Mobil cihaz sahiplerinin yüzde 59’u oyun oynuyor, sektör hızlı büyüyor [Araştırma]

Information Solutions’ın gerçekleştirdiği ve PopCap Games’in yayınladığı verilere göre mobil oyun sektörü bugün bile sanıldığından çok daha büyük.
Mobil cihaz sahiplerinin yüzde 59’u oyun oynuyor, sektör hızlı büyüyor [Araştırma]

Mobil cihazlar oyun oynama alışkanlıklarında önemli değişimlere yol açıyor. Kullanıcıların sürekli veya çoğunlukla yanlarında bulunan mobil cihazlar çok çeşitli oyun seçenekleri ile oyun sektöründe şimdiden önemli bir yer edindi bile. Hatta Information Solutions’ın gerçekleştirdiği ve PopCap Games’in yayınladığı verilere göre mobil oyun sektörü bugün bile sanıldığından çok daha büyük.

1000 kişinin biraz üzerinde bir katılım ile gerçekleştirilen araştırmanın amacı mobil oyun sektörünün bugün bulunduğu noktayı, oyuncu profillerini, oyun için kullanılan mobil cihazları ve tüm bu konularla ilgili değişimleri karşılaştırmalı olarak ortaya çıkartmak.

Araştırmanın sonuçları ise mobil oyun sektöründeki hızlı değişim ve büyümeyi net bir şekilde ortaya koyuyor.

İşte ABD ve İngiltere’deki kullanıcıların katılımı ile gerçekleştirilen araştırmadan öne çıkan bazı veriler:

Katılımcıların yüzde 46’sı akıllı telefon, yüzde 18’i ise tablet sahibi. Tüm kullanıcıların yüzde 15’i ise aynı anda hem bir telefon, hem de bir tablete sahip.

Bu kullanıcıların yüzde 59’u bu cihazlarla en az bir kez oyun oynamış. Bu rakam bir önceki yılın verilerine göre yüzde 13’lük bir artışı ifade ediyor. Son bir ay içerisinde en az bir kez oyun oynamış olanların oranı ise yüzde 44. Bu da bir önceki yıla göre yüzde 29 artmış durumda.

Oyuncular arasında kadınlar bir önceki yıla göre dengeyi yakalamış durumda. 2011 verilerine göre yüzde 55 erkek, yüzde 45 kadın olan mobil oyuncu profili, 2012 rakamlarına göre tam olarak dengelenmiş durumda.

Ortalama mobil oyuncu yaşı ise az da olsa yükselmiş. 2011’de 39,3 olan ortalama oyuncu yaşı 2012’de 39,5’e çıkmış. Bununla beraber mobil oyuncuların yüzde 66’sı 45 yaş atında.

Katılımcılar arasında oyun oynamak için telefonları tercih edenlerin oranı yüzde 33. Masaüstü veya dizüstü bilgisayar kullananlar yüzde 32, oyun konsolu tercih edenler yüzde 18, tabletlerde oyun oynayanlar yüzde 13 ve taşınabilir oyun konsollarını kullananlar yüzde 4 seviyesinde.

Mobil oyun pazarının nasıl bir hızla büyüdüğüne en güzel örnek ise, oyuncuların ne kadar süredir mobil oyun oynadıklarına dair veriler. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 44’ü bir yıldan az süredir mobil oyun oynuyorlar. 2011’de bu oran yüzde 34, 2009’da ise yüzde 22’ydi.

Oyun oynama alışkanlıklarında telefon açık ara önde. Katılımcıların yüzde 67’si sadece telefonlarında mobil oyun oynadıklarını söylüyorlar. Sadece tablette oynayanların oranı yüzde 12’yken, oyun oynamak için hem telefon, hem de tableti tercih edenlerin oranı yüzde 21.

Hem telefon, hem tablette oyun oynayan kesimin oyun için öncelikli olarak tercih ettikleri cihaz sorulduğunda katılımcıların yüzde 58’i tableti tercih etmişler. Bu veri şu an için daha düşük payı olan tabletin ilerleyen zamanlarda öne geçeceğinin bir göstergesi.

Bunun diğer bir göstergesi ise telefon sahiplerinin bir tablet aldıktan sonra telefonlarda oyun oynama sürelerinin değişip değişmediği sorunsa verdikleri yanıtta gizli. Katılımcıların yüzde 40’ı tablet sahibi olduktan sonra telefonda daha az oyun oynamaya başladıklarını söylüyorlar.

Mobil oyun oynamanın haftalık bazda yaşamlarının bir parçası olduğunu söyleyen katılımcıların oranı yüzde 73. 2011’de ise bu oran yüzde 78 seviyesindeydi. Mobil oyunların gündelik yaşamların bir parçası olduğunu ifade edenlerin oranı ise yüzde 57 ve bu da bir önceki yıla göre yüzde 2’lik bir düşüş gösteriyor.

2009’da ayda bir veya daha az oyun oynadığını söyleyenlerin oranı yüzde 49’dayken 2012’de bu oran yüzde 5’e düşmüş. Her gün oyun oynadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 13’ten yüzde 45’e yükselmiş durumda.

Katılımcıların yüzde 30’u mobil cihazlarında sosyal mobil oyunlar oynamadıklarını söylüyorlar. Bu tür oyunları günlük olarak oynayanların oranı ise bir önceki yıla göre yüzde 6 azalarak yüzde 24 seviyesine gerilemiş.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.