Apple'ın dokunduğu girişimci oluyor

Apple, sadece ürünleri veya yazılımlarıyla bilinen bir şirket değil. Apple'da çalışmış olanlar, daha sonra kurdukları başarılı girişimlerle şirketin namını sürdürmeye devam ediyor. Apple'ın suyunu içen, ekmeğini yiyen çalışanların birçoğu günümüzdeki popüler girişimlerin kurucuları arasında.

Business Insider'ın hazırladığı listede, Apple'da üç ay çalışan da var, 20 yıl çalışan da. LinkedIn'den Electronic Arts'a, Android'ten Flipboard'a kadar birçok girişimde Apple'ın dolaylı katkısının olduğunu söyleyebiliriz. Eski Apple çalışanlarının kurdukları başarılı girişimleri ve öykülerini aşağıda bulabilirsiniz.

Tony Fadell: Nest Labs

Nest Labs Kurucusu Tony Fadell, ilk iPod'un geliştirilmesi için çalışan ekipte yer almıştı. 2008 yılında Apple'dan ayrılan Tony Fadell, 2010 yılında kendi girişimi olan Nest Labs'i kurdu. Nest Labs'in en dikkat çeken ürünü akıllı ev sistemlerinde kullanılan bir termostat. Akıllı telefonlarla yönetim sağlayan termostat, Mayıs ayında Apple mağazalarında satılmaya başlandı.

Andy Rubin: Android

Android işletim sistemini takip ediyorsanız Andy Rubin'i yakından tanıyor olmanız gerekiyor. Peki Andy Rubin'in eski bir Apple çalışanı olduğunu biliyor musunuz? 90'lı yılların başında yani Apple'ın Apple olmadığı zamanlarda şirkette mühendis olarak çalışan Andy Rubin, daha sonra Android kurucularının arasında yer alıyor. Andy Rubin'in, Apple tarafından Android'e açtığı patent ihlali davalarının sebebi olarak görüldüğünü de belirtmek gerekiyor.

Bertrand Serlet: Up There

Mac işletim sistemlerinin geliştirilmesinde kilit isimlerden biri Bertrand Serlet. Bertrand Serlet, Apple'ın bulup çıkardığı dahiler listesinin başında yer alıyor. 22 yıldan beri Apple'da çalışan Bertrand Serlet, 2011 yılı Haziran ayıdan şirketten ayrıldı ve Palo Alto'da Upthere adında bulut bilişim üzerinden çalışan işletim sistemi şirketi kurdu.

Chris Lee: Meeteor

Mac işletim sistemlerinin daha kağıt üzerinde proje olduğu zamanlarda Apple'da çalışan Chris Lee, yakında zamanda şirketten ayrılan isimler arasında yer alıyor. Chris Lee'nin Meeteor adında bir girişimi bulunuyor. Kullanıcıların profesyonel sosyal ağ deneyimlerini ileri bir seviyeye taşımayı hedefleyen Meteor, kişiler hakkındaki gerekli bilgileri bir araya topluyor.

Dave Morin: Path

Dave Morin denilince ilk olarak akla popüler sosyal ağ Path ve Facebook Connect geliyor. Ancak Dave Morin'in de bir Apple geçmişi bulunuyor. Dave Morin, üniversitedeyken Apple'ın pazarlama bölümünde staj yapmış. Çok uzun bir süre olmasa da Apple'ın ekmeğinden suyudan Dave Morin de yararlanmış.

Evan Doll: Flipboard

Popüler haber düzenleme uygulamalarının başında gelen Flipboard'un kurucularının arasında yer alan Evan Doll, altı yıl Apple kimlik kartını taşımış. Evan Doll, Apple'da ilk video yazılım mühendisi olarak biliniyor. Ancak Evan Doll'un daha sonra iPhone yazılım mühendisi olarak Apple'daki görevine devam ettiğini görüyoruz. 2009 yılında Apple'dan ayrılan Doll, Flipboard'un kurucu takımında yerini alıyor.

Sachin Agarwal: Posterous

2002 yılında Apple'da mühendis olaran çalışmaya başlayan Sachin Agarwal, 2008 yılında şirketten ayrıldı. Sachin Agarwal'in Apple'dan ayrıldıktan sonraki ilk işi Posterous adındaki girişimi kurmak oldu. Bir mikro blog olan PosterousMart ayında Twitter tarafından satın alındı. Satın alma anlaşmasının tutarı bilinmiyoruz, ancak Sachin Agarwal'in cüzdanının doldurduğunu söyleyebiliriz.

Soren Macbeth: Stocktwits

Soren Macbeth, Apple'da uzun yıllar çalışanlar arasında yer alıyor. 2000 yılında Apple'da güvenli analisti olarak işe başlayan Soren Macbeth, 2008 yılında işten ayrıldı. Soren Macbeth, kendi girişimi olan Stocktwits kurdu. Kısaca Stocktwits'ten bahsedecek olursak, borsa yatırımcılarını bir araya getiren bir sosyal ağ olduğunu söyleyebiliriz.

Reid Hoffman: LinkedIn

LinkedIn 2003 yılında kurulduğunda Reid Hoffman, o dönemde Apple'da kullanıcı deneyimi bölümünde görev alıyordu. Reid Hoffman, 90'lı yılların ortasında girdiği Apple'da eWorld International ve Global Access Assistant gibi projeler üretti. Ancak LinkedIn'in başarılı olması Reid Hoffman'ı Apple'dan ayrılarak LinkedIn'e yoğunlaşmaya sürükledi.

Matt Macinniss: Inkling

Matt Macinniss, Apple'daki yedi yılını farklı pozisyonlarda geçiren bir girişimci. Daha çok pazarlama bölümünde çalışan Matt Macinniss, 2009 yılında Apple'dan ayrılarak, interaktif özellikli dijital test kitapları üreten Inkling'i kurdu. Matt Macinniss, kitaplarının yayınlanması için Apple'a başvurdu, ancak Apple bu teklifi kabul etmedi.

Trip Hawkins: Electronic Arts

Trip Hawkins Apple'ın ilk kurulduğu zamanlarda şirketin pazarlama direktörüydü. 1982 yılında Apple'dan ayrılan Trip Hawkins, oyun severlerin yakından tanıdığı Electronic Arts'ı kurdu. Trip Hawkins bununla kalmayıp, kendi şirketine Apple'dan çalışanlar transfer etti. Bunları göre Steve Jobs, Trip Hawkins'i hain ilan etti.

Marc Benioff: Salesforce.com

Marc Benioff, Apple kısa dönem çalışanlar arasında yer alıyor. Sadece bir yaz mevsimi uzunluğunda çalışan Marc Benioff, 1980'lerde Apple için kod yazdı. Daha sonra şirketten ayrılan Marc Benioff daha sonra Oracle'a transfer oldu. Ancak bundan sonra Marc Benioff'u girişim kurma hayalleri gerçek oldu ve Benioff, Salesforce.com'u kurdu. Marc Benioff girişimci olmasındaki Apple'ın katkısını şu sözlerle ifade ediyor: "Apple'da çalıştığım yaz aylarında girişimci hayallerimin gerçekleşebileceğini keşfettim."

Square

İlk olarak Square'in eski Apple çalışanları tarafından değil, Twitter kurucusu Jack Dorsey tarafından kurulduğunu hatırlatmak istiyoruz. O zaman Square'in bu listede ne işi var diyebilirsiniz. Square'in kurucusu hariç üst düzey yöneticileri arasında çok sayıda eski Apple çalışanı olduğu konuşuluyor. Donanım mühedisinden tasarımcısına kadar birçok Square çalışanı Apple'dan transfer olmuş durumda. Bu anlamda Apple'ın Square üstünde biraz da olsa payı bulunuyor, zaten tasarımların benzerliği konusu daha önce pekçok yayında dile getirilmişti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.