Apple Pinterest’in rakibi The Fancy’yi satın almaya mı hazırlanıyor?
E-Ticaret

Apple Pinterest’in rakibi The Fancy’yi satın almaya mı hazırlanıyor?

Sosyal ağlar arasında son dönemde en çok ilgi gören ve özellikle de yönlendirdiği trafik oranı ile dikkat çeken Pinterest yükselişini sürdürüyor. Bu alanda en çok tanınan servis olmasına rağmen, yalnız değil. The Fancy, Pinterest’e benzer ve oldukça ilgi çeken diğer bir alternatif. Üstelik sadece kullanıcıların değil, başka firmaların da ilgisini çekiyor…

Business Insider’ın haberine göre The Fancy ile yakından ilgilenen son firma Apple. Her ne kadar The Fancy’nin toplam kullanıcı sayısı Pinterest’e oranla çok daha düşük olsa da, New York kökenli girişimin daha oturmuş bir iş modeline sahip olması, e-ticaret alanında gücünü artırmayı hedefleyen Apple açısından oldukça cazip görünüyor.

20 kişilik bir ekibe sahip olan The Fancy e-ticaret sitelerine gönderdiği trafiği nakde dönüştürmek konusunda Pinterest’e göre birkaç adım daha ileride görünüyor. Gönderdiği trafik satın almaya dönüştüğü durumda yüzde 10’luk bir komisyon alan The Fancy bu model sayesinde yatırımcılarında çok ilgisini çekiyor.

Bugüne kadar 20 milyon dolara yakın yatırım alan The Fancy, son turda 100 milyon dolar değerleme ile 10 milyon dolarlık yatırım almayı başarmıştı. Girişimin diğer dikkat çeken bir özelliği de yatırımcıları arasında da oldukça önemli isimlerin yer alması. Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey ve Facebook’un kurucularından Chris Hudges gibi isimler The Fancy’nin yatırımcıları arasında.

Pinterest ile karşılaştırıldığında kullanıcılarını sadece paylaşmak değil, daha çok satın almaya yönlendiren The Fancy bu sayede daha erken dönemde daha ciddi bir şekilde gelir üretir hale gelmeye başladı. Habere göre Apple, The Fancy’yi satın almak için görüşmelerini sürdüyor fakat şu aşamada anlaşma ile ilgili kesinleşmiş bir şey yok. Kesin olan tek şey Apple’ın e-ticaretin sosyal yönüne daha da yakından bakıyor olduğu…

Yorumlar (4)
 1. Mert Bulan Mert Bulan

  The Fancy'de Tim Cook'un onaylanmış hesabının olması Apple'ın The Fancy ile gerçekten ilgilendiğini kanıtlar sanırım :) http://9to5mac.files.wordpress.com/2012/08/screen-shot-2012-08-04-at-4-42-07-pm.png

 2. Ozan Çanaklı Ozan Çanaklı

  Şahsen fancy'i pinterest'ten daha çok beğeniyorum. Kullanıcının sahip olma duygularına daha çok hitap ediyor. Mesela son new balance ayakkabımı fancy'de gördüğüm harika sunumundan sonra edindim.

  Yeni ipad uygulaması da developer kıskandıran cinsten :) deniymekte fayda var.

  1. Murat Erdem Murat Erdem

   Tam olarak anlamadım, açarmısın biraz bu konuyu. Sahip olma duygusuna nasıl hitap ediyor ??

   1. Ozan Çanaklı Ozan Çanaklı

    Tüm içeriklerin fotoğrafları çok kaliteli ve sitede en çok karşıma çıkan içerikler editör kontrolünden geçmiş oluyor. Pinterest'te ise affiliate marketing esnafı ciddi bir şekilde içeriği kontrolü altına almış durumda. Bu işten iyi gelirler de elde ediyorlar.

    Fancy'de; içeriğin çoğunun yanında fiyatı ve sepete ekle butonu var, hatta tatil yerleri görselleri için bile geçerli.

    Daha iyi açıklamak için birkaç örnek vermem gerekirse: http://bit.ly/JLze8S , http://bit.ly/JWN6bN , http://bit.ly/RUafiA .

    Kesinlikle bana Pinterest'ten daha çok hitap ediyor.

    İkisinden birini satın alacak olsam paramı Fancy'e yatırırdım. Bir kısmını da "the" ekinden kurtulmak için harcardım :)