4 yıl hapis cezası alan telif hakları ihlalcisi: Geri döneceğim!
Analiz

4 yıl hapis cezası alan telif hakları ihlalcisi: Geri döneceğim!

İnternet varoldukça korsan(?) dosya paylaşımı devam edecek mi emin değilim ama bu konuda yasal yaptırımların giderek arttığı bir gerçek. Son örnek SurfTheChannel.com'un kurucusu Anton Vickerman (38) davası oldu.

İngiltere'de görülen dava sonucunda 4 yıl hapis cezasına çarptırılan Vickerman, web sitesi üzerinden yasal ve yasal olmayan bağlantılar yayınlıyordu. Kullanıcıları çeşitli film ve TV yayınlarına gönderen bu bağlantılar The Guardian'ın aktardığına göre günde 400 bin ziyaretçi çekiyordu. Bu da Vickerman'a ayda 35.000 Sterlin (yaklaşık 100 bin TL) kazandırıyordu.

Söz konusu karar İngiltere'de görülen ve 8 hafta süren davalar sonucunda alınmış ama davacı taraf (Telif Haklarıyla Mücadele Federasyonu) Surf The Channel'in bir aracı olarak görev yapsa da telif haklarını ihlaline yol açtığından oldukça emin görünüyor. Dosyaların sitede barındırılmamasının yasal açıdan bir şey ifade etmediğini açıklıyor.

Benzer örnekler var

Ülkemizde şimdilik sadece yasal müzik konusunda yaptırımlar uygulanmaya çalışılıyor ama 22 yaşındaki Richard O'Dwyer'ın TVshack.net adresli sitesi de benzer bir sebeple Kasım 2010'da kapanmış. ABD yasalarına göre 10 yıl hapis cezasıyla yüzyüze kalan O'Dwyer'ın sitesi ayda 300.000 ziyaretçi çekiyor ve 3 yılda 147.000 Sterlin kazanıyordu.

'Geri Döneceğim'

Megaupload davasını barındırma hizmeti olduğu için bu durumdan ayrı tutuyoruz ama daha dün izlediğim Kim Dotcom'un röportajı aklıma geliyor. Dotcom, dünyanın en büyük telif hakları hırsızı olduğunu reddederken, diğer barındırma hizmetlerinin (Microsoft SkyDrive, Google Drive vs..) benzer bir hizmet sunduğunu söylüyor.

Bugün Google da benzer telif hakları mücadelelerinden nasibini alıyor ve harekete geçiyor ama bulut tabanlı dosya yedekleme hizmetlerinin bundan nasibinin alacağını söylemek sanırım imkansız.

İlk satıra dönecek olursak, yasal savunucular işlerini yapmaya devam edecek. Ancak Kim Dotcom ve Vickerman'ın kolay lokma olmadığı malum. Zira Vickerman da SurfTheChannel.com'da yayınladığı uzun açıklamanın sonunda 'geri döneceğini' söylüyor. Dotcom ise bu yıl  sonunda Megabox isim çevrimiçi bir müzik servisi açacağını açıkladı bile.

Telif mücadelesini kimin kazanacağı bilinmese de bu konuda ortada bir savaş olduğu Dotcom tarafından açıkça dile getiriyor.

Yorumlar (6)
 1. Cenk İşler Cenk İşler

  Megaupload'ın kapanması başta paylaşım siteleri olmak üzere bir çok kişinin zarar etmesine neden olmuştu.

  Bu şekil bir uygulamanın bizleri nasıl etkileyeceğini hep beraber göreceğiz.

 2. Sosyal Medya Sosyal Medya

  İnternette paylaşımın engellenmesi imkansız gibi gözüküyor. Sonuçta Google Drive'a yüklediğiniz bir dosyayı bile paylaşabiliyorsunuz ve Google bu dosyanın yasal boyutunu incelemiyor. Paylaşım sitelerindeki linkler kalıdırılana kadar zaten binlerce milyonlarca defa indirilmiş oluyor. İnternet var oldukça paylaşım devam edecek ama en büyükler yola devam ederken küçük keller kesilmeye devam edecek.

 3. İnternete engel konulabileciğini hiç sanmıyor. Gerekli yaptırımlar uygulansa dahi, bir şekilde dosya paylaşımı olacaktır. Dünyada 200 ün üstünde ülke var.

  Kanunlar bulundukları ülke ile sınırlıdır bunu unutmayın. Örnek vermek gerekirse, Dünyanın hemen her yerinde uyuşturucu madde kullanmak ve satmak yasak ken hollada gibi bir AB üyesi ülkesinde belirli dozda serbesttir mesela... Bu demek oluyor ki internete kolay kolay yaptırım uygulanamaz. çok çok engel koyulur ama paylaşım bir şekilde devam eder...

 4. Mrauthor Mrauthor

  Adalet çok adaletsiz bir şekilde uygulanıyor.MegaUpload'ın sahibi resmen günah keçisi oldu.RapidShare,FileServe,HotFile ve daha onlarca dosya barındırma sitesi varken sadece o ceza aldı.Diğerleri de ona yapılanı görüp, korkarak sitelerini ya kapattılar yada bütün dosyaları sildiler.Türkiye'de meclisteki bir partinin aleyhine bir kaset ortaya çıktı hemen FileServe'e Türkiye'den erişim engellendi.Yani bu biraz canını sıktığınız kişinin büyüklüğüne bağlı.Canını sıktığınız kişi sizden büyükse siz kaybedersiniz,siz ondan büyükseniz hiç bir şey kaybetmezsiniz.Örneğin Google,neredeyse Amerika başkanı Obama'dan bile büyük konumda.Bugün Google olmasa Amerika çok büyük bir yara alır ama Obama olmasa Amerika Google'ın olmaması kadar büyük bir yara almaz.Bu noktada adaletin eşitlik terazisinin dengede olmadığı görülüyor.

 5. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Bildiğim kadarıyla SurfTheChannel sadece link hizmeti sunuyor ve sunucularında herhangi bir dosya bulunmuyor. Link paylaşmanın neresi yasadışı anlayamıyorum. Eğer linki verilen adresin kendisi yasadışı öğeler barındırıyorsa o zaman o siteyi kapatın haksız mıyım?

  Benim dizi sitem youtube daki videolara link veriyor diye suçlu ben olmamalıyım. Sonuçta o diziyi arattığnızda Google anaysayfasında da aynı link çıkıyor... Öncelikle o videoları Yotutube a yükleyenlerin hapse girmesi gerekir.

 6. Ender Tunç Ender Tunç

  Bu tarz sitelerin kapanmasının paylaşımı çok öldüreceğini düşünmüyorum.Tek yaptıkları zorlaştırmak.Ama bu zorlaştırmada orjinale yönelimi belirli seviyede artırıyor tabiki...

  Bu tür yasadışı kaynakların kökenleri bildiğiniz gibi torrent.Oralar can alıcı noktalar.Torrentlere dokunmadıkları sürece büyük zarar verebileceklerini sanmıyorum.