Türkiye e-ticaret sektörü Temmuz ayında büyümeye devam etti
E-Ticaret

Türkiye e-ticaret sektörü Temmuz ayında büyümeye devam etti

Türkiye'deki e-ticaret sektörü özellikle son günlerde hareketli günler geçiriyor. Küçük-büyük birçok şirket pazara veda ederken, yeni girişimler e-ticaret sektörüne atılıyor. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Türkiye e-ticaret sektöründe değişmeyen bir gerçek var: Büyüme.

Türkiye e-ticaret sektörü geçen dönemlerde olduğu gibi Temmuz ayında da hem finansal, hemde işlem hacmi olarak büyümeye devam etti.

Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) resmi verilerine göre 2012 yılı Temmuz ayında Türkiye e-ticaret sektöründe yaratılan hacim 3 milyar 186 milyon TL'ye ulaştı. Söz konusu dönemde gerçekleşen işlem adediyse 14 milyon 393 bin olarak kayıtlardaki yerini aldı.

Geçen dönemlerdeki rakamları hatırlayalım; 2012 yılı Haziran ayında 11 milyon 874 işlemde 2 milyar 474 milyon TL'lik hacim yaratılırken, geçen sene aynı dönemde 11 milyon 940 işlemde 2 milyar 446 milyon TL'lik hacme ulaşılmıştı. Büyüme oranlarından bahsedecek olursak, geçen sene aynı döneme göre işlem adedinde yüzde 20, finansal hacim olaraksa yüzde 30 civarında büyüme gerçekleştiğini görüyoruz. 2012 yılı Temmuz ayı e-ticaret sektörünü Haziran ayına göre kıyasladığımızdaysa işlem adedinde yüzde 21, finansal hacim olaraksa yüzde 28 büyüme gerçekleştiğini ifade edebiliriz.

İşlem başı tutar 221 TL'ye ulaştı

Böylece 2012 yılı Temmuz ayına kadar olan dönemde 17 milyar 483 milyon TL'lik hacme ulaşılmış oldu. Söz konusu dönemdeki toplam işlem adediyse 89 milyon 650 bin adet. 2011 yılındaysa toplamda 125 milyon 988 bin adet işlem yapıldı ve 22 milyar 873 TL'lik e-ticaret hacmi yakalandı. 2012 yılı 7 ay sonunda yaklaşık 17 milyarlık TL'lik hacme ulaşılması 2 ay sonra yani Ekim ayı sonunda geçen sene ulaşılan toplam finansal hacmin yakalanacağının habercisi olabilir.

E-ticaret ekosistemi için önemli bir veri olan işlem başına tutarına da değinelim. Türkiye e-ticaret sektöründe 2012 yılı Temmuz ayında yapılan işlemlerin ortalama tutarı 221 TL'ye ulaştı. Bu rakamın Haziran ayında 208 TL, geçen sene Temmuz ayında 204 TL olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Rocket Internet'in Türkiye operasyonlarını sonlandırması e-ticaret sektörü için olumsuz gidişat göstergesi olarak yorumlanmıştı. Ancak BKM'nin paylaştığı rakamlar yorumların tam aksine Türkiye e-ticaret sektörünün hızla büyüdüğü yönünde. Özellikle işlem başı tutarın 221 TL ulaşması sektör için önemli bir veri.

Rakamlarla Temmuz ayı e-ticaret sektörü

 •  14 milyon 393 bin işlemde 3 milyar 186 milyon TL hacim yaratıldı.
 • İşlem başına tutar 221 TL'ye yükseldi.
 • Finansal hacim olarak 2011 yılı Temmuz ayına göre yüzde 30 büyüme sağlandı.
 • İşlem adedi bazında geçen aynı döneme göre yüzde 20 civarında büyüme sağlandı.

* Yukarıda paylaşılan rakamlara sanal POS üzerinden gerçekleştirilen tüm işlemler (uçak bileti, sigorta vs.) dahildir.

Yorumlar (15)
 1. Murat T. Murat T.

  İşiniz gücünüz milleti pofpoflamak. En son ki rocket krizinden sonra durum kurtarma operasyonu başladı sanırım. Balonlar yine gök yüzünü kaplayacak :)

  1. Halil D. Kuş Halil D. Kuş

   sen neden başını kumdan çıkardın bakalım?

