Türkiye'deki DSL kullanıcı sayısı hızlanarak düşmeye devam ediyor
Analiz

Türkiye'deki DSL kullanıcı sayısı hızlanarak düşmeye devam ediyor

2012 yılı birinci çeyrekte Türkiye'deki DSL abone sayısındaki gerilemeden bahsetmiştik. O dönem az da olsa bir düşüş söz konusuydu. DSL abone sayısındaki düşüş ikinci çeyrekte hızlandı. Ancak ABD'de uğruna belediye başkanlarının donmuş göle atlamasına sebep olan fiber internet, 2012 yılı Nisan-Haziran arası dönemde de yaygınlaşmaya devam etti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurum‘nun (BTK) 2012 yılı ikinci çeyrek verilerine göre Türkiye'deki genişbant internet abone sayısı 18.3 milyona ulaşmış durumda. 2012 yılı birinci çeyrekte Türkiye'deki DSL kullanıcıları 16.6 milyon civarındaydı. Geçen sene aynı dönemdeyse bu rakamın 11 milyon olduğunu hatırlatalım. Büyüme oranlarından bahsedecek olursak, geçen sene aynı döneme göre yüzde 65.9, 2012 yılı birinci çeyreğe göre ise yüzde 10.2'lik bir büyüme söz konusu.

Ancak yukarıda paylaştığımız tabloda da görüleceği üzere Türkiye'deki DSL abonelerinin sayısı hızlanarak düşüyor. 2012 yılı birinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.6 oranında düşen DSL abone sayısı, 2012 yılı ikinci çeyrekte yüzde 1.5 gerilemiş durumda. Yani Türkiye'deki DSL abonelerinin sayısının hızlanarak düştüğünü söylemek mümkün.

Fiber kullanıcıları yüzde 24 arttı

Bu düşüşün sebebi yine aynı tablodaki verilerde mevcut. Türkiye'deki son kullanıcıların yaklaşık bir yıldan beri evlerine kadar gelen fiber internet bağlantısı aboneleri hızla artıyor. 2012 yılı birinci çeyrekte yaklaşık 378 bin fiber internet kullanıcısı varken, bu rakam 2012 yılı ikinci çeyrekte 469 bini geçti. Böylece söz konusu iki dönem arasında yüzde 24.1'lik bir büyüme gerçekleşmiş oldu. Geçen yıl aynı döneme göreyse yaklaşık yüzde 147'lik bir büyüme söz konusu.

2012 yılı ikinci çeyrekte büyüme kaydeden bir diğer segment ise mobil internet. Akıllı telefonlar üzerinden internet kullanıcılarının sayısının 8 milyon 790 bine ulaştığı raporda belirtiliyor. 2012 yılı birinci çeyrekteyse bu rakam yaklaşık 7.1 milyon kullanıcıydı. Söz konusu iki dönem arasında yüzde 22.8'lik büyüme oranına ulaşılmış durumda. Mobil internet kullanıcı sayısına iPad ve 3G modemleri katınca toplamda 10.6 milyonluk rakamla karşılaşıyoruz.

Yaklaşık 18 milyon genişbant internet kullanıcısının 2012 yılı ikinci çeyrekte yarattığı veri trafiğine baktığımızda; mobil internet kullanıcıları yaklaşık 15 bin terabyte, sabit geniş bant kullanıcılarınınsa 520 bin terabyte kullanıdığını görüyoruz. Öte yandan Türkiye'deki kullanıcılarının sahip olduğu sabit internet hızlarına baktığımızda en fazla talebin 8 megabite olduğu görülüyor. 2012 yılı ikinci çeyrek rakamlarına göre yaklaşık yüzde 80 kullanıcı 8 megabit internet hızına sahip.

Veri kullanım rakamlarını bir önceki dönemle kıyasladığımızda çok az da olsa bir düşüşün olduğunu söyleyebiliriz. 2012 yılı birinci çeyrekte mobil internet kullanıcıları yaklaşık 16 bin terabyte, sabit geniş bant kullanıcılarınınsa 560 bin terabyte kullandığını paylaşmıştık.

