Evarkadasi.co: Ev arkadaşı arayanlar için ilan sitesi
Girişim

Evarkadasi.co: Ev arkadaşı arayanlar için ilan sitesi

Özellikle üniversite öğrencilerinin en çok sıkıntı çektiği konuların başında ev arkadaşı bulmak geliyor. Buradan yola çıkan yerli girişimciler, sadece ev arkadaşı arayanlar için bir platformu Türkiye'de kullanıma açtı: Evarkadasi.co.

Ata Gür ve Özgür Akçalı tarafından kurulan ve yaklaşık bir yıl kadar üzerinde çalışılan Evarkadasi.co, 4 Haziran'da kullanıma açıldı. Siteden bir cümleyle bahsetmek gerekirse Evarkadasi.co, hem oda arayanlara hem de ev arkadaşı arayan kullanıcıların ilan verebildiği bir platform.

Evarkadasi.co'ya giren kullanıcılar, sitede yer alan ilanlara bakıp aramalar gerçekleştirebiliyor. İlan vermek isteyen kullanıcıların üye olma işlemlerini tamamladıktan sonra platformda yer alabiliyor. Kullanıcıların istedikleri ilan veya ev arkadaşı bulunduktan sonra site üzerinden mesaj gönderilerek iletişim kurulabiliyor.

Sitenin iş modeli: Premium üyelik

İşin mesajlaşma kısmında sitenin iş modeli ortaya çıkıyor. Mesaj paketi üzerine iş modelini kuran Evarkadasi.co, kullanıcılara sınırlı sayıda mesaj hakkı veriyor. Sınırsız mesaj gönderme hakkına sahip olmak isteyen kullanıcıların, Premium üyelik paketlerine geçmeleri gerekiyor. Satın alınan süre zarfında sınırsız mesajlaşmaya imkan tanıyan Premium üyelik paketleri fiyatlarıysa şu şekilde;  3 günlük 5 TL, 1 haftalık 10 TL ve 2 haftalık 15 TL. Ücret ödemek istemeyen kullanıcılarsa Facebook üzerinden arkadaşlarını davet ederek 5 mesaj hakkına sahip olabiliyor.

4 Haziran'da kapılarını açan Evarkadasi.co'nun şu anda günlük tekil ziyaretçi sayısı 400 civarındaymış. Sitedeki ilan sayısıysa 200'ü geçmiş durumda. Bu rakamların yeni açılan bir site için oldukça normal olduğunu söyleyebiliriz.

İngilizce sürümü de yayınlanacak

Sitenin gelecekteki ilk planları arasında Türkiye'de sayısı giderek artan Erasmus öğrencilerinin Evarkadasi.co'yu kullanabilmesi var. Bunun için sitenin İngilizce versiyonunu yayına girecek.

Evarkadasi.co kategorisinde Türkiye'de çok fazla seçenek bulunuyor. Türkiye'deki kullanıcılar genellikle Sahibinden.com başta olmak üzere ilan sitelerini ev arkadaşı bulmak için kullanıyor. Bu yüzde Evarkadasi.co'nun hatırı sayılır bir kullanıcı sayısına ulaşmasının mümkün olduğu söylenebilir.

Madalyonun diğer tarafında Evarkadasi.co'nun iş modelinden bahsetmek istiyoruz. Mesajlaşma üzerinden iş modeli yaratan ilan siteleri dünyada tartışılır bir hale geldi ve neredeyse bu iş modelini kullanan kalmadı diyebiliriz. Bu yüzden Evarkadasi.co ekibinin iş modeli üzeride biraz daha çalışması gerektiğini düşünüyoruz.

Yorumlar (20)
 1. Mete Özvar Mete Özvar

  Atacığım tebrik ederim, bu girişmin başarılı olacağından eminim.

 2. Volkan Metin Volkan Metin

  İçeriğini henüz test edemedim ancak 1-2 sayfa dolaştıktan sonra yapabileceğim tek eleştiri vardır ki; arayüzü kesinlikle başarısız.

 3. Çağrı Çağrı

  Öğrenci olarak böyle birşeye para vermem .

  Abi mantıklı düşünün öğrenci adam'da para ne arar .

  Zaten üç kuruşla geçiniyoruz. :D .Hergün makarna yemekten :D :D

  Ama şöyle olabilir. Sistem ücretiz olup .

  Mesela yurt sahinleri buraya kendi yurtlarını yada herneyse tanıtabilir .Ufak b,r satış sitesi olabilir.

  Ancak öyle ilerler .

  Başarılar.

  1. Hüseyin Aslan Hüseyin Aslan

   dediklerine katılıyorum.Hiç bir ögrenci bu tarz şeye para vermez.Zaten ev arkadaşını eşi,dostu,akrabası sayesinde arkadaş bulur.Burası amerika değilki tanımadığın biri gelsin yerleşsin evine.

  2. Hasan Çolak Hasan Çolak

   Evet bu arkadaşın yorumuna bende katılıyorum iş modeli yanlış. Bu sitenin rakipleri yaptıkları işin aynısını ücretsiz yapıyor diğerlerinden farklı özelliğide yok

 4. Vallahi benim aklıma gelmişti. Bu tip aramaların çok tuttuğunu biliyordum ancak buna uygun düzgün bir web sitesi yoktu. Yapan arkadaşları tebrik ederim..