 2. Teknolojionline Teknolojionline

  e-ticaretin sektörel olarak gelişmesi iyi hoş ama diğer taraftan getirdiği eksilerde var. Şu anda Arçelik, Vestel gibi markalar bile online satışa başladı. Bu gidişat özellikle elektronik ürünlerin bayilik sistemlerini etkileyecektir. Bugün süpermarketlerin mahhale bakkallarına yaptıklarını yarın e-ticaret siteleri bayilere yapacaklar böyle giderse.

 3. Yanlış değerlendirmelere malesef devam ediyoruz. Bazıları 25 milyar TL konuşmaya devam etmek istiyor. Deloitte'un raporu gecen aylarda çıktı 1,8 b$ online perakende ciromuz var. Biz 25 deyince 25 olmuyor maalesef. Temmuz ayında MTV gibi devletin topladığı ve Eticaret hacminde görünen devasa bir vergi var, ayrıca tatil donemi turların son rezervasyonlarını yaptıkları, hava yollarının hareketlendigi donem, hepsi birleşince size artıyormuş gibi gelebilir, ama artan yukarıdakiler. Lütfen doğru analiz yapalım toplumu yanıltmayalım.

  1. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

   Murat'ın dediği defalarca yazıldı çizildi. Hala böyle haberler yapmaktan vazgeçilmiyor. E-ticaret dendiğinde insanların aklına gelen internet üzerinden fiziksel olarak mal alım-satımlarıdır ki bu konuda artıştan söz edilemez.

   1. BKM'nin açıkladığı rakamlar e-ticaret değil, sanal POS harcamalarıdır ki içine MTV ödemeleri de dahildir. Ülkemizde yaklaşık 16 milyon motorlu taşıt olduğu düşünülürse artışın önemli bir kısmının gib.gov.tr'den online MTV kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle aslında BKM raporundan e-ticaretin değil kredi kartı ile online ödemenin artmış olduğunu söyleyebiliriz ancak.

 4. Bu rakamların içerisine uçak biletidir vs'dir dahil mi? Eğer dahilse benim için bir şey ifade etmiyor açıkçası. Özellikle de o 231 TL...

 5. 14 milyon işlemin en az 2 milyonu MTV ödemesi. Bu da hacmi ve işlem başına tutarı etkiler elbette.

 6. Kargo şirketlerinin kapıda ödeme cirolarıda dahilmi acaba. Kapıda ödeme seçeneğide inanılmaz yoğunlaştı.

 7. iş yok diye rocket internet memleketen kaçtı...

  1. Okan Bettaş Okan Bettaş

   Onlar iş yok diye kaçmadı. "Ben patronum benim mentalitem olur" diye ısrar ettiler. Burası Türkiye pazarı, bu pazarın sesini duyamayanlar tutunamaz.

 8. Kesinlikle bu sektöre girmek farz oldu. Çok hızlıca gelişen ve yeterli rekabet olmayan bir sektör e-ticaret

 9. e-ticaret dünyasını yanlış anlayan ve anlatanlara;

  iş modeli sadece internet üzerinden popülist satış olmayanların satış oranı toplam %5 geçmez..

  bizim en büyük sıkıntımız e-ticaret mantığında gelsin paralar demektir.kolay ve hazır para kazanma mantığımızdır.

  Herkesin önceliği kendi işini geliştirmeye çabalamasıdır.internet üzerindeki satışlar sadece %5-%10 geçmeyen birt satış kanalıdır.abartmadan E-ticaretin ticaretine daha çok önem vermek gerek.....alice harikalar diyarında hayalleri ile elinizdekini kayberdersiniz .....

 10. Sürekli yatırımla büyüyen online perakendeciliğinde ciro üzerinden brüt ve net kar oranları ne seviyede bilmek pek mümkün değil. Belki bu konuda bir araştırma yapmak daha gerçekçi bir sektörün oluşması için yardımcı olacaktır. Webrazzi'nin bu yönde bir kısa rapor hazırlaması çok yerinde olabilir.

  Gerçekten kar eden kaç tane internet sitesi olduğunu söyleyebiliriz?

 11. Okan Bettaş Okan Bettaş

  Özellikle Istanbul, İzmir ve Ankara gibi şehirlerde mobıl Apps uygulamalarında farklı düşünebilenler kazanıcak. İstanbulda Apps TAXİ uygulamasını yapmaya çalışan Almanyadan bir girişimci şu an pes etmek üzere ama zaten bir benzeri bir Apps çıktı. İki uygulama da teknik açıdan yetersiz ve ortalama kullanıcıya kendini anlatamadı. Bu büyük şehirlerde Taxi Apps kuran götürür demedi demeyin.