'Oyunlaştırma' ustası Badgeville için Türkiye pazarı 'muazzam' [Video Röportaj]
Webrazzi TV

'Oyunlaştırma' ustası Badgeville için Türkiye pazarı 'muazzam' [Video Röportaj]

Gamification (oyunlaştırma) kavramı dijital pazarlamada sıkça kullanılan gereçlerden biri haline geliyor. Bu alanda örnek uygulamalara imza atan San Fransisco merkezli yazılım firması Badgeville'ın EMEA bölgesi Genel Müdürü Scott Schnaars, şirketin 'gamefication' kavramını nasıl yorumladığını ve EMEA bölgesine ilişkin hedeflerini Webrazzi TV'ye anlattı.

SCOTT SCHNAARS İLE YAPTIĞIMIZ SÖYLEŞİNİN PIXELPLUS TARAFINDAN HAZIRLANAN ÇEVİRİSİ AŞAĞIDA:

Merhaba, bize katıldığın için teşekkürler Scott.

Davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim.

Öncelikle bize Badgeville’den bahsedebilir misin?

Elbette. Badgeville oyunlaştırma (gamification) pazarında global bir liderdir. Yaklaşık 2 yıl önce kuruldu ve o zamandan bu yana hızla büyümekteyiz. Şu anda yaklaşık 200 müşterimiz var. Geçtiğimiz 20 ayda 40 milyon doların üzerinde girişim sermayesi topladık. Müşterilerimizin arasında Deloitte, Dell, IBM, American Express gibi büyük markalar ve yeni girişimler bulunuyor.

Peki şirketin nihai değeri nedir?

Bunu açıklayamayız (gülüyor)

25 milyon dolar gibi bir yatırım almıştınız? Son değerleme ne oldu?

Açıklamıyorum, hayır.

Peki neler yapıyorsunuz? Şirketin katma değeri nedir?

Badgevill olarak, bir şirketin web sitesinde var olan deneyimleri ve müşterilerimiz için değerli olan davranışları inceliyoruz. Mesela Samsung gibi bir şirket için en değerli davranışlardan ikisi, ürün numaralarının kaydedilmesi ve ürün hakkında yorum yazılmasıdır. Universal Music için değerli davranışlar, kullanıcıların diğer kullanıcıların yaptıkları nı takip etmesidir. Müşterilerimiz için en değerli olan davranışları inceliyoruz ve bu tür davranışları teşvik edecek deneyimler oluşturuyoruz. Davranışları etkilemek için birçok yol vardır. Oyunlaştırma da onlardan biridir. İtibar da davranışları daha uzun vadede etkileyen başka bir yoldur. Sosyal mekanikler de kullanmaya başladığımız diğer bir yol. Böylece Facebook’taki gerçek zamanlı etkinlik akışları, gerçek zamanlı bildirimler ve kişileri ve nesneleri takip etme olanağı gibi benzer mekanikleri genel deneyiminizde kullanabilirsiniz. Aslında tüm kullanıcı deneyimlerine ve buradan doğan tüm verilerie sahip olduğunuz bir deneyim oluşturuyor. Bu, sosyal mecrada var olan topluluğu çekerek markanın sahip olduğu platforma taşımaktadır.

Lütfen oyunlaştırmanın kapsamını biraz daha ayrıntılı açıklayabilir misin? Bilgisi olmayan izleyicilerimiz için oyunlaştırmanın tanımıyla başlayabilir misin?

Evet. Oyunlaştırma dediğimizde aklıma Zynga’nın, insanlara günde 4 saat boyunca sahte mısır ektirmekte kullandığı mekanikleri alarak bu mekanikler insanlara marka için değerli olan davranışları yaptırmakta kullanmak geliyor. Yine Universal Music’ten bahsedecek olursak, belirli sanatçıların en büyük hayranlarını belirleyen bir hayran programı oluşturduk. Bu davranışı etkilemek için oyun mekaniklerini kullanıyorlar, böylece insanlar, örneğin şu an en sevilen sanatçılardan olan LMFAO’nun en büyük hayranı statüsünü kazanmak için grupla daha sık etkileşime giriyor.

Amerika merkezli bir şirketsiniz, sen Londra ofisinde çalışıyorsun...

Evet. Genel merkezimiz San Francisco’nun hemen dışındaki Menlo Park, California’da. Avrupa’daki ofislerimiz de Londra’da.

Avrupa’da genişliyorsunuz ve şu an Türkiye’desin. Belli ki Türkiye’de ve bölgede genişlemeyi planlıyorsunuz. Bölge hakkında ne düşünüyorsun? Beklentileriniz neler?

