x

Mac ve mobil uygulamaları arşivine ekleyen indir.com tamamen yenilendi

Program indirme sitesi indir.com‘u açılış öncesinde sizlere tanıtmış ve oldukça fazla yorum almıştık. Geçtiğimiz Aralık ayından bu yana haber alamadığımız girişim önemli yeniliklerle yeniden karşınızda.

Farkedeceğiniz üzere sitenin arayüzü tamamen değişmiş. Daha modern ve işlevsel arayüz, altyapının da tamamen yenilenmesiyle  indir.com’u yeni bir boyuta taşımış ve diğer yeniliklerin kapısını açmış.

Toplam 4500 uygulama

Sitenin üyelik tabanlı yapısı da geliştirilmiş. Facebook, Twitter ve Google+ ile üye girişi yapabilen indir.com, kullanıcıların uygulamalarla olan ilişkisini güçlendirmek için favoriler ve bildirimler özellikleri de eklemiş.

Bildiğiniz gibi indir.com başlangıçta 200 civarında Windows tabanlı programlar  ile işe başlamıştı. Bugün ise Mac programları ve 4 alt kategorisiyle (Android, iPhone, iPad, Windows Phone) mobil uygulamalar da İndir.com’da yer alıyor. Toplam 120 kategori altında 4.500 programa ulaşılmış ve mobil uygulamalar için QR kod kullanımına da başlanmış.

Günlük tekil trafik 15 bin

Haberler bölümüyle metinsel içerik üretimine de geçen girişim, sadece program ve uygulamalara odaklanmış haberleri anasayfadan yayınlamaya başlamış. Jenerik bir alan adı olması nedeniyle ‘indir’ aramasında Google’da ilk sırada gelmeye başlayan indir.com’un tekil ziyaretçi trafiği günlük 15 bine çıkmış. Yıl sonu hedefi bu rakamın 50 bine çıkması.

İmza’nın en gözde girişimi olduğunu düşündüğüm indir.com, Facebook daha aktif kullanmak üzere sayfa adresini facebook.com/indir olarak değiştirmiş ama şimdilik pek de aktif olduğunu söylemek zor.

Diğer sitelerden en önemli farkını izin verilen dosyaların tamamının (Windows uygulamalarının  yüzde 99’u, Mac içinde bir kısmı) kendi sunucularında barındırılması olarak açıklayan Hasan Yaşar, bu sayede işin özü olan ‘indirme’ işlemini hızlı ve kesintisiz hale getirdiklerini söylüyor.

Yorumlar (23)

 1. Selamlar,

  Sanırım aşağıda ifadede bir yanlışlık var. Mac veya iOS App Store’a ait uygulamaların indir.com sunucuları üzerinde barındırılmasına ve buradan dağıtılmasına imkan yok:

  “Diğer sitelerden en önemli farkını dosyaların tamamını kendi sunucularında barındırmak olarak açıklayan Hasan Yaşar, bu sayede işin özü olan ‘indirme’ işlemini hızlı ve kesintisiz hale getirdiklerini söylüyor.”

  Cevapla
 2. Eskisine nazaran tasarım güzel lakin günümüz tasarımlarına göre de vasat. Yani büyük bir projeye imza atacaksanız görsellik önemlidir. Heleki kullanıcı açısından programı indirmek bana göre zor olur çünkü direk reklam gömülmüş.

  Tamindir bu konuda tasarım ve kullanabilirlik açısından gayet iyi. Keşke biraz daha özen gösterselerdi. Domain güzel lakin site bütünü bence bu domain için yetersiz.

  Cevapla
 3. Tamindir başlattı bu değişimi ve şimdi bütün downlaod siteleri ona özeniyor. Çok ta iyi oluyor bu özenme açıkçası. Rekabeti severim.

