Facebook reklam ağı tüm internete yayılıyor
Yenilikler

Facebook reklam ağı tüm internete yayılıyor

Facebook, çok çarpıcı bir hamle gerçekleştirdi ve şu anda sadece Facebook üzerinden yayınladığı reklamları kendi network'ü dışında olan bir internet sitesi, Zynga.com'da kullanmaya başladı.

Haberin bu kadar dikkat çekici olması, Facebook'un reklam modelinin gelecekte artık tüm internete açılacak olma ihtimali.

Bir varsayım olduğunun altını çizerek, Facebook reklam network'ünü artık sadece üyelerine değil, tüm internete açabileceği ihtimali var. Belki de böylelikle gelecekte web sitenize, Facebook'tan reklam alabilecek ve Facebook'un reklam yayıncısı olabileceksiniz.

Bu durum, Facebook'u internet reklamcılığı konusunda pek çok şirkete rakip yapabilir. Zynga'da yayınlanmaya başlayacak reklamların nasıl bir getirisi olacağını da elbette merakla bekliyoruz.

Gelen yenilik sonrasında her iki şirketin de borsadaki bilgilerini baktığımızda ise, Facebook'un reklam ağının tüm internete açılmak için bu ilk adımı, olumlu bir etki yaratmış gibi gözüküyor. Facebook hisseleri yüzde 4.5 artışla 33.28 dolar, Zynga hisseleri ise yüzde 4.6 artışla 5.99 dolar seviyesine ulaştı.

Bu arada son olarak eklememiz gereken durum, Zynga'da Facebook connect sisteminin olması. Bu da Facebook'un reklam sisteminin bir parçası olacak. Çünkü kullanıcıların bir Facebook reklamını gördüklerinde, aynı zamanda Facebook'ta login yapmış durumda olmaları çok önemli. Facebook yine bu özellik sayesinde, reklam almak isteyen web sitelerindeki Facebook connect ile üyelik sistemini teşvik edici bir özellik olacaktır.

Yorumlar (11)
 1. Mustafa Uğur Mustafa Uğur

  Böyle bir durumda Google Adwords, Adsense 'nin hali ne olur bilemedim.

  1. Yandex Ads de gelsin artik. Piyasa yerinden oynayacak.

  2. bizim için daha iyi olur, istedikleri gibi at koşturamazlar sorgusuz sualsiz hesap kapatmazlar

 2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Bu fikir gerçekleştiğinde ne kadar verimli olur bilemiyorum. Fakat şu bir gerçek Facebook hala kullanıcıların beğenilerine göre özelleşmiş reklamları göstermeyi başaramazken, web sitelerinde de reklamları yayınlaması bir sürü sitede siteyle ilgisi olmayan alakasız reklamların dolmasına sebep olacak. Google Adsense mantığındaki gibi yayınlanan sitelerin içeriğine göre özelleşebilen reklamların yayınlanması reklam verene daha ciddi dönüşlerin olmasını sağlar.

 3. Sami Bey,

  Sizce de yazı içerisinde belirttiğiniz gibi, başlıkta da bir ihtimalden mi bahsediliyor? Yoksa amaç dikkat çekmek mi?

  1. Yazının başında belirttiğim gibi Zynga.com'da başladı bu reklamlar yayınlanmaya, başlık ile paralel bu bilgi doğru, ihtimal söz konusu değil. Yazının devamında ise kişisel öngörülerime yer verdim. Yorumunuzdan sonra yazımı tekrar okudum, bununla ilgili pek şüphe bıraktığımı düşünmüyorum.

 4. Ercan Atay Ercan Atay

  YahooADs gelmedi gitti :)

 5. Mustafa Mustafa

  facebook'un bunu yapması kaçınılmazdı.

  Hali hazırda fazla değerlenmiş hisselerine pek etkisi olmayacağı için IPO öncesi açıklama gereği duymadıkları belli. Hisse değerlerinin düşüşünden dolayı planlanandan erken açıklamış bile olabilirler.

 6. Mustafa Mustafa

  böyle giderse fecebook'un google yi geçmesi uzun sürmez heralde beklemedeyiz görecez bakalım..

 7. Teknolojionline Teknolojionline

  Google reklamlarının verimliliği ve dönüşüm oranı Facebook reklamlarına göre daha yüksek. Özellikle satışa yönelik reklamlarda Google reklamlarının arama motoru sonuçlarında çıkması en büyük avantajı. Bu avantajı ile Google reklamları her zaman Facebook reklamlarının bir adım önünde olacaktır yeterki reklam verme koşullarında biraz olsun esneklik sağlasın. En ufak bir ihlalde hesapların tamamiyle kapatılıyor olması çok büyük hata ve kayıp.

 8. Facebook üyeleri itibariyle her ne kadar da devasa bir büyüklüğe sahip olmuş olsa da, ortada şöyle bir gerçek var.

  Facebook a üye olan insanların hemen hemen tamamı, facebook u ciddi amaçları için kullanmaktan ziyade eğlence maksadı için kullanmakta. Durumun böyle olması facebook üyelerini tam anlamı ile odaklı müşteri yapmıyor.

  Her ne kadar facebookta ki sponsör reklamlar yapılırken üyelerin nitelikleri ve beğenileri baz alınarak bu reklamlar yapılmış olsada, bu durum insanların eğlenmeye amacı için orada oldukları gerçeğini değiştirmiyor.

  Bir ikincisi ise eğer bir sosyal paylaşım sitesinin üye sayısı, birkaç sene içerisinde üçyüzmilyondan neredeyse bir milyara çıkıyorsa bu durum bazı girişimcileri ve reklam verenleri düşündürmeye başlıyor. Bu durumda da üyelerin kimliklerinin sahihliğinden ve beğenilerin doğruluğundan hiç bir zaman emin olamıyorsunuz.

  Ve en önemlisi insanlar, facebook ta karşılaştıkları bir reklamdan etkilenmiş olsalar dahi ciddi anlamda o ürünü almak istedikleri zaman, para vermeden önce, daha farklı kaynaklardan da o ürünü araştırmaya ihtiyaç duyuyorlar.

  Sizce insanlar bunun için ilk nereye başvururlar dersiniz?

  Bence facebook bunun bilincine vardı.

  Bu durumda facebook un diğer reklam ağlarını korkutacak düzeyde bir atılım yapması, ciddi anlamda bir arama motorunu da bünyesine dahil etmesiyle gerçekleşir.