Bir internet girişimine isim vermek
Girişim

Bir internet girişimine isim vermek

internet-girişimine-isim-vermekYeni bir şirket mi kuruyorsunuz? Kuşkusuz işin en zevkli yanı şirket ismine karar vermek, ofisi nerede açacağınız başta olmak üzere ofisle ilgili detayları düşünmek ve şirketin logosuyla kurumsal kimliğini belirlemek. Benzer şekilde yeni bir internet girişiminin (yazının devamında kısaca startup diyeceğim) de insanı üzerinde düşünmesi en mutlu eden yanı girişimin ismi ve domain'ine karar vermek.

İnsan psikolojisi zor olanı, daha doğrusu kurduğu hayalleri çürütecek gerçeklerle yüzleşmeyi sona bırakıyor. Dolayısıyla yukarıda saydıklarımız yeni bir şirket ya da startup'ın en keyif verici beyin egzersizleri oluyor. Bu demek değil ki ofis, logo, şirket ismi önemli değil, aksine çok önemli. Ama bunlar öncesinde düşünülmesi gereken iş planı ve pazar ihtiyaçları gibi birçok konu var.

Var olan araçları kullanın

Tabii hakkında akademik makaleler yazılmış bir konudan bahsediyoruz. Sadece startup'lara isim bulmaya yardımcı olan online araçlar bile mevcut. Bu araçlar ve hali hazırda var olan, örneğin Google'ın girdiğiniz kelimelerin hangi bölgede ve ne kadar konuşulduğunu yayınladığı hizmeti Keyword Tool'u gibi, araçlardan kesinlikle yararlanılmalı. Bir diğer unutulmaması gereken nokta da patent sorgulaması. Evet, belki startup'ı bünyesinde bulunduracak şirketinizin ismini dilediğiniz gibi koyabilirsiniz. Sonuçta startup'ınız o şirketin bir ürünü olacak ama faaliyet göstereceğiniz alanla ilişkili olarak patent sorgulaması da isim bulma aşamasında unutulmaması gerekenlerden.

Belki de en önemli kısım yaratıcılığın devreye girdiği yerde başlıyor. Kabul etmek gerekiyor ki insanların ilk intiba olarak sıcak yaklaşacağı, akılda kalıcı, mümkünse hikayesi olan ve ürünle alakalı bir isim bulmak hiç de kolay değil. Tam da bu noktada 2 püf noktası diyebileceğimiz konu var. Hatırlayacağınız gibi daha önce oldukça iyi yerlere gelmiş startup'ların isimlerindeki o harfi vurgusuna fazlasıyla değinilmişti. Örnek vermek gerekirse Google, Facebook, Dropbox. Bir diğer daha önce konuşulan konu da Twitter, Reeder ve Sparrow'da olduğu gibi içerisinde birbirini tekrar eden harflerin bulunduğu isimler.

İsim seçerken domain'e takılmayın

Kendisi de startup'lar kurmuş ve yönetmiş olan Joel Gascoigne bloğunda çok güzel bir yazı yayınladı. Yazıda hemen yukarıda saydığımız püf noktalarına da değinen Joel, ayrıca startup'ların isim seçerken domain kaygısı gütmemesi gerektiğini çok güzel örneklerle açıkladı. Instagram (instagr.am), Facebook (thefacebook.com), Basecamp (basecamphq.com), Square (squareup.com) gibi startup'lardan da anlayacağınız üzere çoğu startup ismini domain kaygısı olmadan belirliyor ve son kullanıcıya akılda kalıcı, ya da ne yaptığını anlatabilen isimlerle kendini tanıtabiliyor.

Türkiye'de de benzer örneklere rastlamak mümkün. Mesela DriveYoyo tam olarak yukarıdaki fikri karşılamasa da bunlardan biri.

Özetle siz startup'ınıza yoğunlaşın. Gerekirse ismi ve domain'i en sona bırakın. Ve unutmayın, startup'ın ismine karar verirken domain'i düşünmemek de seçenekler arasında.

Yorumlar (8)
 1. işte böyle şeyler yayınlayın yeni girişimciler için fakat daha ayrıntılı yazılar makaleler hazırlayın.işin a-z arası neler yapılması gerektiği gibi.fakat bu yazınızda yeterli değil tam okuyup havaya girecekken kesmişsiniz.herşey havada kalmış.örneğin e-ticaretle ilgili olarak bir yazı hazırlanırsa,

  bir ofis nasıl olmalı,içinde hangi birimler yer almalı,başlangıç için neler yapılmalı,departmanları neler olmalı, işin öncelik sırası neler olmalı,gibi ...daha açıklayıcı daha doyurucu devlet sırrı olmayan kendinize saklamak yerine sitenizi hergün günde 3 kere ziyaret edenlere farklı bir iş kolu arayanlara yardımcı olacak yazı dizisi hazırlasanız süper olur.

 2. Erdem Demirci Erdem Demirci

  Her girişimcinin marka uzmanı olması mümkün değil fakat yazıdaki ana fikre de katılmıyorum. Her ne kadar evvela sizi ayakta tutacak, yükseltecek şey hizmetinizin kalitesiyse de (bunu sağlayamıyor ya da hedeflemiyorsanız zaten niye girişimde bulunuyorsunuz?) bir zaman sonra insanların aklında sadece bir kelime ile kalırsınız: markanız.

  Jenerik isim bulmak adına çok fazla dandik domain tercih ediliyor. Ve bana kalırsa artık piyasa jenerik isimlere fazlasıyla doydu. Yani AyakkabıSepeti.com ismi sizi artık öne çıkarmıyor aksine farklı bir marka çalışması yapmış rakiplerinizin arasında bayağı kalıyorsunuz-kalacaksınız. Uzun bir mevzu.

 3. Firma ve web site ismi her zaman önemlidir.Sizi ön plana çıkaracak ve insanların seveceği bir isim sizleri bir adım önde başlatır.

 4. Ahmet Duran Ahmet Duran

  DriveYoyo bence kötü bir örnek olmuş. Alan adı Türkçe açısından ne çağırışım yapıyor ne de akılda kalıcı.

 5. eğer bir şirket isminden bahsediyorsak yazıda geçen "patent sorgulaması" tanımı "marka sorgulaması" olarak düzeltilmelidir. eğer markanızın korumasını sadece türkiye almak istiyorsanız mevcutlar arasında marka taraması yapmanız gerekir. araştıranızı türk patent enstitüsünün web sitesinden şu linkten yapabilirsiniz. http://online.tpe.gov.tr/web/index.html

  unutmayın marka ve patent kavramları birbirinden çok farklıdır.

 6. Kesinlikle böyle faydalı içerikler üretmelisiniz. Öneri mahiyetinde söylüyorum; internet girişimciliği ile ilgili yol haritası niteliğinde bir seri hazırlayabilirsiniz.

 7. Ali Bulut Ali Bulut

  evet dedikleriniz doğru ancak o kadar basit domain yatırımcılığı diye bir sektör var.Senin bunlarla da rekabet etmen lazım örnek youlike 100 bin dolara alındı yanı domain aslında önemli ama bütçesi olmayanlar yaratıcılık ile bunu aşabilir

 8. Çocuk Çocuk

  Önemli olan aslında akılda kalıcılık ve yeterli tanıtımda saklı.