Garanti Bankası internet şubesi aktif kullanıcı sayısı 2.2 milyona ulaştı [İnfografik]
İstatistik

Garanti Bankası internet şubesi aktif kullanıcı sayısı 2.2 milyona ulaştı [İnfografik]

 • Garanti Bankası'nın bugün yayınladığı infografik, internet bankacılığının büyümesi üzerine istatistikler sağladığı için oldukça önemli.

Garanti Bankası'nın bugün yayınladığı infografik, internet bankacılığının büyümesi üzerine istatistikler sağladığı için oldukça önemli. Yukarıda tamamını bulabileceğiniz infografiği detaylandıracak olursam, Garanti internet şubesini kullanan aktif müşteri saysı 2.2 milyonu geçmiş.

İnfografiğe göre internet şubesinden yapılabilen toplam 429 farklı işlem bulunuyor ve internet şubesi müşterileri günde ortalama 750 bin kez internet şubesine giriş yapıyor. Kurumsal müşterilerin ayda ortalama 16 milyon işlem yaptığı internet şubesinde, bireysel müşteriler ayda 44 milyon işlem yapıyor.

Türkiye Bankalar Birliği'nin 1. çeyrek raporuna göre müşteri sayısında pazarın %24'üne sahip olan Garanti İnternet Şubesi, finansal işlem bazında %29, ödemelerde ise %56 pazar payına sahip. TBB'nin 1. çeyrek raporuna dayandırılan bu sonuçlara göre Garanti Bankası'nın internet bankacılığında önde olduğunu söyleyebiliriz.

2.2 milyon aktif internet şubesi müşterisi olan Garanti Bankası, müşteri sayısına göre pazarın %24'üne sahip ise basit bir hesaplama ile Türkiye'de internet bankacılığını kullanan 8.8 milyon civarında hesap sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Online bankacılığı kullanan kitlenin online alışverişe yani e-ticarete de sıcak bakacağını varsayarsak geçmiş yıllarda 6 milyon olarak telaffuz edilen kredi kartı kullanan e-ticaret müşteri sayısının bu hesapla 8-9 milyon aralığında olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki bu hesaplama basit bir akıl yürütmedir. Bireysel ve kurumsal müşterinin ayrımı ve online bankacılık kullanmayıp e-ticaret müşterisi olan belli bir kullanıcı kitlesi mutlaka vardır.

Yorumlar (7)
 1. İnfografik ile haber metni tutarsız. Kontrol etseniz iyi olur :)

  "Kurumsal müşterilerin ayda ortalama 44 milyon işlem yaptığı internet şubesinde, bireysel müşteriler ayda 16 milyon işlem yapıyor."

  Aslında tam tersi yazıyor infografikte.

  1. Düzeltme için teşekkürler. Ters olarak yazılmış. :)

   1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    Allah şaşırtmasın :p

 2. hıım o zaman her gönderilen şifre smsi için 50kr alsak milyar tl karımıza kar katarız, çok acele fakir edebiyatı yapıp smsleri paralı yapalım.

 3. Güvenli bir işlem ortamı sağlandıkça internet şubesi kullanmak hem bankalar açısından daha fazla kar demek, hem de kullanıcılar açısından zaman tasarrufu demek. Umarım diğer bankalar da garanti gibi girişimlerde bulunurlar.

 4. Batuhan Bal Batuhan Bal

  Aslında Garanti için beklenmedik bir sonuç değil. Hemen hemen her banka ile çalıştım. Fakat Garanti gerçekten sunduğu imkanlar anlamıyla diğerlerine fark atmış durumda. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık konusunda bence çok çok ilerde. Tasarımları da harika ve kullanılışlı. Açıkcası bir Garanti müşterisi olarak oldukça sevindim bu duruma.

 5. internet şubesi sistemine daha çok ağırlık verilmesi ve reform yapılması gerekir.bankalarda fatura ödemelerinin yakın zaman içerisinde kaldırılması ve internet şubesinden ödenmesi gibi...