Rocket Internet Türkiye’den sonra Çin’den de mi çekiliyor?
Genel

Rocket Internet Türkiye’den sonra Çin’den de mi çekiliyor?

Rocket Internet’in çok hızlı girdiği Türkiye pazarından sürpriz ve ani bir kararla çıkması son dönemin en çok tartışılan konularından biri oldu. Fakat bu ani çıkış kararı Rocket Internet için daha büyük bir planın ilk adımı olabilir. Çünkü TNW’in “güvenilir bir kaynaktan” aldığını söylediği bilgiye göre “klonların efendisi” olarak da bilinen Rocket Internet şimdi de Çin’den çıkmaya hazırlanıyor.

Habere göre Rocket Internet şu anda Çin konusunda henüz son kararını vermiş değil. İlk etapta operasyonları sürdürmek ve genişletmek için yatırım arayışına başlayan firma eğer aradığı yatırımı bulamazsa Çin’deki operasyonlarını da kapatabilir.

Rocket Internet’in Türkiye’dekinden daha ufak ekiple yürütülen Çin operasyonlarında 60 kişi görev alıyor ve çıkış kararı alırsa bu ekibin de işten çıkartılması söz konusu olabilir…

Samwer kardeşlerin devam edip etmemeyi değerlendirdikleri Çin ve Hong Kong operasyonlarında Square benzeri Payleven, Airbnb benzeri Wimdu ve Zappos benzeri Zalora dikkat çekiyor.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Asya bölgesinde de çok hızlı bir şekilde yapılanan Rocket Internet’in Çin pazarında varlığını devam ettirip ettirmeyeceği, bölgedeki diğer operasyonları açısından da büyük önem taşıyor. Eğer Samwer kardeşler Türkiye’nin ardından Çin’den de çıkmaya karar verirse gözler bu kez firmanın faaliyet gösterdiği diğer ülkelere çevrilecek ve bir sonraki hamlenin nerede gerçekleşeceği konuşulmaya başlanacak.

Yorumlar (12)
 1. Rocket Internet Azerbaycanda yeni online mağaza açtı. Baya baya da reklam yapmaya başladı. Her halda boş pazarlar arıyor ve oraların lideri olmak için pazara giriş yapıyor

 2. ne roketmis yahu...

 3. Rocket adı gibi yakında Dünyaya sığmaz marsa gidecek bu gidişle:)

 4. çin'de programcı maaşları çok yüksekmiş (!)

  o yüzden çekiliyorlarmış(!)

  türkiye'de de o yüzden çekilmişler malumunuz (!)

 5. Çinden çekilmeleri en başta Türkiyenin yararına olacaktır diye düşünüyorum. Şimdiye kadar Türkiyeden çekilmedeki analizlerde en büyük korku Türkiye pazarına güvenin azalması ve global oyuncuların pazara girmesinde terettüd yaşamasından korkuluyordu. Fakat şimdi 2-ci büyük pazardan da çıktıklarına göre, başka nedenler aranacaktır. Sorunun pazarla ilgili değil, dahili strateji nedeniyle yapıldığı düşünelecektir.

 6. Strateji gereği out yapıyorlar.

  Mantıklı bence

  1. Burak Tatar Burak Tatar

   Araya serpiştirilmiş İngilizce kelimeler yorumu daha ciddi kıldı.

   1. Sesli güldüm :)

 7. Bence Türklerden gerekli dersi aldı.. Biz clona itibar etmeyen bir toplumuz.. Pahalı olsun orijinali olsun ... Türkiye'de yetenekli bu açığı dolduracak çok zeki kardeslerimiz var .. Biraz zamana ihtiyac var okadar.. Çekilin ....

  1. Ben Klon Sevmiim Ben Klon Sevmiim

   Kloncu kopyaci arkadas pazarlardan çekiliyormuş. Cok üzüldüm, vah vah

 8. Azerbaycan da basarili olacagina inanmiyorum.

  Fiyatlari cok cok yuksek ve servisleri cok yavas Bir siparis 6 gun suruyoo

 9. Rocketinternet Türkiyedeki tedarikçilerinden aldığı malların parasını ödememiştir.Ödeyecek bir yetkiliyede ulaşılamıyor.Bu uluaslarası bir ayıptır.Rocketinternetin öncelikle TR deki tedarikçilerine olan borçlarını kapatmaları gerekecektir.Kapatmadığı takdirde bunlar bütün ülkelerde dolandırıcılık yapıyor demektir.

  Diğer ülkeler deki tedarikçilerde dikkatli olmalılar.