Matbuu.com: Matbaacılığı internete taşıyor
Girişim

Matbuu.com: Matbaacılığı internete taşıyor

Birçok konvansiyonel meslek dijital dünyanın acımasız hızına ayak uydurmaya çalışıyor. Bazı meslek dalları hızlı değişimin altında ezilirken, bazı meslek dalları uyumda başarılı. Yenilik sürecini görece başarılı sürdüren mesleklerin arasında matbaacılığı da sayabiliriz.

Haftalarca istenilen tasarımı bulmak yerine iki tıklamayla sipariş verilen dijital matbaalar var artık. Türkiye'deki hizmet vermeye başlayan Matbuu.com, kullanıcıları matbaaya gitmekten kurtaran bir e-ticaret sitesi. Yasin Oral tarafından kurulan site, 2012 yılı Şubat ayında hizmet vermeye başladı.

Matbuu basılı kağıt anlamına geliyor. Kullanıcılara hızlı bir şekilde kendi tasarımlarını veya sitede hazır olan şablonlara ulaşmasını sağlayan site kartvizit, broşür, el İlanı, insert ve dosya gibi birçok farklı seçeneği sunuyor.

Siteye girildiğinde ziyaretçileri iki farklı kategoriyle karşılıyor. Bu kategorilerden biri Matbuu.com şablonlarının sunulduğu 'Kendin Tasarla'. Yüzlerce seçeneğin bulunduğu bu kategori Matbuu.com ekibi tarafından yenilenme arefesinde. Matbuu.com ekibinden aldığımız bilgilere göre grafikerler, reklam ajansları ve ufak çaplı çalışan matbaacılar için de yeni bir gelir elde etme modelini yayınlanacak. Diğer kategoriyse 'Şimdi Yükle'. Kategorideyse kullanıcılar daha önce tasarlanmış şablonlarını yükleyerek basılmasını sağlıyor.

Webrazzi'yle paylaşılan rakamlara göre şirkette şu an 35 kişilik bi ekip çalışıyor. Bu ekibin  5'i yazılımcı, 15'i grafiker ve 15'iyse matbaa görevlisi. Sitedeki kullanım oranlarını sorduğumuzdaysa 20 bin kayıtlı üyesi bulunduğunu öğreniyoruz. Sitenin günlük ortalama 250 adet kargo çıkışı bulunuyor.

Matbuu.com ve benzeri siteler küresel anlamda 'Web to Print' yani internetten matbaa sektörü yaratmış durumda. Matbuu.com'un en dişli rakiplerinden biri Türkçe hizmet veren VistaPrint.com. Ancak sitenin merkezinin yurt dışında olması lojistik sürecini olumsuz olarak etkiliyor.

Matbaacılık sektörünün önündeki en büyük problemlerden biri lojistik. Fiziksel olarak verilen siparişler de bile hem zamanlama hem de tasarım konusunda birçok sorun yaşanıyor. Matbuu.com işin lojistik kısmında başarılı olursa hızlı bir büyümeyle birçok fiziksel matbaa işletmelerinden daha fazla kullanıcıya hitap edebilir.

Yorumlar (22)
 1. Buradan ilk sipariş verenlerden birisiyim. Canlı destek hizmeti vs. herşey çok iyi. Fiyatları oldukça uygun.

  Fakat kartvizit siparişinde sitede ortalama 3 gün içinde kargoya verilir yazıyordu. Operatör üzerinden teyit de aldık. Fakat 8 gün sonra kargoya verdiler.

  Bunun gibi problemleri çözmeleri gerekir yoksa internet müşterisini kaybedebilirler.

  1. Organize matbaacılık toplu üretimdir. 70x100cm yada 50x70cm boyutta bir kağıda birçok firmanın kartviziti bağlanarak yapılır. Bu süreç içerisinde 70x100 yada 50x70 nasıl bir kalıpla çalışıyolarsa onun dolması beklenir bu sebeple süre uzamakda ayrıca bir sonraki baskıda renk kalibreleri ton olarak birbirini tutmamakda. Ben uzun zamandır çeşitli jenerik domainlerle bu işi amatör olarak yapıyorum 81 şehire 1000lerce iş yaptım şimdiye kadar. Bu konuda birçok yatırımcıya mail attım fakat kimse ilgilenmedi bu yüzden yerimde sayıyorum. Firmaya başarılar dilerim ama son kullanıcıya bu fiyatlara yapması benim gibi birçok grafikerin işini baltalıyor, buda ayrı bir konu.Bu konuya özen göstermeleri gerekir diye düşünüyorum.

 2. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

  Yakaladıkları rakamlar, ne kadar doğru bir yolda olduklarını gösteriyor. Tebrikler, güzel proje. Güzel bir boşluğu, teknolojinin de doğru kullanımıyla, başarılı bir şekilde doldurmuşlar.

  Anlayamadığım tek şey, e-ticaret yapan her şirketin müşterilerini sitelerine üye olma zorunda bırakması. Az önce girdim, kısa süreli kargo indiriminden faydalanmak üzere alışveriş yapmak istedim, çalışmamı siteye upload ettim, ancak daha sonra "devam" butonuna bastığımda üye olmam gerektiğini gördüm. Vaktim kısıtlı olduğundan "sonra uğraşırım" diyerek ayrıldım siteden. Üye olma zorunluluğu olmasaydı, belki de çoktan alışverişimi tamamlamıştım.

