Samsung kurucusu Stefan Jobes'la tanışın :) [Video]
Eğlence

Samsung kurucusu Stefan Jobes'la tanışın :) [Video]

 • Amerika'nın ünlü talk-show yapımcısı Conan O-Brien, Apple ve Samsung arasında sürmekte olan "kopyacılık" davasına atıfta bulunarak çok eğlenceli bir videoyu programında yayınladı.

Amerika'nın ünlü talk-show yapımcısı Conan O-Brien, Apple ve Samsung arasında sürmekte olan "kopyacılık" davasına atıfta bulunarak çok eğlenceli bir videoyu programında yayınladı.

Videoyu izlediğinizde göreceksiniz ki aslında Samsung'un hiçbir ürünü Apple ürünlerine benzemiyor. Hatta çok net görebiliyoruz ki Samsung kurucusu Stefan Jobes'un tamamen kendi vizyonunun yansımaları. :)

Yazının devamında bu çok keyifli videoyu izleyebilirsiniz.

Yurtdışında dün gece yarısından itibaren oldukça fazla site tarafından yayınlanan bu eğlenceli videoyu seyretmeyenler olabilir diye düşünerek paylaşmak istedim. Keyifli seyirler. ;)

Yorumlar (12)
 1. Apple sonuna kadar haklı. samsung neler yapıyor? mobilede neler üretiyor? bu soruya içi dolu bir cevap verebilecek olan varsa şapkamı çıkartacagim. samsungu savunanların tek argumanıda rakbetçi piyasa bilmem nesi. eyvallah rekabette olmalı ama biraz da işin ucundan tutup birşeyler yaratma kaygısı gütmeli bir şirket.

  1. samsung mobilde teknoloji üretiyor, iletişime ilişkin, donanıma ilişkin patentleri var, apple tasarım için dava açıyor, samsung ise patentli teknolojisini kullanıyor diye... burada iki önemli konu var, teknolojisinin benzerini yapmıyor direkt kullanıyor. tasarım konusuna gelince ekran boyutları vs bence çok büyük farklılık, menü olayına girersen androidle ilgili bir durum. bunun da ötesinde illa şekile bakacaksak tüm süpürge, çamaşır mak., monitör, tv üreticileri birbirne girsin o zmn neredeyse hepsi aynı, çünkü bir yerden sonra yapabileceğin bir farklılık yok, samsung ve diğer telefon üreticileri apple benzememek için ne yapmalı? ilk dikdörtgen telefon onların mı? yuvarlak telefon mu yapacaklar?

  2. Ekran büyüklüğünü maksimize edecek şekilde (not: ekranlar sinemanın icadından beridir dikdörtgen), dokunmatik olduğu için klavyesi bulunmayan, mümkün olduğunca ince, ergonomik olarak telefon ahizesi fonksiyonunu yerine getirebilecek konumda hoparlörü bulunan kaç farklı akıllı telefonu tasarımı yapabilirsin merak ettim.

 2. Bu tür programlarda sık yapılan ve yıllardır Apple'ın reklam stratejisinin temelini oluşturan ürün yerleştirmesi/sponsorlu pr çalışmalrından bir diğeri. Komik de değil zaten.

  Siyah bir dikdörtgen şekli üzerinde hak iddia etmek, bunun için davalara yüksek paralar zaman ve emek harcamak, en kötüsü bunun üzerinden rekabeti ve teknolojinin ilerlemesini engellemeye çalışmak hoş görülecek şeyler değil.

  Bu patent/telif işleri tam bir komediye dönüştü ve diğer sektörleri bilmem ama bu sektöre yarardan fazla zarar veriyor.

  Ayrıca tüm bu legal gösterinin ne Apple'a ne Samsung'a zararı olmayacak. Faturayı ödeyen tüketici olacak her durumda.

 3. Sene2012 Sene2012

  Apple fanatiklerinde ki Samsung karşıtlığını anlamak mümkün değil. Zira herhangi bir fanatizmi anlamak mümkün değil aslında. Her zaman tekele karşı olan biri olarak, bu türden eleştirileri son derece yersiz buluyorum. Olaya şirketler açısından değil tüketiciler açısından bakmak lazım. Tüketiciler açısından baktığınızda her halükarda Samsung'un varlığı ve akıllı cihazlara yatırımları tüketicilerin yararına. Apple'da hisseniz yoksa ya da Apple çalışanı değilseniz bu çıkan yaygara niye? Bir de teknolojimizi çaldı argümanını anlamıyorum. Böyle bir saçmalık var mı yahu? Oldu olacak Pisagor teoremini kullanıyoruz diye mahkemelere çıkalım hep birlikte. Apple pazarın öncülüğünü yaparak, yeni bir teknoloji üreterek hak ettiği değeri ve kazancı hali hazırda bulmuştur. Bırakın artık bu tekelci zırvalıkları. Her iki markada tüketiciler için son derece değerli markalar. Bu işten kim karlı çıkar bilinmez ama aklı selim insanların dediği gibi bu türden davalar tüketicilerin aleyhine maalesef.

 4. Umut Akyol Umut Akyol

  Samsung Galaxy S1 neredeyse tamamen kopyaydı. Apple geçmişte kopyalamalardan, benzer ürün geliştirmeden çok kaybetti. Bugünkü anlamda işletim sistemini Apple icat etti denebilir, ancak tüm parayı Microsoft götürdü. Bugün kullandığımız anlamda akıllı telefonları da kendisi icat etti denebilir. Bu sefer geçmişteki hatayı yapmıyor. Aslında keşke işletim sistemi lisansını başka üreticilere verse de herkes rahatlasa.

  1. İşletim sistemini apple'mı icat etti? Onlar Xerox'dan UI'i kopyalamaya çalışırken ve şirket Steve Jobs ın egosu ile uğraşırken Microsoft Apple dan fazla gelişti.

   1. Umut Akyol Umut Akyol

    Şurada ayrıntılı şekilde yazıyor, dikkatli okursan, bugünkü anlamda grafik arayüzü olan işletim sistemlerinden bahsettim. http://en.wikipedia.org/wiki/Operating_system

   2. Isa Koç Isa Koç

    Grafik arayüzlü bir işletim sistemi geliştirmeye çalışıyorlardı ve beceremiyorlardı. Sonra Bill Gates Jobs ile görüşüp bu geliştirmeyi kendisinin yapabielceğini söyledi ve aldı hem ona hem kendisine yaptı. Ama kendisininkini çok daha fazla geliştirdi. Sonuçta ortaya çıkan fikri yapan kişi Bill Gates. Bunlar her piyasada olur ama yaptı diyede haklı diyemem. Apple'da her icad %100 bana ait diyemez. Çünkü Xerox'dan çaldıkları olmasa bugün Apple olmazdı. Microsoftta Apple'dan çalmasa bugün o da olmazdı.

 5. Bahadır Tok Bahadır Tok

  Taklit aslını aşmışsa, sorun asıldadır.

 6. Mr. Yeniçeri Mr. Yeniçeri

  Paran varsa ve hava atmayı istiyorsan Apple, paran sınırlı, yapacakların sınırsızsa Samsung(Android) alacaksın.

 7. Eğer iphone ve ipad çıkmadan önceki teknolojileri ve patentleri biliyorsanız. Iphone'un faydalı model olmaktan öte bir icat olmadığını bilirsiniz. Cep telefonuna işletim sistemi mantığını getiren Nokia'dır. Dokunmatik tekonolojileri iphonedan yıllar önce vardı. Iphone'u bir icat bile saymak saçmayken bide dikdörtgen üzerinde tasarım hakkı idda etmelerini onaylamak çok cahilce.