Google ilk kez bir YouTube içerik sağlayıcısına doğrudan yatırım yaptı
Yatırım

Google ilk kez bir YouTube içerik sağlayıcısına doğrudan yatırım yaptı

Geçtiğimiz günlerde yedinci yaşını kutlayan YouTube, Google için en önemli değerlerden biri. Yıllar önce Youtube’u satın alabilmek için 1.6 milyar doları gözden çıkarması, aradan geçen süre boyunca sürekli yatırımlarla video paylaşım sitesini geliştirmesi de bunun en güzel ispatları arasında.

YouTube içinse en önemli değer kullanıcıların yükledikleri videolar. Kullanıcıları daha fazla ve daha kaliteli içerik üretmeye teşvik etmek, reklam geliri paylaşımı ile katılımcıların YouTube’u sadece bir eğlence aracı değil aynı zamanda bir gelir kaynağı olarak görmesini sağlamak da Google’ın öncelik verdiği konular arasında.

Fakat Google bu kez bu konuyu bir adım daha ileri götürdü ve YouTube’un önemli içerik sağlayıcılarından birine bu kez destek vermekle kalmadı, doğrudan yatırım yaptı.

Machinima, ağırlıklı olarak Youtube üzerinden yayın yapan bir video oyun kanalı. Fakat herhangi bir YouTube kanalından biraz daha farklı, çünkü Machinima’nın kanalının aylık video gösterim sayısı 1 milyarın üzerinde. Nisan ayı rakamlarına göre 23 milyonun üzerinde tekil ziyaretçiyi ağırlayan Machinima, geçirilen ortalama sürede de benzerlerinin çok önünde. Bu ziyaretçilerin kanal üzerinde ortalama geçirdikleri süre olan 65 dakika, en yakın rakibi olan VEVO’nun bile 9 dakika üzerinde.

Google normal şartlarda bu tip öne çıkan veya öne çıkma potansiyeli taşıyan içerik üreticilerine destek vermekle yetiniyor. Destek ise bir anlamda borç sayılabilir çünkü Google, yaptığı desteği daha sonra kanalın ürettiği reklam gelirlerinden keserek geri alıyor. Bu sayede içerik sağlayıcılar daha en baştan elde ettikleri gelir sayesinde daha kaliteli içerik üretebiliyor ve bu durumdan hem YouTube hem de içerik sağlayıcı karlı çıkmış oluyor.

Oldukça mantıklı bir uygulama. Fakat Google, Machinima gibi istisnai durumlar için bu destek uygulamasını yeterli görmemiş olacak ki, başını çektiği bir yatırım turunda Machinima’ya yapılan tam 35 milyon dolarlık yatırıma dahil oldu.

Daha da ilginç olansa AllThingsD’nin kaynaklarından aldığı bilgiye göre yaklaşık 190 milyon dolarlık değerleme üzerinden gerçekleşen bu yatırımı, Google’ın yatırım şirketi Google Ventures değil, doğrudan Google Inc. tarafından yapılmış olması.

Yorumlar (2)
 1. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  [ 65 dk. ] futbol maçı izler gibi ... Aylık 23Milyon Ziyaretçi.

  İçerik her zaman para ediyor da , dengeyi iyi ayarlamak lazım .

  Bir sürü çetrefelli projeyi başınıza saracağınıza içerik üretip kabaca söylüyorum reklam alabileceğiniz mecralara yönelseniz daha karlı çıkarsınız .

  Bugün en kötü blog 1500 ziyaretcisi ile aylık 750 - 1,000 TL kazanıyor . ( adsense, affilate vb. )

  Yakın arkadaşımın günlük 15 bin tekil alan sitesi aylık 5,000 Tl kazandırıyor .

  Yani uzun lafın kısası zaten e-ticaret işi yapsanız aylık 200 milyar ciro elde ettiğinizi düşünelim sizin cebinize kalacak rakamlar inanın kimi zaman o kadar operasyona değmiyor. ( değmeyebiliyor )

  Ben e-ticaret danışmanlığı yaptığım için bu kadar rahat konuşuyorum . Bana gelen bazı firmalar perdenin diğer tarafını görünce , aman yoook biz bu kadar para harcayamayız diyorlar.

  Zaten az para ile iş olsa ben sarıyer de oturuyorum tekneyi kıyıya bağlamıştım .

  Adını vereyeyim ama ben bildiğim bazı e-ticaret firmaları çeklerini ödeyemiyor.

  Yani bu işler zor işler arkadaşlar , büyümeyi göğüslemek göğüsleyebilmek te çok zordur ve başarabilen "şampiyondur".

  Ben daha çok yazarım da şimdilik bu kadar yeterli.

  Önemli olan karlılık !

 2. Benim merak ettiğim konu yatırımın sebebi. Zaten korkunç rakamlara ulaşmış bir site, geliri de iyidir diye tahmin ediyorum. Yatırımla hedeflenen daha çok büyümesi mi sadece ?