Gerçekten burada büyük miktarda fırsat olduğunu düşünüyorum. Zengin bir ülke… Birçok büyük markalı şirketi var. Kalabalık bir ülke… Bu üçünü bir araya getirdiğinizde, bu üç unsurun evliliğinden, bölgeye gelen bir şirket için harika bir pazar ortaya çıkıyor.

Pixelplus ile çalışıyorsunuz değil mi? Bize bunun kapsamından bahseder misin?

Evet, bu konuda çok heyecanlıyız. Londra’ya taşınmayı düşünürken bana söylenenlerden biri “Hey, tek başına her şeyi halledemezsin. Kilit ortaklar bulman gerekecektir” idi. Ve Londra’ya taşınma konusunda karar verdiğim ilk günlerde, Türkiye gibi kilit ülkelerde bu kilit ortakların kim olabileceği hakkında bilgi topluyordum. Pixelplus, aradığım özellikler listesinin daima en üstündeydi. Bölgede uzun süredir bulunan bir ajans. Ülkedeki en büyük markalardan bazılarıyla olağanüstü ilişkileri var. Dile hakimler ve bölgede kendi başıma yapabileceğimden daha hızlı büyümemize yardım edebilirler.

Ve tabii ki Türkiye’de oyunlaştırma projelerinin uygulanması. Belki bazılarıyla ilgili çalışmaların vardır. Bizimle, örneğin Türkiye’de gördüğün en iyi ve en başarılı uygulamaları paylaşır mısın?

Bence birçok kuruluşun oyunlaştırmanın ilk zamanlarında karşılaştığı zorluklardan biri işi, web sitelerine bir oyun koymaktan ibaretmiş gibi algılamalarıdır. Eğer ben Pixelplus’taki dinlenme odasına bir Xbox yerleştirirsem, işi oyunlaştırmış olmam. Yaptığım şey dikkati işten alıp başka yere dağıtmak olur. Bence Pixelplus masaya bu konuda farklı bir bakış açısı getirdi; bir sitenin ve dijital deneyimin var olan içeriğiyle en uyumlu oyunlaştırılmuş deneyimin oluşturulması gibi.Böylece dikkati içerikten başka yere çekmek yerine içeriği geliştirmiş oluyorsunuz.

Oyunlaştırma açısından veya genel olarak Türkiye pazarıyla ilgili sorunlara gelirsek…

Hem oyunlaştırma açısından hem de genel olarak Türkiye pazarı konusunda çok heyecanlıyım. Burada önemli bir varlığı olan veya genel merkezi burada olan dünyanın en büyük markalarından bazılarına sahipsiniz. Etkileyebileceğimiz kişi sayısı muazzam. Birkaç gündür Pixelplus’tan arkadaşlarla buradayım. Birkaç toplantıya katıldık ve herkes çok heyecanlı. Artık içinde bulunduğumuz zamandan yılsonuna kadar yayılacak olan bazı büyük projelere başlayacağımız bir noktaya varmak üzereyiz. Bazı heyecan verici duyurular olacak.

Son soru. Oyunlaştırma neden bu kadar önemli?

Oyunlaştırma tamamen davranış yönetimi ile ilgilidir. İnsanların tutumlarını değiştirmeye yöneliktir, böylece işiniz için en fazla değer sağlayacak şekilde davranırlar. Ayrıca, şirket olarak işinizi etkilemenin en iyi yolunun insanların davranışlarını etkilemek olduğuna inanıyoruz. Oyunlaştırma bunun bir faktörü ve daha önce konuştuğumuz gibi sosyal mekanikler, itibar mekanikleri de insanların davranışlarını etkilemek ve nihayetinde onları işiniz için değerli davranışları yapmaya yöneltmenin diğer faktörleri.

Çok teşekkürler. Seni Türkiye’de tekrar ve daha sık görmeyi umuyoruz.

Harika bir sohbetti. Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Yorumlar (12)
 1. alt yazıyı koymayı unutmuşsunuz :D hep unutuyorsunuz istisnasıs tüm videolarda unutuyorsunuz çok unutkansınız canım yani çeviri ekibi filan yoksa ben gelip çevireyim sizin için koskoca webrazzi bir alt yazı ekleyemiyorsa yazıktır artık

  1. Yakında sitenin girişine "İngilizce biliyormusun?" diye yazı çıkacak ve altındada iki tane buton "Evet, Hayır".

   Eğer "Hayır" a tıklarsan "Öğrende gel" yazısı çıkıp, siteden atacak :)

  2. Semin Özmoralı Semin Özmoralı

   Hakan Bey, Scott Schnaars bizim misafirimizdi. Büyük keyifle size (ve böylece tüm ilgilenenlere de) özet bir toplu alt yazı geçeriz. Herkese faydalı olmuş oluruz. ;) Webrazzi yorumları üzerinden gönderelim özet alt yazıları.

