Projemefon.com: Girişimlere 'kitlesel fon' desteği
Girişim

Projemefon.com: Girişimlere 'kitlesel fon' desteği

ProjemefonKickstarter ile aşina olduğumuz kitlesel fonlama sistemini Türkiye'ye temsil eden, bildiğimiz ilk girişim. Bir süre önce haberdar olduğumuz Projemefon kurucularından bilgi aldık ve önemli saydığımız bu haberi sizinle paylaşmak istedik.

Girişimin kurucuları 1 yılı aşan sürede yasal konuları da çözerek projeleri fonlamaya başlamış. Yani sanılanın aksine proje yasal bir engeli engele takılmadan hayata geçirilmiş ama mali ve hukuki anlamda ciddi bir mesai harcanmış.

Detaylı bilgi edinmesek de bugün itibariyle devreye giren yeni Türk Ticaret Kanunu'nda; "şirket kurmak, şirketin sermayesini artırmak amacıyla ya da vaadiyle halktan para toplanabilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin alınması" gerektiği yer alıyor.  Dolayısıyla Projemefon'un bunu sistematik bir modelle çözdüğü akla geliyor.

Projemefon, Cem Ünaldı ve Elif Ünaldı tarafından kurulmuş. Begüm Çapan'ın da katılımıyla 3 kişilik bir ekip girişimi yönetiyor. Biri 18,500 TL hedefli sinema filmi (belgesel) Ekümenepolis olmak üzere, şimdilik 5 projeyi hedefine ulaştırmış. Farklı kategorilerden 11 proje ise hedefine ulaşmayı bekliyor.

Kitlesel fonlama kavramını (crowdsourcing) hatırlatacak olursak, bu sistemde proje sahipleri fikirlerini listeliyor ve bireysel yatırımcıların küçük destekler bekliyor. Bu desteklerin karşılığında küçük hediyeler verebiliyor. Projenin hedeflenen yatırımı toplaması halinde Projemefon yüzde 10 pay alıyor. Hedefe ulaşılamaması durumunda ise küçük yatırımlar sahiplerine kesintisiz olarak geri ödeniyor.

Kickstarter'ın başarılı girişimlerden aldığı pay şu an için yüzde 5. Kuluçka merkezlerinde de benzer bir hisse talebi olduğu düşünülürse Projemefon'un önümüzdeki dönemde bu payı düşürebileceğini ümit edebiliriz.

Bu sistem ayağa kaldırıldığına göre projelerinizi, desteklerinizi ve tabii ki yorumlarınızı almaya başlayabiliriz...

Yorumlar (17)
 1. Finansal destek aracılığı için %5 bile fazla ama yine de kabul edilebilir.

  %10 ise çok yüksek bir değer.

  1. Bu bedele zorundalar vergisi var bu işinde aracılığı için ayrı vergi toplam bedel için ayrı vergi tahmini yine %2 gibi bir bedel kalıyordur siteye

 2. "Türk Ticaret Kanunu’nda; “şirket kurmak, şirketin sermayesini artırmak amacıyla ya da vaadiyle halktan para toplanabilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin alınması” gerektiği yer alıyor. Dolayısıyla Projemefon’un bunu sistematik bir modelle çözdüğü akla geliyor."

  sistematik kısmına anlayamadım, anladığım kadarıyla şu an SPK'dan izinsiz mi çalışıyor.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Sistematik demekle Projemefon'un bir çok girişimin kitlesel fonlamasını paralelde sürdürebilecek bir izin almış olabileceğini ifade etmek istedim.

   1. Mehmet Can Mehmet Can

    Haber degeri tasiyan bu yaziyi yayinlamadan once gercekten izin alip almadiklarini arastirmanizi tavsiye ederim. Aksi takdir de okuyucularinizi kandirmis olursunuz. Turkiye yasalari baska insanlar adina para toplamayi yasakliyor. Izin alabilmek icin valilik ile gorusmek gerekiyor.

 3. Eren Yağdıran Eren Yağdıran

  Bu iş modelinde parayı alıp , vaad ettiklerinizi yapmayabiliyorsunuz.Dolayısı ile Türkiyede yapılacak en son işlerden bir tanesidir diyebilirim :)

  1. Hasan Çolak Hasan Çolak

   bu çok doğru bu yüzden kickstarterda genelde dürüstlüğü vurgalamak için fon arayan firmalar baya çaba gösteriyor türkiyede zor olacak bir iş yani demek istediğim Türkiye küçük uluslar arası olması daha iyi olurdu. Yanlız anlayamadığım birşey var kickstarter zaten hizmeti veriyor neden birde Türkiyede kurma ihtiyacı hissetmişler ? banka cevabı olmasın lütfen, çünki uluslar arası para aktarımını gerçekleştirebiliyor kickstarter

  2. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   bunun mümkün olduğunu sanmıyorum. sonuçta parayı hayrına değil, o proje sonunda oluşacak bir ürünü satın almak için veriyoruz. sinema filmi için 20tl verdim. eğer gereken parayı toplar ama bana filmin DVD sini yollamazlarsa dava açarım

   1. Hasan Çolak Hasan Çolak

    öyle birşey yok eğer adam isterse (projeyi oluşturan kişi) belirtiyor 100 dolar verirseniz şunu vereceğim gibi isterse vermeyede biliyor

 4. Hasan Çolak Hasan Çolak

  Ayrıca şunu demek istiyorum hacım Türkiyede hiçmi iyi grafik tasarımcı yok bu kadar uğraşmışınız yasa maliye vs bir tasarımcı bulamadınızmı 3. sınıf siteler gibi tipi

  1. Simdi hacim benim merak ettigim bölüm ise senin evde imlâ kilavuzu olup olmadigi. Hani noktalama isareti, cümle anlasilirligi...

   1. Hasan Çolak Hasan Çolak

    kusura kalma arkadaşım sıkıntı bilgisayar otamından direk anlık yazdığım için. Ama yorumumla alakalı bir sorun varsa cevaplayabilirim.

 5. Hasan Çolak Hasan Çolak

  Sonuç ya hep ya hiçte proje başarılı olmuşsa var birde proje başarısız olmamışsa var :D ikiside aynı kapıya çıkmıyor mu :D

  1. Onur T. Onur T.

   Hasan Bey yazdıklarınızı anlayabilmek gerçekten çok zor, bir iki nokta-virgül, birşeyler kullanmayı deneseniz:)

   1. Hasan Çolak Hasan Çolak

    bende onu diyorum o okuduğumdan bende pek birşey anlamadım. Proje başarılı olmuşsa ve başarısız olmamışsa ihtimali eklenmiş ne demek istenmiş ?

 6. Site kapanmış bile. o kadar reklam boşa gitti.

 7. Giybetci Giybetci

  e noldu da kapandı, haber yapsanız, takip etseniz?