyle iPhone ve iPad için ikisi ücretsiz 9 adet oyun ve uygulama yayına alan girişim, bu uygulamalar için 4 ay çalışmış ve iOS tarafında sunduğu ücretli uygulamalardan gelir kazanmaya başlamış. Google Play mağazasında ise tamamı ücretsiz 13 oyun bulunuyor.

Turko Games'in Google Play'de en çok indirilen oyunu "Adam dövme oyunu" olmuş ve 22.000 kullanıcı tarafından indirilmiş. Hedefini okul öncesi çocuklar için uygulama ve oyunlar (masallar, hafıza oyunları vb.) geliştirmek ve bunları uluslararası pazarda satışa sunmak olarak açıklayan TurkoGames, bu konuda Toca Boca'yı kendine örnek alıyor.

Oyun kalitesi açısından çok ileri örnekler göremesek de Turko Games'in elde edeceği kazançla zaman içinde daha iyi oyunlar geliştireğini düşünebiliriz. Zira Rovio'nun fenomen oyunu Angry Birds de seri üretimin bir sonucu olarak turnayı gözünden vurmuştu.

Turko Games'in Türkiye'nin popüler mobil oyun/uygulama geliştircilerinden biri olup olmayacağını zaman içinde göreceğiz. Bu genç girişimin iPad uyumlu uygulamalarını ücretsiz indirebilmek için aşağıdaki hediye kodlarını kullanabilirsiniz.

Okul öncesi iPad uygulaması için (1.99$) 20 adet promosyon kodu;

YNNRPTYLWJMN, PXJJN6AELJM7, 4RXLFWM49NMY, 6HNW9ARYNTTR, J9J9KXHNR36K, W7ERFPJPAT4A, FT9N7FKWAA9N, KXWHY6P9H3W6, A4E9F7LHMNH3, N6RKMEXL6R4L, L7FJW34PTJPR, 7RLM3MELE7RY, TXRYRP4XAAL3, MPEL4EEJKXTR, 9KYFLAAE3ERT, 9L4X799699L6, WWMF7ELT6649, YFFJM4YYEK3A, XFEYXMNAKWFM, EJTRHW6P7FRP

Mantarın Altında masal uygulaması için 15 adet promosyon kodu:

YXK64A4FKKJM, L4E9FLPH6H7A, RNJTN47M76X6, AA7476NM3LKJ, 993FE6N94J94, FLYH3PXAEJWN, XLR77KR9L3LF, 4MWEP3E9NF7T, YEEF4YJ67K6R, 49KNW6NY3HWL, 97R4T9RTP76L, 4WA3EPXWAX94, 6FAMY9R7JKRY, 7H6HKMYWYNXR, LTY3MMKL66HW

Üç Kelebek masal uygulaması için 15 adet promosyon kodu:

FTJ9MNFX377W, LK4H67H3LH7L, Y9EL3KHJPWJA, PF9ML9M6AH4Y, 7PK39MNYKET6, 9KLKLKRATKK6, 3JTWJ76X4XWM, HW77L7RY9MRM, EK7LLYHYAFF3, P6AAKRTAFMMW, JAYATAF4RJ6F, LHH6W9KFJEP3, TMHPNHMF9E4A, RAPYRXHWLNWH, TAHJPPJ6PF3R

Yorumlar (12)
 1. Korcan Ergun Korcan Ergun

  Arkadaş haberimi yapılıyor acaba webrazzide ? Bir girişim olarak ne önemi var sizce bu oyunların ? Başarılı olabilecekmi ? Tabiki hayır . Çünkü herhangi bir döküman okuyarak yapabileceğiniz "en başarılı" adam dövme oyununu herhangi birisi 1 gün içerisinde hazırlayabilir. Firmanın işlerine baktığınız zamanda daha çok bir lise öğrencisi flash öğrenirken öğrendiklerini paylaşıyor gibi duruyor. Bunun haber niteliği taşıması ise zaten bambaşka bir boyut (!) . Olmamış maalesef bir girişim başlangıcı bile değil.

 2. Kötü yorum yapmak her ne kadar yapıcı olsamasa da ülkemizin global rekabet seviyesini kıyaslamak amacıyla bu girişimin Amerika'lı bir şirket ile kıyaslamasını göstermek istedim. http://www.injini.net/ 2010 yılında kurulmuş... Site tasarımlarından, oyunlarının kalitelerine kadar bizden çok ilerdeler... Hemen hemen aynı levelda iki şirketi kıyaslamasıdır bunu göz önünde de bulunduralım. Umarım hep beraber daha çok çalışır ve daha iyi işler yaratabiliriz. Dijital çağ Türkiye için bir fırsat, ama daha çok çalışırsak...