  3. Semin Özmoralı Semin Özmoralı

   Hakan Bey, röportajın çevirisi geldi. ;)

 2. Harbiden he.. Koskoca webrazzi İngilizce röportaj yayınlıyor iyimi :)

 3. Çağrı Çağrı

  ne diyor bunlar birisi bana açıklasın lütfen ? Şöyle birşey olmuş körler sağırlar birbirini ağırlar .(ikisi konuşuyor bizde bon bon bakıyoruz :D )

  1. Semin Özmoralı Semin Özmoralı

   Bir altta Ali Erkurt, konuşmanın bir özetini gönderdi. Umarım işinize yarar. Bu arada tam metni de çevirip göndereceğiz. Çok ilginç bir konu, Türkiye pazarının bu kadar ilgili olması da çok heyecan verici... Körler sağırlar diyaloğundan çıkarmak lazım biran önce. ;)

  2. Semin Özmoralı Semin Özmoralı

   Çağrı Bey, röportajın Türkçe çevirisi (yukarıda) ulaştı. Umarım işinize yarar. Tüm diyaloglar daha anlamlı oldu tabii böyle. ;) Oyunlaştırmanın siteler üzerinde nasıl uygulandığı, Türk pazarındaki ilgi vs ilgi çekici...

 4. Ali Erkurt Ali Erkurt

  Dünyanın önde gelen oyunlaştırma (gamification) firmalarından Badgeville’in EMEA bölgesi Genel Müdürü Scott Schnaars, röportajda Badgeville’den ve Londra’ya taşınma hikayesinden bahsediyor. Oyunlaştırma pazarının global lideri Badgeville San Francisco’da kuruldu, New York ve Londra’da iki ayrı ofis daha açtı. Badgeville, kendisini oyunlaştırma pazarında global lider olarak görüyor. Badgeville; Dell, IBM ve American Express’in de içinde bulunduğu 200’den fazla markaya hizmet veriyor. Badgeville, yorum yazmaktan üye olmaya kadar web sitelerindeki mevcut aksiyonları oyunlaştırarak farklı deneyimler yaşatıyor. Oyunlaştırma, oyun mekaniklerinden faydalanarak kullanıcı davranışını değiştirmede etkili olan bir davranış yönetimi sistemidir. Oyunlaştırma sayesinde insanların davranışlarını izleyerek ve yöneterek web sitenizde markanız açısından değer taşıyan davranışları gerçekleştirmelerini sağlayabilirsiniz. "Badgeville olarak Universal Music için bir hayran programı yaptık ve bu da kullanıcıların siteye daha bağlı hale gelmesini sağladı. Türkiye pazarına baktığımızda burasının muazzam bir pazar olduğunu ve bizim için harika fırsatlar bulunduğunu gördük. Pixelplus ile olan ortaklığımız konusunda da çok heyecanlıyız. Londra’ya taşındığım sırada bölgede bir partner arayışındaydık ve Pixelplus bu listede açık ara en üstteydi. Yaptığı işler, yaklaşımları ve hizmet verdiği markalara baktığımızda partner seçimi konusunda doğru bir karar olduğunu düşündük. Oyunlaştırma uzun süreli etkileşim ve sadakati tetikleyen bir sistem. Ancak ilk zamanlarında en büyük sorunlardan birisi oyunu olduğu gibi web sitesine koymaktı. Bunun doğru bir yöntem olmadığını anlatmamız gerekiyor. Örneğin Pixelplus’ın dinlenme odasına bir Xbox koysaydık burada çalışmayı oyunlaştırmış olmazdık. Aksine çalışanların dikkatini dağıtırdık. Oyunlaştırma, asıl değerden uzaklaşmadan dijital deneyimi oyunlaştırarak kullanıcılar ile platform arasındaki bağı güçlendirmektedir."

  1. Hasan Tekin Hasan Tekin

   Teşekkürler Ali.

 5. Ali Kemal Ergelen Ali Kemal Ergelen

  ısrarla hiç açıklama da yapmadan bu alt yazı mevzusu geçiştiriliyor, sayın ayan...

  alt yazı üzerine bir şeyler yapın.

  1. Semin Özmoralı Semin Özmoralı

   Biraz önce söyleşinin çevirisi yayınlandı. Umarım işinize yarar. Oyunlaştırmanın siteler üzerinde nasıl uygulandığına dair açıklamalar aydınlatıcı...