Fiber teknolojisi Kansas'ı ihya etti, Türkiye engellerle boğuşuyor
Teknoloji

Fiber teknolojisi Kansas'ı ihya etti, Türkiye engellerle boğuşuyor

Uğruna ABD'deki eyaletlerin aralarında kıyasıya yarıştığı Google'ın fiber internet projesini Kansas kazanmıştı. O proje dün itibariyle hayata geçti. Merakla beklenen Google Fiber, Kansas'taki kullanıcılara ücretsiz bile verilecek.

Ortalama bir internet bağlantısından 100 katı daha hızlı internet sağlayacağını iddia eden Google, 5 Mbit hızındaki internet hizmetini Kansas'taki kullanıcılara ücretsiz olarak sağlayacak. Bu kullanıcılar sadece ilk kurulum ücreti olan 300 doları isterlerse peşin isterlerse 12 taksitle ödeyebilecek.

Proje kapsamında 1 gigabit hızındaki internet aylık 70 dolara, 1 gigabit internet ve TV servisi aylık 120 dolara satın alınabilecek. 120 dolarlık pakette 1 TB Google Drive alanı ve Nexus 7 tablet kullanıcılara hediye edilecek. Öte yandan Google 1 gigabit internet hizmetini alan kullanıcılardan, 300 dolarlık bağlantı ücretini ilk etapta almayacak.

Google, fiber bağlantı için ürettiği projeyi şimdilik ABD'nin Kansas City şehirlerinde gerçekleştiriyor. Haberi okuyanların aklına neden Kansas sorusu gelebilir. Google, fiber projesini hayata geçireceğini ilk duyurduğunda, ABD'nin hangi eyaletine veya şehirlerine fiber bağlantı götürebileceğini gösteren bir kısa liste açıklamıştı. Listedeki şehirlerin belediye başkanları harekete geçip, 'Google bizi seç' kampanyaları düzenlemişti. Bunlardan en ilginci Minnesota eyaletinin Duluth Belediye Başkanı'na aitti.

Belediye başkanı buzlu göle atladı

Duluth Belediye Başkanı Patrick Garmoe, Google'ın Duluth şehrine fiber internet altyapısı kurması için basın mensuplarını çağırıp buz tutan göle atlamıştı. :) Duluth Belediye Başkanı Patrick Garmoe'nun buzlu göle atladıktan sonraki halini aşağıda görebilirsiniz. Google'ın dikkatini çekmek için yapılan kampanyalar sadece bununla sınırlı değil. Gitarı eline alıp Google'a çağrı niteliğinde serenat yapanlar bile vardı.

Türkiye'de durum ne?

Türkiye'de fiber internet bağlantı altyapısı sağlamak için şirketler ABD'nin tam tersine 'buzlu göle' atlamaya hazır. Çünkü İstanbul dahil olmak üzere Türkiye'nin neredeyse bütün şehirlerinde fiber internetin önünde engeller bulunuyor. Belediyelerden izin koparamayan ya da talep edilen yüksek ücretleri ödemeye yanaşmayan şirketler fiber internet altyapısı için caddeleri kazamıyor.

Anadolu şehirleri de dahil birçok şehir 'zengin' internet altyapısı sağlayan şirketlere yüksek rakamlar talep edip, Türkiye'deki fiber internet bağlantısına darbe vuruyor.

İBB'ye suç duyurusu

Konuyla ilgili sıcağı sıcağına size bir bilgi aktaralım; Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) dün İstanbul Büyükşehir Belediye'sine bir suç duyurusunda bulunurak, fiber optik şebeke kurarak yatırım yapmak isteyen tüm işletmecilerin önünün kesildiğini iddia etti.

Parantez içinde bir bilgi vermek gerekirse Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı konuyla ilgili harekete geçmiş durumda. Çok yakında bir yasa düzenlemesiyle Türkiye'deki bütün belediyeler fiber internet altyapısı için engel teşkil etmeyecek hale gelecek.

Türkiye'ye Google Fiber gelir mi sorusunun cevabını vermek şimdiden oldukça güç. Ancak yerli şirketlerin yapacakları hizmetleri kazı izni vermeyerek engelleyip Türkiye'deki internet altyapısının gelişmesine darbe vurduğumuz kesin.

Google Fiber için hazırlanan tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (11)
 1. Çağatay Şama Çağatay Şama

  http://fiber.google.com/plans/residential/

  --

  Biz hala 10mbt internet için 60 lira para verelim.

  İnsanın Türkiye'den kaçası geliyor. Türkiye'de maalesef ne internet sağlayıcıları kullanıcıları düşünüyor nede belediyeler bu tip teknolojik gelişmelere izin veriyorlar.

  1. bizim belediye hala memur zihniyeti ile çalışıyor fiber desene bi ara herhangi bir belediye başkanına küfür etmekten içeri atılmazsan :)

 2. Telekomun Fiber için istediği ücret 5 MBit için 1545.11 TL

  Tablodaki fiyatlara %18 Katma Değer Vergisi (KDV) ve %15 Özel İletişim Vergisi (ÖİV) hariçtir.

  http://www.turktelekom.com.tr/tt/portal/KurumsalUrun/KOBI/Data-ve-Genis-Bant-Hizmetleri/Noktadan-Noktaya-Erisim-Hizmetleri/Metro-Ethernet/tarife

  Yorumsuz!

 3. Osman Dere Osman Dere

  ilk fırsatta kansasa taşınıcam.

  1. Western Western

   Nolur gitme!

   1. adam haklı

 4. insana verilen değerin tamamen paraya endeksli olduğu güzel(!) ülkemde ne bekliyordunuz ki?

 5. Isa Koç Isa Koç

  Bizim firmalarda bilmiyorlarmı İstanbul'un durumunu. Gidip anadoluda pilot bir şehir seçip oradan başlasınlar fibere. istanbuldan başlayana madalya takmıyorlarya. Bıraksın bu firmalarda aç gözlülüğü, tek hedefleri en ufak mesafede en büyük kar. şerefsi firmalar.

 6. Mustafa Mustafa

  Network Box içindeki yazılımı merak ettim acaba Chrome daki gibi bir izleme mevcutmudur?

 7. Tiyatro Tiyatro

  Türkiye de böyle bir şey olmuş olsa (imkansız) sanırım aylık 1.000 TL olurdu!

 8. Türkiye'de artık internet üzerine büyük yatırımlar yapılıp geliştirilmesi gerek. 2000 yılında 1 mbite 50 tl veriyordum 2012'de 3mbit'e (o da daha yeni 3 oldu 15 gün önceye kadar akk yüzünden onuncu günde 1mbit oluyordu) verdiğim ücret 60-65 tl. İnternet alanında yatırım yapılması şart.