  1. Bahsettiğin şirketin arkasında ncsoft var yanlız hocam karşılaştırma pek adil değil

   1. İlk başta kimsenin arkasında kimse yoktu... Ne injini, ne ncsoft... Bu şirketler çok iyi planlana, iyi yönetilen ve iyi iş yaparak bir yerlere geldiler... Microsoft'un ilk günü kim vardı arkasında , ya da Apple'ın ? Evet Amerika ile yarışmak çok ama çok zor ama oradaki ''Girişimci'' kültürünü örnek alabiliriz... Karşılaştırdığım şey sadece bu iki girişim değil aksine bu iki kültür...

 3. Turkogames sifir butce ile kurulmus 2 kisilik bir girisim. Zamanla daha kaliteli grafiklerle cok daha guzel uygulamalar yapacaklarindan eminim. Turkiye mobil alanda hizli buyume gosterecek, pazara once girenler muhakkak kazanacaktir.

  1. Ben de onu söylüyorum. Örneğini verdiğim http://www.injini.net/ de aynen öyle başladı hatta Facebook bile ''0'' bütçe ile başladı ama çok çalıştılar ve çok iyi iş çıkardılar. Kalite sadece para demek değil aynı zamanda özveri ve öngörü de demek... Çok çalışmalıyız.

 4. Bence bu işlere başlamak herşeydir ileride işlerle uğraşırken eminim daha iyi olacaktır. Bende oyun ve mobil uygulamalar yapmak istiyorum ama oda bitsin buda bitsin derken elde bir şey yok. O yüzden arkadaşların yolu açık olsun umarım ilerde daha iyi şeyler yaparlar.

 5. Ergin Keleş Ergin Keleş

  Ne yazık ki emeklemeden koşmak kimse için mümkün değil. Ne Facebook 4-5 sene önce 140 milyar dolarlık bir şirketti ne de Apple. Apple kurulur kurulmaz değeri 1 trilyon dolara yaklaşan bir şirket değildi. Birkaç sene öncesine kadar bataktan çıkan bir şirketti.

  Ne derseniz deyin bu bir girişimdir. Angry Birds gibi düşüncede bu kadar saçma olan bir oyunun bu aşamaya gelmesinde ilk nokta, yapımcılarının bunu düşünüp basit birşeyler ortaya çıkarmasıydı. Angry Birds'ün bu seviyesine ulaşmadan, AppStore'da yayınlanan yüzlerce oyunu vardı yapımcılarının.

  Eleştirmek iyidir. Eleştirilmek de. Ama basit veya karmaşık bütün girişimleri desteklemek gerek. Bu nedenle oyun konusunda girişimi olan herkesi http://oyunfeed.com a bekliyoruz. Gerek tanıtım yazıları gerekse güncelleme haberleriyle, oyun girişimlerinin gündemde kalması için yazılarımızla destekliyoruz destekleyeceğiz.

  1. Benim yaptığım sadece bu girişimi eleştirmek değil aksine Türk girişimcisinin bir öz eleştirisidir. Ne derseniz deyin nasıl düşünürseniz düşünün ama ''onlar'' bizden daha iyi iş çıkartıyorlar. Nedeni bizden daha çok ve daha iyi çalışıyorlar...

 6. Cocuklar icin oyun ureten firmanin adam dovme oyunu yapmasi sadece bana mi garip geldi?

  sonraki oyunu kurtlar vadisi olsun

  1. Devrimci Devrimci

   Evet benim de ilk gözüme çarpan o oldu.

 7. Ben de yazılım geliştirici ve girişimcilerdenim..Android markette de faaliyetlerimiz mevcut.Türkiyenin en büyük sıkıntısı geliştirici veya girişimci yetersizliği degil arkadaşlar.ilk yorumu yapan arkadaş gibi gelişme sürecinden habersiz herşeyi hafife alan verimsiz eleştirmenler...Misal 1000 kişi beğeniyor sonra biri çıkıp yurt dışında niye çalışmiyor diye yerden yere vuruyor kendi gelişticisini..Bizim kaliteli uygulama yapmak da sıkıntımız yok kaliteli eleştirmenimiz yok sadece çünkü yazılım eleştirmenleri yazılım bilmiyor :)