Twitter'ın kuşu uçuşa geçti

'Mavi kuş' görüldüğünde veya denildiğinde akla hemen Twitter geliyor. Altı yıldan beri kullanılan mavi kuş logosunun artık Twitter ile anlamlandığı apaçık ortada. Mavi kuş kullanıcı sayısı ve gelirleriyle olgunlaşıp, yükselmeye başladı. Twitter ekibi bu büyümeyi belirtmek için logoda bazı değişikler yapmaya karar verdi.

Şirketin resmi blogundan yapılan açıklamada, mavi kuş logosunun artık her hangi bir yerinde yazı ya da harf bulunmayan, sadeleştirilmiş uçan bir kuşla değiştirildiği duyuruldu. Yapılan açıklamada The Trasmen'in 1963 yılında yazdığı Surfin parçasına da gönderme yapılıyor. Twitter ekibi şarkıda yer alan "Bird is the word, word is the bird" sözünü "Twitter is the bird, the bird is Twitter" olarak değiştirmiş; yani "Twitter kuştur, kuş da Twitter".

Logonun altında anlamlı bir geometrik detay gizli. Yeni logo farklı anlamlara sahip üç dairenin örtüşmesinden oluşuyor. Bu dairelerle ilgi alanlarının ve fikirlerin kullanıcılarla kesişmesi imgeleniyor. Twitter blog yazısındaki şu sözlerle 'mavi kuşu' tanımlıyor: "Uçan kuşlar belli bir amaç için diğer kuşlarla bir araya gelerek, özgürlüğü, umudu ve sınırsız olasığı mükemmel bir şekilde temsil eder."

Twitter'ın yeni logosunu daha yakın bir şekilde buradan inceleyebilirsiniz.

Twitter'ın yeni logosunun hikayesini aşağıda izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.