BTK'nın 2012 yılı ikinci çeyrek için hazırladığı rapora burdan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

  Sayın Ahmet Can Şit, bir önceki TÜİK verilerini yorumlarken yaptığınıza benzer bir şekilde bu yazınızda da metotla ilgili bir sıkıntınız var. Karşılaştırdığınız veriler dönemsel verilerdir, mevsimsellik içerirler, örnek veriyorum Türkiye'deki ekonomik ve sosyal yaşam gereği yazın insanlar bir sebeple yaşadığı yeri değiştirmesinden ötürü internet bağlantılarını iptal ediyor olabilirler, yazlıktan döndüklerinde DSL interneti tekrar açtırıyor olabilirler. Bu bir mevsimsellik örneğidir, düşüşü açıklayacak birçok başka mevsimsellik olabilir. Bundan ötürü bu tarz verileri yorumlarken mevsimselliğinden arındırılmış verilere veya daha sağlıklısı yıllık verilere bakmanız gerekmektedir. "IT sektörü anketi", TÜİK verileri yorumlanması, BTK verileri yorumlanması gibi "veri"yi anlamlandırma yazılarınızda lütfen bu blogu istatistik bilen birilerinin de okuduğunu göz önünde bulundurarak ve insanları yanlış algıya kapılacak şekilde yönlendirmeyecek yazılar yazınız.

  1. Mevsimsellikten arındırmak önemli elbette ama aynı çeyreğe bakabiliyorsanız ki, tabloada aynı yılın karşılaştırması var, arındırmaya gerek yok.

   1. Aydan aya düşüşü mevsimsellik çıkmadan kıyaslamak doğru değil, ama bir önceki yıla göre de bir düşüş olduğu görünüyor.

   2. Mevsimsellikten etkilenebilecek diğer ürünler artış gösterirken düşüş var.

   3. Büyüyen bir pazarda (mevsimsellikten eklenmeyecek ürünler arasında dahi baksak) küçülmek xDSL'in küçüldüğü anlamına geliyor.

   Paylaşayım dedim.

   1. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

    Evet dedikleriniz kısmen doğru.

    "Mevsimsellikten etkilenebilecek diğer ürünler artış gösterirken düşüş var." Bu dediğiniz geçerli değil, çünkü her ürünün/servisin kendine ait mevsimselliği olabilir. Bu servislerin sonuçta kişileri internete bağlıyor yani hepsi aynı işi yapıyor oluşu üzerinden "Diğer servisler artıyor, bu düşüyor, demek ki bak bu azalıyor" demek geçerli değil, çünkü aynı zamanda birbirlerine alternatifler. Yani bu işin mevsimselliği gereği belki de birinde azalma, diğerinde artış bekleniyor olabilir.

    Çoğu oranın düşüşü mevsimselliğin açıklayamayacağı kadar çok bu da doğru. Ama geçmiş yıllara ait yıllık veriler "de" elimizde mevcutken paylaşmamak, veriyi anlamlandırma çabasına katmamak pek de hoş değil. Bunu söylemek istemiştim.

    Kolaylıklar.

 2. Isa Koç Isa Koç

  Daha beter olsun aç gözler. Kaldırmadı gitti şu sabit ücreti. Bide daha önceden sınırsız 59 liraya kullandığımız 8 mbpsleri 50 gb sınırı getirdi 50den sonra 1 mbps oluyor. Ne sunmuş yeni ve avantajlı olarak ki kalalım dslde. 2003ten beri evimde bende kullanırken 4 ay önce bıraktım. Artık cepten giriyorum.

 3. Haluk Akın Haluk Akın

  DSL'in küçülmesi TTNET için önemli, ama Internet sektörü için önemsiz. Internete bağlantı aracı değişse de bağlananların sayısı artıyor.

  DSL'de 100bin abonelik azalırken, Fiber'de 100bin üyelik eklenmiş. Aynı evde hem DSL hem Fiber olması düşük ihtimal. Bu pazar aslında bir bütün, ve bu pazarın artık pek de büyümediği görülüyor. Büyümesi de çok önemli değil.

  Mekandan bağımsız çalışan mobil internet pazarı büyüyor. 3 ayda 1.6 milyon artış var "mobil cepten internet" kullanıcısında. Mobil internet yazılımlarının önemi artıyor. Kullanıcılara artık gün boyu ulaşma imkanı oluşuyor bu sayede.