Uzaktan çalışmak verimli mi değil mi?
Arama
Verimlilik

Uzaktan çalışmak verimli mi değil mi?

Gelişen teknolojik imkanlar ve ortak dijital iş yapma platformları bugün ciddi bir kitlenin iş yerinden bağımsız çalışabilmesini sağlıyor. Konumdan bağımsız çalışanlar için halen verimlilik endişeleri var ama özellikle sıkı iş yerlerinin çalışanların potansiyelini ne derece ortaya çıkardığı da merak ediliyor.

Citrix ve Wakefield Research tarafından ortaya konan bir araştırma 1000 Amerikalı ofis çalışanının evden çalışırken neler yaptığını analiz ediyor.

Araştırmaya göre evden çalışan iş yeri çalışanlarının yüzde 43’ü evde çalışırken televizyon veya video izliyor. Yüzde 20’si video oyunu oynuyor. Ebeveynlerle çocuğu olmayanların evden iş yaparken gösterdiği ilgisizlik de benzeşiyor.

Çalışanların yüzde 24’ü içki aldığını, yüzde 26’sı biraz kestirdiğini söylerken, yüzde 35’lik bir kitle ev işleriyle ilgilendiğini, yüzde 28’lik bir kesim ise akşam yemeğiyle uğraştığını söylüyor. Çalışanlar evden iş yaparken rahat giyinmeyi tercih ediyor.

Hiç uzaktan çalışmamış olan çalışanların yüzde 64’ü haftada 1 gün evden çalışma izninin verilebileceğine inanıyor. Patronların yarısı ise çalışanlarının uzaktan çalışmasına onay vermiyor.

Uzaktan çalışmanın daha verimli olduğunu gösteren bilimsel araştırmalar ve çalışanların şikayetleri bir yana, iş yerinde evdeki rahatlığı sağlamaya çalışan yeni nesil şirketler de kurumsal yapılardaki iş disiplinine muhalefet oluyor. “Eğer bir çalışan işini tatmin edici şekilde yapıyorsa bir iş günü içinde uyuması neyi değiştirir?” görüşü de uzmanlarca savunulabiliyor.

Şimdilik ofis çalışanlarının idare ettiği ekonomi uzaktan çalışanlarla yarışamıyor ama akıllı makineleşme çağı bu farkı zamanla kapatabilir. Tabii uzaktan veya iş yerinde çalışma performansının herkeste aynı motivasyonu sağlayamayacağını da gözden çıkarmamak gerekiyor. En iyisi galiba şirket ve çalışan çıkarlarını orta yolda buluşturmak.

Bu konuda sizlerin de görüşünü almak bizi sevindirecektir. Bize soracak olursanız, rahat bir ofis ortamı ve uzaktan çalışanlarımızla  halimizden memnunuz.  🙂

Yorumları GösterYorumlar Gizle (22)
 1. anıl dedi ki:

  güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık

 2. Şenol dedi ki:

  Bu yazıyı okurken kendimi 1900’ün başlarında yazılmış bir analizi şu an okuyor gibi hissettim. Patronlar sıcak bakmıyormuş, uyumak kötüymüş falan. Gerçekten çok komik.

 3. Emel dedi ki:

  Freelancer olmaya beni mecbur bırakan 2 faktör var. Birincisi kızım, ikincisi İstanbul trafiği. Disiplinli, planlı programlı çalıştıktan sonra, evden çalışmak, tadından yenmez bir seçim. Elbette ki eksileri var; dikkat etmezseniz en az 4 kilo alırsınız, asosyalleşirsiniz, manikür, pedikür hak getire, bir de geceniz gündüzünüz bir birine karışabilir. Ama kızınızın okuldan gelişini karşılayabilir, hafta içi indirimli saunaya gidebilir ve çalışmak istemediğiniz müşteriye” yeni bir proje üzerinde çalışıyorum, Eylül’e kadar doluyum” yalanı söyleyebilirsiniz. yaşasın freelancerlar!

 4. OGAN dedi ki:

  Bence uzaktan iş yapacak kişinin kişiliği çok önemli.
  Uzaktan iş yapacak insanların yaptıkları işi benimsemiş olmaları ve sorumluluk sahibi olmaları gerekiyor.

 5. erkna dedi ki:

  uzun zamandan sonra gerçek bir konu ele alınmıştır:)

 6. Ersin Üçkardeş dedi ki:

  Sanki uzaktan çalışmayı onaylamayan bir patronun yanlı bir araştırma yazısı gibi olmuş… Mesela çok ciddi bir sorunmuş gibi; “Çalışanlar evden iş yaparken rahat giyinmeyi tercih ediyor.” yazıyor. Ne yapacaktı evden çalışan? takım elbiseyle mi çalışacaktı?

 7. Uzun süre iki taraflı deneyime sahip olan biri olarak ofis bence daha iyi. Nedeni sizinle birlikte çalışan takım arkadaşı, daha verimli çalışma ortamı ve daha başarılı proje. Ne demiş atalarımız “Bir elin nesi var, iki elin sesi var”.

