Facebook'un ikinci kampüsü yolda [Galeri]
Sosyal Ağlar

Facebook'un ikinci kampüsü yolda [Galeri]

Bir sene içinde hem finansal hem de kullanıcı bazında hızla büyüyen Facebook, elindeki istihdamı da arttırmaya başlıyor. Yeni bir kampüs için çalışmalara başlayan Facebook CEO'su Mark Zuckerberg ve ekibi, şirketin hedefleri doğrultusunda şirketin istihdamını arttırmayı planlıyor.

Bloomberg'ün haberine göre Facebook'un yeni kampüsü için tasarlanan binanın maketi tamamlandı. Frank Gehry tarafından tasarlanan Facebook Batı Kampüsü, şu anda Facebook'un kullandığı doğu kampüsünün karşısına inşa edilmesi planlanıyor.

2 bin 800 kişi çalışabilecek

Facebook'un şu anda kullandığı doğu kampüsünde, 6 bin 600 kişinin çalışması mümkün. Ancak söz konusu kampüste şu anda yaklaşık 2 bin kişi çalışıyor. Yani Facebook, 4 binden fazla yeni çalışanı doğu kampüsünde istihdam edebilir. Yeni kurulacak batı kampüsünün ise 2 bin 800 istihdam kapasitesine sahip olması planlanıyor.

Toplamda 10 dönüm arsa üzerine kurulacak olan yeni kampüsün, 2015 yılında tamamlanması bekleniyor. Projenin maliyeti hakkında şu ana kadar hiçbir rakam paylaşılmış değil.

Facebook'un 2015'te bitirmeyi planladığı batı kampüsünde olması planlanan özelliklerden bahsedelim. Doğu kampüsü gibi 'açık ofis' formatında planlanan batı kampüste, Zuckerberg yüz yüze etkileşimin üst seviyede olmasını özellikle istiyor. Oyun konsolları, grafiti desenli duvarlar, barbekü terası, sushi restoranı, RipStik kaykaylarına uygun bir zemin ve rampalar gibi birçok ayrıntının planı şu anda belirlenmiş durumda.

Büyük bir hackathon salonu olacak

Çalışanlarını düzenlenen hackathonlar ile almasıyla tanınan Zuckerberg, yeni kampüste bu geleneği taşımaya devam ediyor. Mark Zuckerberg, batı kampüsü için mimardan ilk istediği özelliklerin başında büyük bir hackathon salonu olduğu söyleniyor.

Facebook gelecekteki büyümeyi göz önünde bulundurarak, 2015'e kadar istihdam planlamalarını ve dolayısıyla finansal hedeflerini tamamlamışa benziyor. Facebook'un 2015'te tamamlanması planlanan yeni kampüsle beraber 8 binden fazla çalışana sahip olacağını söyleyebiliriz. Bu demek oluyor ki, Facebook istihdam olarak bugüne oranla 4 kattan fazla büyümeyi planlıyor.

Facebook'un 2015 bitmesi planlanan batı kampüsünün maket görüntülerini paylaşmak istiyoruz.

*Görsel kaynak: Business Insider

Yorumlar (7)
 1. feysin cazibesi kalmadı artık, net kafelerdeki marabalardan giren yok sanki...

  1. Ergin Keleş Ergin Keleş

   Facebook'u şu anda ayakta tutan online oyunlar. Online oyunları da ayakta tutan fake hesaplar. Fake hesapların önüne gerek telefon onayı gerek başka tür onaylarla geçilmeye çalışılıyor. Bunu başarmaları halinde Facebook biter. Yani bu mantıkta facebook kendi kendini bitiriyor. Diğer taraftan da sahte hesaplarla dolu bir facebook güvensiz bir ortam haline dönüşüyor. Bu ikilemi çözüp işin içinden çıksın facebook :)

   1. Can Basoglu Can Basoglu

    supersin be ergin, hemen cozdun facebook'u, harcaniyorsun valla. Mark'i hemen uyar istersen.

   2. Isa Koç Isa Koç

    Facebook artık rüştünü ispatlayıp herkes tarafından mail hesabı gibi gerekliliği kabul gören bir hizmet oldu. Misal herkes arkadaşları ile yapacakları organizasyonlar için ailesiyle yapacakları organizasyonlar için ve sosyal sayfaları ile günün öne çıkan konularını takip etmek için hergün en az yarım saat facebooka giriyor.

    Misal ben arkadaşlarımla bir mangal yaptım, yedik içtik eğlendik, beraber günün anısanı birimizin cep telefonundan fotoğraf çektik. E hemen o çeken facebooka atar diğerleride gecenin güzel anlarını paylaşmak ve fotoğrafa bakmak için hemen girer ve altında biraz daha iyi vakit geçirirler.

    Yani artık facebook sadece web sitelerine ziyaretçi çekmek için kullanılan bir araç değil, herkes tarafından benimsenmiş bir site oldu.

 2. Ilker Ilgen Ilker Ilgen

  Bu haberdeki en ilgi çekici olay mimarı Frank Gehry. Kendisi 1929 Kanada doğumlu. Düşünün adam 83 yaşında ve Facebok gibi günümüzün en popüler internet tabanlı yani teknoloji tabanlı bir firmaya kampüs yapıyor.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Frank_Gehry

  Gerisi hikaye.

  Bugün Cisco bir anda binlerce insanı işten çıkartabiliyorsa facebook ta aldığı 2000 kişiyi bir günde işsiz bırakabilir.

  Şirketler bence insan kaynaklarını BALON olmadan yönetmeyi becerebilmeliler. Özellikle sözde TEKNOLOJİ firmaları.

  DUYDUNMU LA CISCO ? HP ? ADOBE?

 3. Zuckerberg'in tipe bakarmısınız müteahhit gibi, yaptım olacak kafası yaşıyor :)

 4. Müthiş projeler yapıyor adamlar helal olsun. Mark daha kaç yaşında ama adamın yaptığı projelere bak, insanın aklı almıyor :)