Facebook zaman tünelini yenileme hazırlığında
Yenilikler

Facebook zaman tünelini yenileme hazırlığında

Son zamanlarda halka arzı ve kurucusu Mark Zuckerberg'ün evliliği ile gündemden düşmeyen Facebook, bünyesindeki görünüm değişikliklerine hızla devam ediyor.

Facebook'un yenilenmiş zaman tünelinde bazı ufak değişiklikler görmek mümkün. Haberimizin devamında, Facebook şu anda test ettiği söylenen yeni zaman tüneline ve 2005'ten bu yana Facebook'un değişimine göz atabilirsiniz.

İşte test edildiği söylenen, kullanıcı detaylarının (isim, iş, okul ve yaşanılan şehir)  kapak fotoğrafı üzerinde şeffaf şekilde yer aldığı yeni zaman tüneli görünümü:

Bu görünümün zaman tünelini biraz daha ön plana çıkardığı kesin. Özet bölümünde ise yine zaman tüneline eklenen life events, yani zaman tünelinizdeki kilometre taşlarını görebiliyorsunuz. Yine sekmeler halinde bulunan arkadaşlar, fotoğraflar, haritalar var. Burada bir başka dikkat çeken nokta "Favorites" bağlantısı, bunun şimdiki "Likes" sekmesinin yerini alacağını tahmin ediyoruz. Kesin olmamakla birlikte, bundan sonra beğendiğimiz sayfaları beğenilerimiz yerine, favoriler olarak anabiliriz.

Bir başka merak uyandıran konu ise bu yeni zaman tüneli tasarımının markaları ve markaların sahip olduğu sekmeleri nasıl etkileyeceği. Bildiğiniz üzere Facebook bu tarz değişiklikleri öncelikle kullanıcı sayfalarında yapıyor, sonrasında ise marka sayfalarını uyguluyor.

Yeni zaman tüneli ile yorumlarınızı paylaşmadan önce, Facebook'un dünden bugüne değişimine bir göz atalım;

2005

2006

2008

2009

2010

2011

Yorumlar (11)
 1. Burak Medinovski Burak Medinovski

  step by step, being a billionaire :)

 2. Dünden bugüne facebook görüntülerini eklemeniz çok hoş olmuş :) tarihte kısa bir yolculuk yaptık.

 3. 40-50 yaşındaki insan bile facebooktaki değişime ayak uydurmak zorunda kalıyor. Günümüz Türkiye girişimcilerinin "Acaba şurasını değiştirsek kötü mü olur? aman ziyaretçi kaçar mı? Aman değişiklik yapmayalım. Ziyaretçilerimiz oturmuş durumda. da da da... uzar gider."

  Oysa ki elin oğlu tek bir cümle ile durumu özetleye biliyor. "Tıpkı bir moda gibi."

 4. var olan zaman tünelinde sayfaya girince büyük bir alan kalıyordu ve bu da hiç kullanışlı değildi. Yeni hali güzele benziyor

 5. 2010 da kalaymış iyiymiş mark ağabey . zaman tüneli, yeni haber akışı vs olmasaydi facebook daha sade ve güzel olarak kalsaydi şuan kullanıcılardan bu kadar laf yemezdi gerek tr gerek global anlamda çoğunluk memnun degil yeni tasarimdan. ahh ahh nerde o 2008-9 daki sade ve klasik facebook :(

 6. Gelişim süreçleri mantıklı olduğu kadar gerekli de. Bizim ülkemizde de bu böyle olacak. Tüm dünyada bu sistemin oturması gerekiyor, web günden güne gelişen ve her gelişmenin kullanılması gereken bir sistem.

 7. Bahadir Bahadir

  2006-2008 arasinda facebook uygulamalarinin patladigi donemdeki profil sayfasini da eklerseniz tam olur.

 8. Mustafa Elgün Mustafa Elgün

  Yeni zaman tüneli kavramanın çok daha iyi olduğunu düşünen kesimin icinde yeralanlardan biride benim. Zuckerg'in yukselisi ise takdire sayan. ( Facebook 'u satmadan oncesi için yorluyorum. )

 9. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bu günlerde facebook'ta herkes spam saçıyor. öncelikli olarak bu soruna çözüm bulmazlarsa büyük sıkıntı yaşayacaklar. Herkes mobilden paylaşmış gibi görünüyor. tahminimce bu bir şifre ele geçirme değil bir açıktan faydalanılarak yapılıyor.

  Hiç bir uygulama yüklemeyenler bile spam gönderiyor. Şifreleri değiştirmek vb hiç birşey işe yaramıyor. Başkalarının duvarında "Iphone 4s kazandım vs.." gibi gönderiler cirit atıyor.

  Üstelik nasıl bir ise spam yayanlar kendi gönderilerini görecek bir rapora da sahip değil. Yani facebookta ben kimin duvarına ne gönderdim listele özelliği bile yok. can can sıkıcı gerçekten.

  1. Volkan Metin Volkan Metin

   Bu islem browser eklentileri ile yapiliyor. Facebook buna ne gibi bir onlem alabilir bilmiyorum.

 10. Sürekli kendini yenilemesi güzel birşey bence. Kullanıcılarda biraz yenilikçi olsunlar hem. Altı üstü zaman tüneli değişti diye kullanamıyorum diyen bir sürü kişi çıktı:)Kendini yenilememesi Facebook' un sonu demek. Şu yönden katılırım arkadaşlara, Facebook yenileme yaparken bazı yerlerde sıkabiliyor. Ör: Google diyorum ben:) Adamlar hep şıklık ve sadeliğini koruyor.Değişiklik olsa bile tepki almıyor hiç.