Türkiye'de tablet sahiplerinin yüzde 77'si iPad kullanıyor [Araştırma]
Tablet

Türkiye'de tablet sahiplerinin yüzde 77'si iPad kullanıyor [Araştırma]

Sizlerle zaman zaman bazı paylaştığımız akademik araştırmalardan birinin sonucunu bugün öğrendik ve paylaşmak istedik. Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Yüksek Lisans öğrencisi Kamil Mehmet Özkan'ın araştırması ülkemizdeki tablet kullanım alışkanlıkları hakkında fikir veriyor.

Turkcell'in desteklediği Yedinci His Müşteri Öngörü Merkezi‘nde tablet cihaz araştırmacısı olan ve daha önce "Tablet Cihazların Tarihine Yolculuk" başlıklı bir yazısını yayınladığımız Özkan'ın araştırmasına göre tabletlerin en yoğun kullanıldığı alanlar internet erişimi ve e-posta. Belge düzenleme işi son sıralarda geliyor.

Tablet sahiplerinin genel olarak erkek ve bekar olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre 2012 sonunda ülkemizde 350 bin tablet, bunların 200 bini iPad olacak.

Araştırmanın tamamını aşağıda bulabilirsiniz. Biz göze batan sonuçları listeledik ve karşımıza kaydadeğer veriler çıktı;

 • Kullanıcıların yüzde 67’si tabletinden kitap okuyor. Her gün kitap okuyanların oranı yüzde 17.
 • Dergi ve süreli yayın okuyanların oranı 78. Yüzde 49'luk bir kesim sadece ücretsiz olanları tercih ediyor.
 • Düzenli olarak ücretli dergi alanların oranı yüzde 12. Arasıra alanların oranı yüzde 23 ve ücretli dergi almayanların oranı yüzde 65.
 • Katılımcıların yüzde 25'ünün aylık geliri 5 bin TL'nin üzerinde. Yüzde 29'unun aylık geliri 2 bin TL'nin altında.
 • Yüzde 61'i lisans, yüzde 30'u yüksek lisans/doktora, yüzde 7'si lise, yüzde 1'i ilkokul mezunu.
 • Katılımcıların yüzde 77'si iPad kullanıyor. Yüzde 10'u Samsung Galaxy Tab serisi, yüzde 1'i e-okuyucu kullanıyor.
 • Tablet kullanıcılarının en çok satın aldığı içerikler, mobil uygulama ve oyunlar.
 • Cihazların en çok kullanıldığı mekanlar oturma ve yatak odaları.
 • Katılımcıların yüzde 40'ı tabletleriyle günde 2 saatten fazla geçiriyor. Yüzde 31'i 1-2 saat arası tablet kullanıyor.
 • Cihazların en çok kullanılan zaman dilimleri; sabah saatlerinde işe başlamadan önce, hafta sonları ve tatiller.
 • Kullanıcılar nitelikli içeriğe ücretsiz olarak ulaşmak için reklam görüntülemeye sıcak bakıyor ve  kullanıcıların uygulama veya internet tarayıcısında karşılaştıkları reklam ve tanıtımlarla etkileşim oranı kişisel bilgisayar ve akıllı telefonlardan daha yüksek.
 • Katılımcıların yüzde 87’si tabletleriyle beraber aynı zamanda akıllı telefon da kullanıyor.

YENİ REKLAM VE SATIŞ MECRASI OLARAK TABLET CİHAZLAR VE TÜRKİYE’DE TABLET CİHAZ KULLANIMI 2

Yorumlar (7)
 1. Fatih Tasdelen Fatih Tasdelen

  Bu tablet rakamının icinde yurt disından getirilen cihaz adedi de dahil mi ?

  1. Kamil Mehmet Özkan Kamil Mehmet Özkan

   Aslında evet. Ama burada şu nokta var. Bu rakamlar araştırmanın yök'e teslim edildiği Mayıs 2012 başı itibari ile sektörde tablet cihaz uygulamalarında reklam alanı satan önde gelen ajanslardan alınmış rakamlardır. Onlar popüler uygulamaların yüklü olduğu ve gösterim yaptıkları farklı cihazları baz alarak böyle rakamlar vermişlerdir. Araştırmanın kaynakça ve eklerinde belirtilmiştir.

 2. Yavuz Şahin Yavuz Şahin

  Araştırmanın kaç kişi üzerinde yapıldığı önemli, birde 2012 sonunda 200 bin iPad tahmini yapılmış, Faceboook'un rakamlarına göre şu an Türkiye de 850 bin iPad bulunuyor, bu rakam nasıl elde edilmiş onu da belirtebilir misiniz? Bu araştırmanın gerçekliğine inanmıyorum.