 5. Mrauthor Mrauthor

  Genelde girişimlerin güzel yanlarından çok olumsuz yanlarını söyleyip o girişime katkı sağlayacak yorumlar yapmak isterim hep.Bu siteye bakıyorum da çok başarılı olduğunu düşünüyorum.Hele ki üniversitelilerin 1-2 ay sonra ev arkadaşı arayacağını düşünecek olursakta çok işe yarayacaktır.Ayrıca arayüzde çok hoşuma gitti.Sade ve kullanışlı.Tek sıkıntı hiç bir şey yazılmaması durumunda Haritada Göster'e tıklanması durumunda kod hatası gösteren sayfa çıkıyor.Fiyatlar konusunda ise biraz indirim yapsalar iyi olacak çünkü dar gelirli bir kesime hitap ediyorlar =) Haftalık 5 TL,17 Günlük 10 TL,1 Aylık 15 TL gibi bir fiyat çekseler başlangıç açısından kendileri için daha iyi olur.Tebrik ederim,yüksek ihtimalle başarılı olacak bir proje gibi görünüyor.

 6. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  - İş modellerinin üzerinde düşünülmesi gerktiği kesin.

  - Arayüzleri benim çok hoşuma gitti. Bazı font, renk, hizalama ayarları yapmak lazım.

  - İl/İlçe seçimi autocomplete değil dropdown seçilebilir olmalı. Sarıyer i autocomplete yapmadı mesela. Bir an sarıyerden ilan mı yok yoksa dedim.

  - Sitenizi 2-3dk kullanıp patlatmaya çalışın. Kodu yazmak kadar test etmekte çok önemli. Şöyle hatalar görmesek daha iyi olur: Image not loaded in 30 seconds: /static/media/roomphotos/2012-06-20_05.28.10_1.jpg

 7. Soner Tamer Soner Tamer

  Halen lisans öğrencisi, bir yandan da eticaretle ilgilenen ve sosyal medya uzmanlığı yürüten birisi olarak şunu söyleyebilirim ki üniversite öğrencisi ev tutarken BİM'e yakın olsun diye kriteri var. Ev arkadaşı arayışları genellikle 2. ve 3. sınıfta oluyor, o yaş grubu da alkole para verir ama böyle işine yarayacak bir şeye "mehh ne ödücem yea" kafasında olur.

  Yurt, apart, emlakçı türü kurumsal üyelikler için premium model daha mantıklı olacaktır.

  Ev işaretlenirken dolmuş/otobüs/metro gibi toplu taşıma duraklarına uzaklıkları, evin yokuşta olup olmadığı, evde hangi eşyaların var olduğunun işaretlenmesi zorunluluğu, komşu durumları, ev sahibinin kişisel özellikleri, evdekilerin alkol alıp almadığına kadar (örnek bunlar tabi) detaylı kriterler çok önemli olacaktır.

 8. Halil Ahmet Çakır Halil Ahmet Çakır

  2 haftalık 15 TL

  Kırtasiyeden 100 tane siyah beyaz ilan çıktısı ve bir bant yardımıyla daha etkili ve hızlı bir çözüme ulaşabilir bir öğrenci.

 9. Enes Kaya Enes Kaya

  An itibariyle arama kutucukları 404 diyor,başka da bişey demiyor.Vakti zamanında kullanıcısı olduğum evarkadasi.com vardı .co'sundan çok çok iyiydi noldu peki,kayboldu gitti.İngilizce yayın erasmuscu üye olayına gelirsek google amcaya room mate demek kafi.Emekler boşa gitmez inş co.

 10. Yaşar Acar Yaşar Acar

  Bence basit arayüze sahip güzel bir proje, üniversite kayıt döneminde oldukça iş yapar tebrik ediyorum bir kez daha..

 11. .co domain malaesef ki her turlu wording'e uymayan bir model. .co domainin önceleri zaten wordingleri kaptılar. evarkadasi.co ise kelime butunlugu açısından pek bşr anlam ifade etmemekle birlikte ucretli olması da buyuk bir dezavantaj. öğrenci demek az parayla çok iş başarmaya alışan kitle demek. o yuzden her ne kadar sonsuz basarılar dilesem de bu iş modelinin tutacağını zannetmıyorum.

 12. Adres Kocaeli Adres Kocaeli

  desteklemeye değer bi çalışma diye düşünüyorum.. :)

  1. Deniz Silahcilar Deniz Silahcilar

   Bazi projeler neden desteklenmeli anlamiyorum. Bu projenin basarili olmasinin sahibi disinda kime ne gibi faydasi olacak. Sadece yerele hitap eden bi proje, inovatif bir hareket yok...

 13. internet icat olduğundan beri girişim peşinde koşan gençlerin vazgeçmediği ve mutlaka denediği iş fikirlerinden biri. üniversite kantinlerinde reklam + ilan panosu işleten biri çok daha fazla kazanır.

 14. Hasan Çolak Hasan Çolak

  Hocam yıl 2012 olmuş hala üzerine gelince değişen resimli ikonlar kullanılıyorsunuz

 15. Ali Bulut Ali Bulut

  proje gayet güzel amam iş modeli konusunda bence iş yapmaz bir öğrenci olarak 5 msj ücretsiz hakkımda 1.de hemen mailimi veririm. site trafik alır ama iş modeli ile yürümez maalesef reklam vb şekilde gelir alırlarsa ne ala bu şekilde Premium üyelik Türkiye de tutmaz ama yabancılar için Erasmus öğrencileri için tutabilir kısaca Türkiye için bu iş modeli ile yürümez.Ama ihtiyaç olan mantıklı bir girişim uygun bir iş modeli ile başarılı olacaklarına inanıyorum

 16. Oğuz Kaan Ç Kılınç Oğuz Kaan Ç Kılınç

  Aslında buraya yorum olarak ekleyecektim, ama kendini aştığı için yazıya dönüştürmeye karar verdim ;)

  http://www.okck.net/2012/08/evarkadasico-uzerine-degerlendirmeler.html

 17. Erasmuslu olanini yapmislar bille. https://www.erasmusinn.com