Yerli sosyal oyun şirketleri Facebook'ta ne durumda?
Oyun

Yerli sosyal oyun şirketleri Facebook'ta ne durumda?

Berlin merkezli bir sosyal oyun blogu olan SocialGamesObserver.com, kısa süre önce oyun ve uygulamalar üzerine odaklanmış istatistik sitesi appstats.eu'yu yayına aldı. Biz de bu kaynaktan Türkiye'nin sosyal oyun şirketlerinin ne durumda olduğuna göz atalım istedik.

AppStats.eu'dan aldığımız aşağıdaki verilere göre Türkiye'de doğup sosyal oyun pazarında öne çıkan ilk iki isim Peak Games ve Mynet. Peak Games'in günlük aktif kullanıcı oyuncu sayısı 7 milyonu aşıyor ve aylık aktif oyuncu sayısı 20 milyona yaklaşıyor.

Peak Games'den sonra ciddi bir fark var ki bu Peak Games'in küresel bir oyun şirketi olmasının bir sonucu. Listenin 2. sırasındaki Mynet ise yerel oyunlarıyla günlük olarak yaklaşık 1 milyon kişiye, aylık olarak ise 5,7 milyon kişiye ulaşıyor. 3. sırada ise Cafe Land adında tek bir uygulması bulunan Gamegos yer alıyor.

AppStats.eu, günlük ve aylık aktif kullanıcı sayılarını, gün içinde oyunu ziyaret eden ve büyük ihtimalle oyun için para harcayan kullanıcılar olarak tanımlıyor. Peak Games'i de bu derecelendirme de günlük aktif kullanıcı sıralamasında Facebook'un ilk 5 geliştiricisi arasında gösteriyor. Mynet'in ise yüzde 95 gibi yüksek bir oranla yerli oyunculara hitap ettiğini ve ama kullanıcı tabanının çok değişken olduğunu paylaşıyor.

Townster ile öne çıkan sosyal oyun şirketlerimizden Gamester ise oyunun eskimesiyle birlikte ilk zamanlardaki popüleritesini kaybetmiş görünüyor. Şu anda Townster'ın aylık aktif oyuncu sayısı 100 bin civarında geziniyor. Peak Games genel olarak yükselişini sürdürürken, Mynet dalgalı bir şekilde ilerliyor.

Türkiye'nin sosyal oyun tarafındaki yeni şirketlerinden ArcadeMonk'un detaylı verileri alamasak da günlük 70 bine yakın aktif oyuncuyla ilk 5'te yer alıyor. Yeni oyunu Bubble Pirates ise daha yukarılara çıkabileceğini gösteriyor.

Bu seneki Webrazzi Summit Konferansı'nda sanırım tüm bunları en güncel haliyle masaya yatırmış olacağız. O zamana kadar siz biraz daha Appstats.eu'ya göz atabilirsiniz. ;)

Yorumlar (7)
 1. Bu veriler nereden alınıyor?

 2. Gökhan Hayırtaş Gökhan Hayırtaş

  Mynet'in bu şekilde akılcı bir yatırım yapıp facebook oyun pazarına girmesi beni çok şaşırtdı doğrusu tebrikler...

  1. Ayhan Şahin Ayhan Şahin

   like tuşu olsa yemin ederim like'lanır bu yorum :)

 3. Merhaba;

  Ulaştırma bakanın http://www.youtube.com/watch?v=Sn7pNTsY5iY komik ve Türk bilişim dünyasını ağlatan açıklamasına rağmen. Bu fikri ülkemizde yapmak için çabalamanızdan dolayı tebrik ederim. Geçmiş yıllarda taze beyinleri kullanamayan yönetimler, Dünyada gelecek vaadeden CİRO ve İŞ hacmi yaratacak olan bu teknolojiye hemen sahiplenmesi lazım. Ülkemizin sorunu istihdam sorunudur. Bu servisleri ülkemizde oluşturup tüm dünyaya pazarlayıp manage edebilirsek. Hindistan modeli gibi, hem likit hemde dünya üzerinde aranan personeller yaratmış oluruz.

 4. Mynet tıcarı zekasını kullanıyor eger karsındakı rakıbı gecemıyorsan onun ustunden para kazan cok ıyı yapıyorlar bunu :)

 5. Levent Güneş Levent Güneş

  Sadece Türk oyun firmalarını dikkate almışsınız. Kişisel girişimleri de katmanız güzel olurdu. Her ne kadar son aylarda performansı biraz düşse de rakamlara bakıldığında Kelimatör uygulaması da listeye girmeyi hak ediyor.

  MAU: 130.000 (monthly)

  DAU: 10.000 (daily)

  WAU: 50.000 (weekly)

 6. Gamyun eksik kalmış burada. Her ne kadar Facebook tarafında günlük 30 bin dolaylarında olsa da oyuncu sayımız, asıl oyuncu trafiğimiz site üzerinde. İkisini birlikte değerlendirince bu rakam günlük 300 bini buluyor. Ufak bir istatistik daha; sadece Yüzbir oyunumuz günde 350 bin defa oynanıyor.