Uygulama geliştiricilerin tercihi Android'den yana
Mobil

Uygulama geliştiricilerin tercihi Android'den yana

Uygulama geliştiricilerin sık sık tartıştığı konuların başında hangi platformu seçmeleri gerektiği geliyor. Son yapılan araştırmalar ibrenin Android'ten yana olduğunu gösteriyor.

Business Insider'ın dünya çapında gerçekleştirdiği araştırma, uygulama geliştiricilerin en fazla Android'i tercih ettiğini söylüyor. Kıtalara göre kategorilere ayrılan araştırmada ilginç bir detay bulunuyor. Afrika'da bulunan uygulama geliştiricilerin gözdesi yüzde 47 oranla Anroid. Bu noktada ülkede ucuz segmentteki Anroid işletim sistemli akıllı telefon sayısının fazla olduğunu belirtmek gerekiyor. Ülkedeki iOS geliştiricilerin oranı yüzde 13, mobil web uygulamaları geliştirenlerin oranıysa yüzde 13.

Uygulama geliştiricilerin Android tercih oranlarının yüksek olduğu diğer kıta Asya. Bölgedeki oranlara baktığımızda Android için çalışan geliştiricilerin oranının yüzde 38 olduğunu görüyoruz. Asya'da ikinci sırada yüzde 30 oranla iOS geliştiricileri geliyor. Üçüncü sıradaysa yüzde 8 oranla mobil web uygulamaları geliştirenler bulunuyor.

Android geliştirici oranlarının birinci olduğu üçüncü bölgeyse Güney Amerika. Güney Amerika'daki uygulama geliştiricilerin işletim sistemi tercih oranları hemen hemen aynı. Anroid işletim sistemini tercih edenlerin oranı yüzde 29, mobil web uygulamalarını tercih edenlerin oranı yüzde 27, iOS'u tercih edenlerin oranıysa yüzde 24.

Gelelim iOS'u tercih eden uygulama geliştiricilerin tercih oranlarının birinci olduğu bölgelere. Bu bölgelerin başında yüzde 39 oranla Avrupa, arkasından da yüzde 34 oranla Kuzey Amerika geliyor. Ancak aynı bölgelerde Anroid yarıştan kopmuş değil. Android için çalışan uygulama geliştiricilerin oranı Avrupa'da yüzde 33, Kuzey Amerika'daysa yüzde 28.

Paylaştığımız grafikte de görüldüğü üzere gelişmekte olan pazarlardaki geliştiriciler en fazla Android'i tercih ediyor. Bu tercih oranında süphesiz en etkili olan etkenlerden biri ülkedeki işletim sistemi kullanım oranı. Android işletim sisteminin ucuz segmentteki cihazlara destek vermesi dolaylı yoldan da olsa uygulama geliştiriciler tarafından Androd'in tercih edilmesini sağlıyor.

Yorumlar (4)
 1. Android tabiki önde olur çünkü ios için macbook a bi sürü para vermek gerekir ve developer lisansı almak gerekir. bu yüzden android önde, test etmek için iphone gerekirken ki buda bi sürü para, android için android olan herhangi bir telefon yeterli. sonuçta herşey para

 2. Acaba hangi alanda geliştiriciler kar elde ediyor ? Ben yukarıdaki istatisiklerden anlarım ki Android dediğimiz mobil işletim sistemi geliştiriciler için tercih edilebilir fakat kazanç kapısı olarak düşünülemez.

  1. Ayhan Baris Ayhan Baris

   yazilmiş paralı uygulamaları ve indirme sayilarini çarparsan android yazan bir geliştiricinin ne kadar kaznadigini gorebilirsim, ornegin takvimlere bak :) 1$ dan 100.000 download.

   1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    1$ dan 100bin download bölü geliştirici sayısı, çok küçük rakamlar bunlar. para kazanmak istiyorsanız iOS dan şaşmayın