YouTube içerik ortaklarına milyonlarca dolar dağıtıyor
Video

YouTube içerik ortaklarına milyonlarca dolar dağıtıyor

İkinci çeyrek bilançosuyla yüzü gülen Google, YouTube ile video yapımcılarının da yüzünü güldürüyor. Şirket, YouTube için video üreten içerik ortaklarını hem sayısının hem de kazandıkları paranın ciddi büyüme gösterdiğini açıkladı.

TechCrunch'a konuşan Google'ın kıdemli üst yöneticilerinden Nikesh Arora, artık YouTube'un iş modelinin oturduğunu söyleyerek, 2007 yılından beri devam ettirdikleri reklam gelirlerini paylaşma modelinde başarılı olduklarını ifade ediyor.

Nikesh Arora, "Şu anda YouTube'ta binlerce video yapımcısı bulunuyor. Söz konusu binlerce video yapımcısı olunca yüz milyonlarca doları dağıtacağız gibi görünüyor" diyor. YouTube'un içerik sağlayıcılara dağıttığı iş modeline göre, platform üzerinde çok izlenen özgün içerikli sayfa/kanallar açan kişiler izleme sayısına bağlı olarak YouTube'un reklam gelirlerinden pay alıyor. Birçok amatör video yapımcısının dikkatini çeken bu iş modeliyle ayda binlerce dolar kazanmak mümkün.

Nitekim habere göre YouTube'ta içerik sunumu yoluyla yıllık gelirini altılı hanelerin üzerine çıkaran binlerce sayfa/yayımcı var.

Öte yandan Londra gerçekleşecek olan 2012 Yaz Olimpiyatları konusunda da açıklamalar yapan Nikesh Arora, YouTube'un NBC başta olmak üzere 60'tan fazla ülkede canlı yayın yapacağını açıkladı.

Yorumlar (8)
 1. Fakat Türkiye'dekiler bundan bir gelir elde edemiyorlar büyük bir sorun bu bence.

 2. Benzer şekilde Türkiye'de de youtube dan birçok para kazanan kişi var. Mesela aşağıda r10 da bu şekilde hesap açan var;

  http://www.r10.net/google-adsense/1227646-youtubedan-para-kazanmak-ister-misiniz.html

  bakalım ne gibi gelişmeler olacak..

  1. Hakan Özaltay Hakan Özaltay

   Türkiye'ye henüz ödeme yapılmıyor.

 3. her 1.000.000 izlenmeye 4.000 dolar veriyor diye biliyorum

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   reklama tıklanması gerekmiyor mu?

 4. Türkiye'ye bu sistemin gelmesini sabırla bekliyorum.

 5. Tiyatro Tiyatro

  Her şeyde olduğu gibi bu reklam alanı da Türkiye'ye geç gelecek yada gelmeyecek gibi gözüküyor ;)

 6. Dampakt.com Dampakt.com

  gelirse biz Türklerden korkuyorlar hile hurda ile alimAllah 50 milyar tıklanma rekoru kırarız diye :)