  1. Kamil Mehmet Özkan Kamil Mehmet Özkan

   Öncelikle Facebook rakamlarına değinmek gerekirse Facebook 850.000 iPad kullanımı konusunda kaynağa ulaşamadım. Burada tablet cihaz tanımı da önemli. http://tez2.yok.gov.tr adresinden erişebileceğiniz araştırmanın tam metnin de bulabileceğiniz üzere 7 inch - 11 inch ekran genişliğine sahip cihazları baz aldık. Bazı araştırmalarda iPhone, iPod touch veya 7 inch'den küçük dokunmatik ekranlı bağlı cihazlarda araştırma kapasamına dahil edilebiliyor. Şunu da belirtmekte fayda var, Türkiye'deki tablet cihaz sayısını tespit etmek bu araştırmanın amaçları arasında yer almamaktadır.

   Araştırmanın kaç kişi üzerinde yapıldığına gelince toplada 9 ayrı saha araştırmasından meydana gelmiştir. İlk 3 tanesi tablet kullanıcılarının alışkanlıklarını ve tablet cihazları hangi amaçlar için kullanılmaktadırı tespit için diğer 6 saha araştırması da tablet cihazlarını farklı platformlarda gözlemleyerek tablet cihazlarda uygulanan yeni nesil reklam modellerinin etkinliğini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Sunumda ve tezin tam metninde ayrı ayrı tüm araştırmalara kaç kişi katıldı, hangi hadef kitleye yapıldı, amaç ne? gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ama illa rakam vermek gerekirse ilk anket 654 kişi tarafından tam olarak doldurulmuş ve bu yanıtlar baz alınmıştır. (Ankete toplam katılım 1890). 2. ankete 1789 tablet kullanıcıs katılmıştır. Diğer araştırmalar konusunda detaylı bilgiler tam metinde yer almaktadır.

   Gerçeklik konusuna gelince, teknolojik imkanlar el verdiği şekilde mükerrer katılım engellenmiştir. Araştırmanın kurgusu Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü hocaları ve Turkcell Pazarlama araştırmaları departmanı uzmanları ile birlikte kurgulanmış, hem akademik hem de pazar araştırmaları standartlarına uygun olarak kurgulanmıştır.

   İlginiz için teşekkürler.

 3. Arastirmayi yapan arkadasin eline sağlik. Ancak verilerin ve cikan sonuclarin gercegi yansitmadiği hissine kapildim. Ne yazik ki TR pazari ile ilgili bu tarz araştirmalar çok olmadığı için çıkan her araştirmaya atliyoruz. metodoloji ve güvenilirlik konusunda daha tatmin edici araştirmalar gormek umidiyle.

  1. Kamil Mehmet Özkan Kamil Mehmet Özkan

   Çok teşekkür ederim. Araştırma da öne çıkan tablet rakamları olsa da amaç kaç tablet kullanıcıs olduğu belirlemek değildi. Sadece tablet kullanıcıları cihazlarını nasıl kullanıyorlar ve tablet cihazlarda uygulanan yeni nesil reklam metodlarının etkinliğinin ölçülmesi ve eski metodlarla karşılaştırılmasıydı.

   Metodoloji konusuna gelince araştırma http://tez2.yok.gov.tr adresinden tam metine ulaşıp inceleyeceğiniz de göreceğiniz gibi 9 adet saha araştırmasından meydana gelmiştir. Tüm saha araştırmaları hem üniversite tarafında akademik hocaların desteği hem de Turkcell ve diğer destek veren kuruluşlarda saha araştırmaları ekiplerinin desteği ile kurgulanmıştır. Her araştırmadan önce metodoloji, örneklem, hedef kitle, amaç belirtilmiş ve rakamlar şeffaf olarak paylaşılmıştır. Bu zaten esasında akademik bir araştırmadır. Ve tüm kurallara uygun olarak yök tarafından da onaylanmıştır.

   Ben ilginiz için teşekkür ederim. Ülkemizde de bu alanda artan ilgi sonucunda çok daha fazla ve güzel araştırmalar görmek dileğiyle.

 4. Mustafa Hanlı Mustafa Hanlı

  Bu araştırmanın güncel olanı var mı acaba? Türkiye'deki 2012 Tablet satışı rakamlarını nereden bulabilirim bilgisi olan varsa cevap versin lütfen,