 8. esat dedi ki:

  bizde bir projemizde, programcı bulamadıgımızdan dolayı freelancer olarak programcı alımı yaptık bakalım nolacak. yavaş gibi biraz ama. yapılabilecek birşey yok malesef. hintli coder bulmak’ta şart 🙂

 9. emrahy dedi ki:

  Yakın bir zamanda 32 ülkede yapılan bir araştırma her 10 çalışandan 7 sinin yüz yüze iletişimi tercih ettiğini, evden çalışmanın verimlilik açısından tercih edilmediğini ortaya koymuştu:
  http://www.isteinsan.com.tr/isteinsan_gazete/calisanlar_yuz_yuze_iletisimi_seviyor.html
  O zaman Harward Business Review’de okuduğum bir makaleden yola çıkarak; evde ve farklı ofislerde çalışanların başarılı işbirlikleri için şunu yazmıştım:
  http://www.karel.com.tr/blog/basarili-isbirlikleri-icin-2-kritik-faktor
  Bunun da ötesinde farklı bir lokasyondan çalışırken verimli olmak için tüm cihazlarla tümleşik bir iletişim sisteminin şart olduğunu düşünüyorum.

 10. ozan dikerler dedi ki:

  Ancak elektrikler kesildiğinde anladık havalandırmanın ne kadar da gürültü yaptığını. 1 saat yol gel 1 saat dön. Etraftan birileri gelip zırt pırt terasa çıkalım mı diye sorsun. Ya ben şort-kapriyle oturmak istiyorum, bu sıcakta kot mu giyilir? ben hasta olacağımdan emin olduğum için klimayı kapatırım, bi başkası sıcaktan patlıyorum senin yüzünden der klimayı açar. hem öğle yemeğinden sonra 1 saat uyumak istiyorum ben??? herkes uyuyor??? bakın bakalım saat 1-2 arasına toplantı koyan var mı… vs vs bir de, ben müziksiz çalışamam, ama kulaklıktan nefret ederim..

 11. webbaharatı dedi ki:

  Ofis iyi gibi ama istediğinde eve gidebilmelisin 🙂

 12. metin dedi ki:

  Verim düşüyorsa o zaman çalışanların bilgisayarlarına bilgisayarı uzaktan izleme yazılımı kurmak lazım.

  1. can dedi ki:

   ofiste çalışırken başında dikilen mi oluyor da evdeyken uzaktan izleme yazılımı kuruyorsunuz? oldu olacak birini de koyalım başına çalışmadığında kafasına vursun çalıştırsın.

 13. Tülin Akın dedi ki:

  Sağlık durumları veya başka bir nedenden aktif iş hayatında bulunamayacak kişilere evden çalışma imkanı sağlıyoruz. Ve maksimum verimli bir çalışma oluyor.

  Ancak aktif iş hayatında çalışabilecek kişilerle bu çalışmayı yürütemiyoruz. “Annemin misafirleri geldi kek yapmak zorunda kaldım veya çocuk rahat bırakmadı, beklediğim bir maç vardı, dizinin finaliydi, hazır evdeyken bir kaç saatliğine eşimi doktora götürdüm” gibi işi tamamlanamamasına dair tuhaf mazaretler üretiliyor.

  Çalışan kişiliğinin ve ortamının evde çalışmaya uygun olması gerekiyor. Ofiste çok iyi bir çalışan evde tembelleşebiliyor.

  Ama mümkün olsa tüm çalışanlar istedikleri yerden çalışsa, iş verenler olarak tek derdimiz işin tamamlanması. İşin nereden tamamlandığı değil.

 14. Canan Altindas dedi ki:

  Amerika’daki bir şirket için Home Office çalışan biri için şunu söyleyebilirim: İyi yönleri, kötü yönlerinden ağır basıyor. Özellikle İstanbul gibi ulaşımın kötü olduğu bir yerde. Ancak tabii ki de insan şirket ortamını sosyalleşme açısından özlüyor. Verimlilik açısındansa bence bir şirkettekinden daha verimli çalışıyorum.

 15. Cevat dedi ki:

  Bence patron yönetimi düzgün yapamıyorlar.

 16. Western dedi ki:

  Eğri oturup doğru düşünelim. Bunlardan birisinin geleceği yok, birisinin var. Siz siz olun homeoffice olayını aklınızdan çıkarın kendi geleceğiniz için.

 17. Kaan dedi ki:

  Bence olayın tam orta yolu şudur, bir gün işe gider, bir gün evde çalışırsınız, böylece hem disiplininiz bozulmaz hem de ortak çalışmak gereken konuları veya toplantıları iş yerinde halledersiniz.

 18. cenk dedi ki:

  Sadece şunu söyleye bilirim hayatımda free çalışanlardan çektiğim kadar hiç bir şeyden çekmedim bizim insanımıza bu kavram bol geliyor.

 19. Fatih dedi ki:

  1 yılı aşkın süredir sadece kendi projelerim üzerinde evde çalışıyorum, kış aylarında verimli yaz aylarında daha gevşek bir durum söz konusu. Can sıkıntısı da ara sıra oluşmakta. Diğer taraftan işe gidiş gelişte en az 2-3 saat kayıp var, rahat olunamıyor, ayrıca gidiş gelişlerde çok yoruluyor insan.

  O yüzden benim düşüncem 2 gün işte, 3 gün evde çalışmak en iyisi.

Bir Yorum Yazın