Escape from Rikon: Türk girişimcilerden yeni Android oyunu
Mobil

Escape from Rikon: Türk girişimcilerden yeni Android oyunu

 • Türk firmaların oyun sektöründeki yükselişi devam ederken, Peak Games, Gamester ve Picnic Hippo gibi öncü kuruluşların başarıları da genç girişimcileri cesaretlendirmeye devam ediyor.

Türk firmaların oyun sektöründeki yükselişi devam ederken, Peak Games, Gamester ve Picnic Hippo gibi öncü kuruluşların başarıları da genç girişimcileri cesaretlendirmeye devam ediyor. Bunun son örneği ise 2 üniversite öğrencisinin hazırladıkları Escape from Rikon adlı Android oyunu.

Turan Arslangil ve Eda Kahveci’nin Tvee markası altında geliştirdikleri ilk oyun olan Escape from Rikon oynanabilirliğinin yanı sıra, grafikleri ve müzikleri ile de dikkat çekiyor. Bundan sadece bir hafta önce piyasaya çıkan aksiyon oyun hem ücretli, hem de ücretsiz iki sürümü ile Google Play’de yerini aldı.

Geliştiricilerden aldığımız bilgiye göre oyunun iOS sürümünün de 2 ay içerisinde yayınlanması planlanıyor.

Yönettiğiniz karakterin Rikon adasındaki hapishaneden kaçmasına yardımcı olmaya çalıştığınız oyun özellikle hızlı tempolu oyunları sevenler için oldukça ilgi çekici bir alternatif olacak diye düşünüyoruz. Yolculuğunuz boyunca amacınız karşınıza çıkan engelleri savuşturmak ve bu sırada da yol boyunca göreceğiniz altınları toplamak. Bu altındalar daha sonra oyun içi mağazadan ek özellikler satın almak için kullanılabiliyor.

İngilizce ve Türkçe dil seçeneklerine sahip olan oyunla ilgili olarak geliştiricilerden Turan Arslangil şunları söylüyor:

“İlk oyunumuz için çok farklı olduğumuzu söylememiz zor. Çünkü konseptimiz başka oyunlarda birçok kez kullanılan bir konsept. Ancak estetik özellikleri ve kaliteyi olabildiğince üst düzeyde tutmaya çalıştık. İlk oyunumuz ile asıl amacımız konsepti gerçekten fark yaratacak bir oyun için yeterli sermayeyi edinmek ve piyasa hakkında tecrübe kazanmak. Bunu yaptıktan sonra çok farklı oyunlarla adımızı duyurmayı amaçlıyoruz.”

Escape from Rikon’un müziklerine ayrı bir paragraf açmakta fayda var. Popüler Cut the Rope oyunun da müziklerini hazırlamış olan Alexander Falinski'nin özel olarak hazırladığı müzikler, genel anlamda oyunun kalitesini üst seviyeye çıkartmak anlamında önemli bir katkı sağlamış.

Oyun sektöründe gelecek vadeden Tvee’nin bu ilk oyunuyla ilgili daha fazla bilgi almak için Facebook sayfasını ziyaret ve Twitter hesabını takip edebilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. Böyle girişimleri hep desteklerim. Umarım istedikleri başarı neyse ona yaklaşırlar. Ulaşmasınlar az biraz mesafe kalsın ki hevesleri kaçmasın. Umarım benzeri girişimleri görürüz. Son zamanlarda oyun yapımcılarına sempatim var. Oyun oynayan bir insan değilim ama yarattıkları şeyler düz bir web girişimden çok daha anlamlı ve sihirli geliyor bana.

  Başarılarının devamını diliyorum.

 2. sesler ve grafikler çok iyi gerçekten. gerçekten yerli yapımlarda pek de alışık olmadığımız kalite çıtasının üzerinde iş çıkarmışsınız tebrik ediyorum.

  oyunla ilgili bir kaç eleştirim olucak;

  * kontroller bence yeterince hassas değil. zıplamak istediğim pek çok zaman bunu yeterince çabuk başaramadığım oldu, herhangi bir sıplama ya da eğilme işleminde karakterin çok daha hızlı tepki vermesi lazım bence

  * ilk bölümü epey oynamama rağmen bir türlü sonuna gelemedim. ekran görüntülerinden başka bölümler olduğunu görmesem oyunu sadece orman içerisinde geçiyor sanardım büyük ihtimal ile. yeni bir oyuncuya sürekli aynı monoton bölümü oynatmak epey sıkıntılı. bu noktada oyunun zorluğunda ya da bölüm uzunluğunda bir güncelleme yapmak gerekiyor bence.

  * para ile satılan bonuslar bence biraz fazla pahalı, en ezından bunlardan birisi ucuz yapılıp kullanıcının denemesi sağlanabilir. Bu arada % lik dilimli bonusların getirisi bence çok da anlaşılmıyor. mesela biriken param ile magnet aldım, ama ya işe yaramıyor, ya da aktifleştirmeyi bulamadım. garip.

 3. Ergin Keleş Ergin Keleş

  Başarılar dileriz :) Bize de destek olmak düşer :) http://oyunfeed.com/turk-yapimi-android-oyunu-escape-from-rikon/

 4. Başarılar dilerim, darısı bizim gibi yenilere :)

 5. Burak Güder Burak Güder

  oyunu android markette bulamadım. ve verdiğiniz market linki de çalışmamakta. Sanırım oyun kaldırılmış