  1. Sitelere üye olmak gerçekten gıcık bir durum fakat şöyle düşünmek lazım, farzedin ki siparişinizi tamamladınız. Bu sipariş nereye gidecek? Ödemesini kim yapacak? Yani kargo için bir adres vermeniz gerekir. Kredi kartı ile ödeme yapmak ve siparişinizi takip edebilmek için üye olmak bir gereklilik değil midir?

   1. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

    Şahsi düşüncem, bahsettiğiniz konular için, üye olmanın bir gereklilik olmadığı yönünde. Bu bilgilerin tamamı üye olmadan da alınabilir kullanıcıdan.

    En azından, "üye olmadan alışveriş" seçeneği bir opsiyon olarak müşteriye sunulmalı.

    Bunun için amerikayi yeniden keşfetmeye de gerek yok. Üye olmadan alışveriş yapabilme olanağı sağlayan, bildiğim ciddi e-ticaret siteleri var.

   2. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz
   3. Merhabalar,

    Üyeliğin sitelerde zorunlu olması konusu gerçekten karışık bir konu. Biz http://www.telefonkilifim.com 'da üyelik almadan sipariş verme yöntemini denedik ve satışların dönüş oranı üyelik sistemi olan gelenek sitelere göre çok daha yüksek. Yani denildiği gibi üyeliği zorunlu kılmadan minimum bilgi ile kullanıcıyı çekmek çok daha doğru bir yöntem özellikle de sektöre yeni giren e-ticaret siteleri için önemli bir avantaj.

   4. Hüseyin Hüseyin

    www.printurkiye.com - Türkiye'nin Online Baskı Merkezi

    sitesinde üye olmadan sipariş verilebilmektedir.

  2. Belki çok az bir maliyeti olur kullanıcı aranır ve bilgiler teyit edilebilir.

 3. Fikir ve sunum çok hoşuma gitti. Fiyatlar da çok uygun görünüyor gerçekten. Tebrik ederim.

 4. simdi tasarla ikonunun tasarimini apple'dan kopya yapmasalarmis iyiymiş...

 5. Her sektörde olduğu gibi medya sektörünün BASILI olan kısmı ile bile dijitale kayıyor. Güzel bir girişim. Tebrikler...

 6. Hale Gündüz Hale Gündüz

  4 aylık bir girişim için pek inandırıcı rakamlar değil. doğruysa helal olsun

  1. Mevlüt Çavuş Mevlüt Çavuş

   bana da öyle geliyor!

   1. kartvizit 1000 er adet olunca yalan olmaz sanırım... 30 gönderi 30 bin yapar :)... 2 sene kartvizit kelimesinde 1. sıraydım bu rakam 30bin müşteri bazında imkansız 4 ay için. Eğer doğruysa ekonomimiz süper canlanmış işletmeler internet üzerinden kartvizit bastırma atağına geçmiş demektir.

   2. Cenk Alaz Cenk Alaz

    Hocam meseleye sadece son kullanıcı açısından bakmayın, organize matbaacılık diye bir sektör zaten mevcut ve bu işi offline olarak çok yoğun yapan firmalar var. Bu sistemi daha çok reklam ajansları, grafikerler ve hatta matbaacılar kullanıyor. Son kullanıcı için nasıl çok büyük bir nimetse bu işten para kazanan aracılar için de o kadar büyük bir nimet. O nedenle bu rakamların doğru olma olasılığı çok yüksek.

 7. Mehmet Ali Vatanlar Mehmet Ali Vatanlar

  kullandım,memnunum.

 8. matbuu.com yayınlandığı günden beri sipariş vermekteyim ve son derece memnunum.Böyle bir girişimin Türkiye'de yayın hayatına geçmiş olması ve başarılı bir şekilde uygulanıyor olmasından dolayı çok mutluyum. Sitenin tasarımı hem görsel hem de kullanım kolaylığı mükemmel.Müşterilerine gösterdiği saygıdan dolayıda ayrıca teşşekkür ediyorum.

 9. "4 ayda 30.000 gönderi yaptık" "Sitenin günlük ortalama 250 adet kargo çıkışı bulunuyor"

  Az çok bu konuda bilgi sahibi biri olarak söyleyebilirim ki, bunlar haddinden fazla şişirme rakamlar, güzel bir girişim doğru adımlarla geleceği olan bir sistem kurmuşlar fakat şu şartlarda bu rakamlar zor. Hele ki günlük 250 adet kargo çıkışı külliyen hikayedir bence. :)

 10. Hüseyin Hüseyin

  Yasin Oral ismini görünce dikkatimi çekti evdeneve.gen.tr web sitesinin sahibi olarak tanıyordum kendisini. Bu web sitesiyle çok güzel bir gelir modeli oluşturup nakliyat işinden güzel para kazandığını biliyorum. Böyle farklı bir sektör farklı bir proje ile e-ticarette varlığını göstermesi beni şaşırttı umarım başarılı olurki olacağınıda düşünüyorum.

  Gönderim miktarı konusunda 4 ayda 30.000 gönderi denilmiş yani ayda 7.500 gönderi yapar onuda aya bölersek 250 gönderi yapar yorum yapan arkadaşların kaçırdıkları hesap burada. 4 aylık yeni bir site için bu çok bir rakammı derseniz biraz öyle duruyor ama yapamayacak biride degil arkadaş reklamcılıktan anlıyor çünkü.

 11. gerçekten güzel bir paylaşım emeğinize sağlık :)

 12. Tuncay Öztaş Tuncay Öztaş

  reklam ürünlerinde aradığınız her şeyi bula bilirsiniz.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri