Türkiye'de mobil Facebook kullanıcısının profili [İnfografik]
Mobil

Türkiye'de mobil Facebook kullanıcısının profili [İnfografik]

Türkiye'nin Facebook sevgisini bilmeyen yok; genç ve teknoloji meraklısı bir toplum olduğumuz gerçeğini de buna eklediğinizde, mobil platformlarda ülke olarak dikkate değer bir mobil Facebook kullanıcı oranına erişmiş olmamız şaşırtıcı değil.

Mobilike'ın hazırladığı infografikte, Türkiyeli mobil Facebook kullanıcılarının sayısının 13 milyona çıktığını görüyoruz. Bu rakam toplamda 30 milyonu geçen FB kullanıcı sayısının yüzde 42’sine denk geliyor. İnfografiğe göre 2 milyon 400 binden fazla kişi mobil Facebook’u iPhone'la, 1 milyon 664 bin kişi Android'le, 826 bin kişi de iPad ile kullanıyor.

Şehir bazında sıralamada da sürpriz yok elbette; ilk üç İstanbul, Ankara ve İzmir. Gençler Facebook hesaplarını mobilden takip etmeye meraklı. Yaş kırılımlarına bakıldığında Facebook 13-18 yaş arasındaki kişiler tarafından yüzde 29, 19-25 yaş arasındaki kişiler tarafından yüzde 38 oranında kullanılıyor. Diğer detaylar için aşağıdaki infografiğe göz atabilirsiniz.

Yorumlar (3)
  1. Hakan Öztürk Hakan Öztürk

    Mobil, facebook reklam gelirleri için ciddi tehdit. sadece bildirimler sonunda ve ihtiyaç olduğu zaman açılan bir uygulama. Neredeyse bir çok kişi sadece login olup öyle kalıyor. gerçek bir kullanım yok. Eskiden facebook'un övündüğü zaman geçirme süreleri artık geride kaldı.

  2. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    13 milyonun 4 milyonu iphone + android. kalan 9 milyonu merak ettim. nokia olabilir mi acaba?

  3. Sene2012 Sene2012

    Yukarıdaki infografiğe göre I-phone+I-pad+Android ile mobil facebook kullanıcı sayıları 4.897.060. Şimdi bu 13.049.000 mobil facebook kullanıcısının geri kalan yaklaşık 8M'luk kesimi ne ile kullanıyor facebook mobili? Bunu açık ve net belirtmeden, facebook reklamlar alanında doğrudan bulunabilen rakamlarla infografik hazırlayıp, bu işi sunmanın çok da katma değerli bir iş olduğunu düşünmemekteyim. Benim bildiğim, bir infografikte havada kalan veriler olmaz! Altına imzamızı attığımız işlerde sanki biraz daha titiz olmamız gerekiyormuş gibi hissediyorum. İlişkilendiremediğimiz havada kalan veriler varsa infogafik hazırlamak zorunda değiliz. Naçizane yorumlarımı yapıcı bir şekilde iletmeye çalıştım... Değerlendirmesi sizden artık:)