Microsoft MSNBC'deki hisselerini 300 milyon dolara NBC'ye sattı
Yatırım

Microsoft MSNBC'deki hisselerini 300 milyon dolara NBC'ye sattı

Microsoft'un msnbc.com haber portalından ayrılacağını Mayıs ayında duymuştuk ve beklenen oldu. NBC'nin sahibi olan medya şirketi Comcast, Microsoft'un hisselerini alarak tek başına işin başına geçti.

1996 yılında kurulan msnbc.com’un ortaklarından Microsoft, 2005 yılında msnbc'nin kablo TV tarafından çıkmıştı. NYTimes'in verdiği bilgiye göre Microsoft web tarafındaki ortaklıktan gelen yüzde 50'lik hissesini de 300 milyon dolar (yaklaşık 545 milyon TL) karşılığında satarak tamamen NBC'den ayrılmış oldu.

NBC News Başkanı Steve Capus dijital taraftaki işlerini tamamen kendileri üstlenmek istediğini söylüyor. Yani dijitaldeki yükselişe ayak uydurmak istediklerini gösteriyor. Ayrılığın altında yatan sebeplerden biri de Microsoft'un reklam tarafındaki bazı haklarının diğer reklamverenler için kısıtlayıcı olması geliyor.

Comscore'a göre aylık 50 milyon ziyaretçisi olan msnbc artık Nbcnews.com adresinden hizmet verecek. MSNBC.com ise önümüzdeki yıl başında sadece kablo TV tarafına hizmet vermek üzere açılacak.

Türkiye'de hizmet veren NTVMSNBC.com'un bir isim değişikliğine gidip gitmeyeceği meçhul. NTVNBC.com şu an için Doğuş Yayın Grubu'na ait görünmüyor. NTVHaber.com alan adının sahibi ise Superonline, yani Turkcell Grubu.

Bu konudaki gelişmeleri bilgi alır almaz paylaşmaya çalışacağız.

Yorumlar (6)
 1. Neden 300bin dolar gibi az bir fiyata satıldığını biri bana izah edebilir mi?

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   İlk ifadede yanlış yazmıştım. Satın alma tutarı 300 milyon dolar.

   1. Bende bir an ne oluyoruz dedim :) Teşekkürler Fırat.

 2. Nezih Darçın Nezih Darçın

  NTVHaber.com 'in kesin olarak domaini "Superonline" 'ın diyemeyiz. Bir zamanlar superonline kendi bünyesinde domain satışı yapıyordu. Sattığı domainleri geri planda register.com 'dan yaparken, müşteri tarafında domain sahibi olarak superonline gözükmekteydi. Bu yüzden olsa gerek, 2008 yılından beri yeni domain tescil etmezken, sadece eski müşterilerine süre uzatma/yenileme hizmeti veriyordu. Bende, eskiden aldığım bir domaini transfer etmek için çok uğraşmıştım, ordan tecrübe ettim.

  Bir diğer hususta, "NTV Haber" kelimesi için Türk Patent Enstitü'sünden baktığıma göre herhangi bir marka tescili de gözükmüyor. Doğuş Yayın Grubu, nasıl olmuş da böylesine önemli bir kelime grubunu görmezden gelmiş?

  1. Isa Koç Isa Koç

   Keşke koç holdingde öyle olsa, ama adamlar papua yeni gine bile olsa oranın uzantısındaki koc.* tüm domainleri alıyorlar banada soy adımda bir domain bırakmıyorlar.

 3. Isa Koç Isa Koç

  Msnbc'nin ziyaretçi kaynağı tahminlerimce %70 oranında hotmailden çıkış yaptıktan sonra siteye yönlenen ziyaretçilerden oluşuyordu. Şimdi bu ivmeyi koruyacak mı? Pek öyle görünmüyor. Hata etmiş bence.