Kiraguru.com: Emre Aydın'dan dönemsel kiralama işine melek yatırım
Girişim

Kiraguru.com: Emre Aydın'dan dönemsel kiralama işine melek yatırım

Kısa dönemli kiralama alanında farklı girişimlere ve yatırımlara şahitlik ederken yeni bir girişimin daha pazar girmekte olduğunu öğrendik. KiraGuru.com, çeşitli kategorilerde kiralanmaya müsait emlak, taşıt ve çeşitli ürünleri (elektronik eşya, elbise, aksesuar vb.) tek çatı altında toplayan bir girişim ve tanıdık bir yatırımcısı var.

KiraGuru.com, Norma Razon, Selim Razon'un başını çektiği ve Çiçek Sepeti'nin kurucularından Emre Aydın'ın (melek) yatırımcı olarak yer aldığı bir proje. Amacını güvenli kiralama ortamı oluşturmak olarak tanımlayan Kira Guru, diğer girişimlerin aksine dikey değil, yatay (genel, farklı kategorilere açık) bir kiralama hizmeti sunuyor.

100 bin TL sermayeli Kira Guru için Mart ayında bir şirket kurulmuş ve açıldıktan kısa süre sonra yüzlerce ilan sahibine ulaşmış.

Kira Guru nasıl çalışıyor?

Diğer girişimlerden bilgi sahibi olabilirsiniz ama sistemin nasıl çalıştığından da kısaca bahsedelim. Ücretsiz listeleme yapan Kira Guru'da rezervasyon talebi ilan sahibi tarafından onaylandıktan kiralama süreci başlıyor. KiraGuru, önem verdiği güven konusu da "Güvenli İşlem Hesabı" adı verilen sisteme dayadırıyor. Bu sistemde ilan için istenen kira ücreti, kiracının eve girmesinden veya ürünü teslim almasından sonra ilan sahibine aktarılıyor.

Gerçekleşen kiralama üzerinden kiracıdan komisyon alan Kiraguru'da, ilan sahiplerine depozito isteme hakkı da sunuluyor. Bu depozito bedeli KiraGuru tarafından saklı tutuluyor ve ortada bir şikayet olmaması durumunda kiralama döneminin sonunda kiracıya geri iade ediliyor.

Dönemsel emlak kiralama işinin belli bir potansiyeli olduğunu önceki yazılarımızda paylaşmıştık ama Kiraguru'nun genel bir çıkış yapmış olması daha fazla dikkat çekiyor. Çiçek Sepeti ile 'çiçek' denince akla gelen ilk marka olmasını isteyen Emre Aydın, bu projeye de 'kiralama' denince akla gelen ilk markada pay sahibi olmak için girmiş gibi görünüy0r. Aynı hedefe ulaşmak isteyen platformların KiraGuru'yu ne kadar zorlayacağını zaman içinde göreceğiz.

Yorumlar (11)
 1. Murat Soysal Murat Soysal

  Kiralık duvar saati diyor :) Sabah sabah güldürdü beni :)

 2. Özellikle prodüksiyon şirketleri satın almak yerine her türlü aksesuarı kiralamayı tercih ediyor. Dolayısıyla sitemizde her türlü kiralık ürün ve kalacak yeri bulmanız mümkün.

 3. /dev/mach /dev/mach

  Cogzidel'den AirBNH klonunu http://products.cogzidel.com/airbnb-clone/ ) almalarında ve kullanmalarında ticari olarak pek bir sorun olmasa da keşke projelerinde kodu düzenleyebilecek, olası hataları girebiecek[1] ve gereksiz parçaları çıkartabilecek kadar teknik yeterlilikleri olsaymış.( bkz. Cogzidel.EasterEgg() )

  [1] : https://www.kiraguru.com/, 260.satır ve kayıp https://www.kiraguru.com/js/jquery.hoverIntent.js dosyası

 4. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  ilanlarda hatalar var. örneğin bu ilanda başlığa 150 liraya 5D - 7D yazılmış ama açıklamalar kısmında 10 değişik objektif, 10 filtre, 5 tripod,2 laptop vs listesi verilmiş. şimdi, 150 liraya ben 5D mi kiraliyorum 7D mi. bu objektifler pakete dahil mi yoksa ek ücret istenecek mi? Bu kadar malzeme benim belirteceğim adrese kutudamı gelecek kamyonla mı? Sahibinden.com dan örnek almalarını tavsiye ederim. Oradaki ilanların başlığında-fotoğraflarında-ilan tanıtım metninde her şey çok açıktır. Kafa karıştırıcı ilanları reddederler.

 5. kiraguru.com sitesini kullanıyorum ve çok memnum kaldım.

 6. Ben de kullandim ve cok memnum kaldim.

 7. Merve Şen Merve Şen

  kiraguru.com sitesi herşeyi kiraya verebileceğiniz ve kiralayabileceğniz güzel bir site olmuş,tebrikler...

 8. Murat Murat

  Benim anlamadığım bu anlatılanların aksine tamamen amatör bir işleyiş var mesela benim arkadaşım bir organizasyon firmasında çalışıyor ve oranın çalışan personellerinin resimlerini izinsiz şekilde sitelerine koymuşlar ve ne operatör ve müşteri hizmetleri ve sadece bir gsm telefon ile amatörce yardımcı olan bir hizmet yetkilisi.

 9. Siteyi uzun zamandır inceliyorum. Yeni bir tasarım sonrası oldukça profesyonel görünmeye başladılar ve hizmet kaliteleri de o derece arttı. Bir kaç kiralama denemesi yaptım gerek müşteri hizmetlerinden gerekse de sistem üzerinden oldukça başarılı sonuçlar aldım.

  Sıkıntılı noktalar elbette yasal konular. Nasıl aşılır ne yapılır bilmiyorum ama ileri de neden kiralama platformu olarak bir sahibinden.com olmasınlar diye düşünmüyor değilim.

  Gördüğüm diğer bir eksik de reklamlarının yetersizliği gibi geliyor bana. Oldukça iyi iş yapabilecekleri bir sektörde bulunmalarına rağmen neredeyse hiç reklamlarını görmedim. Sanırım bu sorunu aşmadıkları sürece de yükselen yıldız olmaları zor olacak.

 10. Firma ile uzun süredir çalışıyorum, birçok rakipler arasından seri bir şekilde yükselmeye devam ediyorsunuz. Başarılar.

 11. Fikir çok güzel, çok mantıklı bence ama daha gelştirilmesi lazım, geçenlerde buna benzer www.kiraderden.com diye bi site ile karşılaştım 2 tane girişimci genç kurmuş. Farklı bir site olmuş hatta sahibinden.com madalyonun bir yüzü ise biz diğer yüzüyüz diye uçuk bir düşünceleri de vardı :) :) :)