  Cevapla
 4. Berat Doğan |

  indir.com gibi harika ötesi bir alanadına yakışmayan bir tasarım. Çok daha güzel tasarım koyulabilirdi. Ama bir öncekine göre güzel olduğunu söyleyebilirim. Microsoft, Paint’i gerçekten geliştiriyor…

  Cevapla
 5. A.Burak Yıldırım |

  Tasarım çok güzel olmuş, bence bu tasarımın üzerine başka söz söylenmemesi lazım 🙂

  Cevapla
 6. Tasarım gerçekten olmamış, Basit bi wordpress teması görünümünde.

  Cevapla
 7. Açıkcası tasarım anlamında ben de çok zayıf buldum. Bir de reklam her yerde insanın gözüne gözüne sokulmuş. Biraz rahatsız ediyor.

  Cevapla
 8. indir.com,tamindir.com gibi sitelerin gelir modeli nedir ? sadece reklam mı ?

  Cevapla
 9. Eskisine nazaran gerçekten güzel olmuş, ama ne tasarım, ne hız, ne güncellik, ne de işlevsellik bakımından kimse Tamindir’in eline su dökemez.

  Cevapla
 10. Dünyanın önde gelen program indirme sitelerini iyice sentezlemeleri gerekiyor bence. Bir Mac kullanıcısını Windows uygulamaları ile karşılamak buna bir örnek. Arayüzün daha yenilikçi olmasını düşünüyorum. Arayüzde kullanılan pastel tonlar 2 yıl önceyi anımsatıyor bana hernedense… Alan adını boşa harcamışlar. 🙂

  Cevapla
 11. Siteyi inceledim eski tasarımını da biliyordum, yeni tasarımı oldukça güzel olmuş gayet kullanışlı. QR code’un konumlandırıldığı yer ise çok akıllıca. Hayırlı olsun belli ki indir.com sağlam geliyor.

  Cevapla
 12. Raif Ozkunduraci |

  Merhabalar,

  indir.com sitesini yeni tasarimiyla cok begendim. Emegi gecenlere tesekkurler. Bircok download sitesinin aksine sizi fazla reklama bogmadan linke ulastiriyor.

  Cevapla
 13. “indir” aramasından ziyade “program indir” aramasında ilk sırada olması önemli. Program indirmek isteyen kişi büyük ihtimalle “program indir” şeklinde bir arama yapacaktır.
  İndir.com’un “program indir” aramasındaki sırasına baktığımızda 10. sırada olduğu gözüküyor.
  Tavsiyem indir.com’un “program indir” kelimesinde yoğunlaşması.

  Cevapla
 14. Bu kadar kısa sürede 15 bin tekile ulaşmak tebrik edilmesi gereken bir durum. Bu şekilde devam ederse eninde sonunda liderliği ele geçirir. İçerik ve hizmet söz konusu olduğunda tasarım bunları tamamlayan bir şey.

  Cevapla
 15. Bu tasarımla yer imleri’me girmesine imkan yok. Beğenmedim.

  Cevapla
 16. Geliştirilen içeriği ve yenilenen tasarımı ile başarılı bir çalışma olduğunu düşünüyorum,hayırlı olsun.

  Cevapla
 17. Tasarımı beğendim. Tüm indir.com ekibini tebrik ederim, başarılar.

  Cevapla
 18. Ziya Retçi |

  15 sene önceki download.com bile buna 5 basardı.. haber okuyorum, haberin yayın tarihi bile yok.. sarı çizmeli memeli yunus balığı.. bu alan adına bu tasarım cidden yazık..

  Cevapla
 19. İndir kelimesine 1.numara olmuş, bence şimdilik fena gözükmüyor.

  Cevapla
 20. arkadaşlar bir de şöyle düşünün, gezginler.net den iyidir:D

  Cevapla
 21. Mobil uygulamaları eklemesi çok iyi olmuş. QR kod ve G+ ile giriş yapmak da karizması olmuş bence 🙂 Ellerine sağlık.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın