Tarayıcı pazarındaki değişim 2 dakikaya sığarsa... [Video]
Web Tarayıcılari

Tarayıcı pazarındaki değişim 2 dakikaya sığarsa... [Video]

İnternet ekosisteminde kıyasıya rekabetin olduğu alanlardan biri şüphesiz tarayıcı pazarı. Daha önceki yazılarımızda da sık sık belirttiğimiz gibi her ne kadar yılların eskitemediği Internet Explorer dirense de Google'ın internet tarayıcısı Chrome gün geçtikçe rekabet gücünü artırıyor.

Artan rekabet ortamı ve kullanıcı eğilimindeki değişimi gözler önüne sermek için bir çalışma gerçekleştiren StatCounter, internet tarayıcıları pazarının nabzını tutuyor.

Aşağıdaki videoyu izlemeden önce 2008-2012 yılları arasında yapılan çalışma hakkında sizlere birkaç bilgi vermek istiyoruz. 2008 yılının 27. haftasında, yani Temmuz ayı verilerine göre Internet Explorer yüzde 66 civarındaki kullanım oranıyla birinci sırada yer alıyor. İkinci sırada yüzde 26 ile Firefox, yüzde 4 ile Safari ve yüzde 1.6 ile Opera geliyor. Sıralamada Google Chrome'un olmaması normal, çünkü tarayıcı 2008 yılı Eylül ayında yayınlandı.

Bugün ise bambaşka bir tablo var karşımızda. Pazara Google Chrome'un girmesiyle deyim yerindeyse tüm dengeler değişiyor. Internet Explorer ve Google Chrome 2012 yılı Haziran ayına yüzde 32.49'luk eşit pazar payıyla giriyor. Firefox 2008 yılından bu güne kadar yüzde 2 pazar payı kaybı yaşıyor ve yüzde 24.64'e geriliyor. Apple'ın internet tarayıcısı da hemen hemen aynı pazar payına sahip. Safari'nin 2012 yılı Haziran ayı itibariyle pazar payı yüzde 7. Opera'nın yüzde 1.75'lik pazar payına sahip olduğunu görüyoruz.

2012 yılının 24. haftasına dünya haritası üzerinden hızlı bir geçiş yapılan videoda, kullanıcıların tercih ettiği internet tarayıcıları renklerle ayrıştırılıyor.

StatCounter'ın hazırladığı, internet tarayıcıları pazarındaki rekabeti gösteren videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Seydi Altindagli Seydi Altindagli

  kullanicilarin ne istedigini kulak ardi eden firmalarin tarayicilari gitgide gozdrn dusuyor.

 2. Mrauthor Mrauthor

  Bu grafik sadece tarayıcıların değişimini değil Türkiye'ninde durumunu gösteriyor.Kayda değer bütün ülkelerde sürekli bir değişim gerçekleşmesine karşın Türkiye'de 2012 yılına kadar bir değişiklik yok.Buda yeniliklere ve gelişmelere ne kadar kapalı olduğumuzu ve bazı gelişmeleri ne kadar geç fark ettiğimizi gösteriyor.Ben Chrome'u çıktığı günden beri kullanıyorum.Chrome'dan önce Firefox'u kullanıyordum.IE'nin son sürümü yüklü fakat performans olarak Chrome'un yanına bile yaklaşamıyor.Hele ki Chrome'un Google'a entegre olarak kolay arama,metin kutularına yazılan kelimeleri tarayarak yanlış yazılan kelimelerin altını çizmesi ve daha sayılabilecek onlarca özellikler sunması Chrome'un diğer tarayıcılar karşısında uzun süre üstünlüğünü muhafaza edecektir.

  1. Eklenti manyağı olan mis gibi firefox'u bırakıp da chrome mudur nedir, siteleri bile açamayan o zımbırtıya geçmemek mi yeniliklere açık olmamak?

   1. Mrauthor Mrauthor

    Öncelikle ben "Firefox kötüdür,Firefox'u kullanmak yeniliklere açık olmamaktır" demedim.Videoda görüldüğü üzere 2012'ye kadar IE,2012'de Chrome kullanılıyor.Ayrıca Chrome'mu Firefox'mu denildiğinde ben Chrome'u tercih ederim.Sizde yaşanan donma sorunları bende onlarca sayfa aynı anda açık olmasına rağmen yaşanmıyor ki Chrome'dan memnunum.Herkesin bir tarayıcıdan beklentisi farklı.Benim için bir tarayıcının hızlı ve güvenli olması şart ve bu Chrome'da fazlasıyla mevcut.Firefox'un eklenti avantajı var ama bilmediğiniz bir şey var ki bu eklentiler Firefox'ta güvenlik açıklarına neden oluyor.Ayrıca internetin en çok kullanılan arama motoruyla beraber saydığım onlarca özellik Chrome'u ön plana çıkarıyor.Ben bir web tasarım ve yazılımcısıyım.İnternetten anlayan benim gibi diğer bütün web yazılımcı ve tasarımcı arkadaşlarımda Chrome'un sunduğu Developer Tools gibi özelliklerinden dolayı Chrome'u tercih ediyorlar.Firefox'ta Firebug eklentisi var ama Chrome kadar iyi değil.Yine Chrome'un diğer bütün tarayıcılardan daha iyi olduğunu ispatlayan özellik güvenli olması.Bütün tarayıcılar arasında en güvenli olduğu tescillenmiş bir tarayıcı.

 3. Burada orta doğuya dikkat etmek lazım. Yeniliklere ne kadar kapalı olduğunu bu videodan da anlamak mümkün, Afrika ülkeleri bile renklenirken orta doğuda 2012 yılına kadar hiç bir değişiklik olmuyor.

 4. Mert Ak Mert Ak

  Ben de chrome'ı ilk çıktığı günden beri kullanıyorum. Hala internet explorer kullananlar var, şaşıyorum.

  Alt kullanıcı tabakası var ki zaten chrome ne bilmeyen ve email yazarken başlık (konu)kısmına mesajı yazan tabaka. Hergün web siteme gelen emaillerin bir kısmı bu şekilde, mesajı sığdırabildiği kadar başlık yani konu kısmına yazıyor, alttaki metin kutusu bomboş :)))

 5. Google Chrome'un bu kadar yükselmesindeki büyük nedenlerden biri reklamlardı ama öyle ya da böyle tarayıcı piyasasını hareketlendirmeyi başardı. Bu da Firefox'tan çok IE'yi etkiledi normal olarak. Firefox kullanıyorum ve yakında Firefox'un da IE'yi geçeceğini düşünüyorum.

 6. Mete Özvar Mete Özvar

  Türkiye'nin bir anda yeşil olup google chrome'a geçmesi efsane olmuş :)