Facebook hisse işlemleri yükselişle başladı [Güncelleme]

Facebook hisse işlemleri yükselişle başladı [Güncelleme]

Facebook'un NASDAQtaki halka arzı TSİ 16:30da yapıldı. 38 dolardan sunulan hisselerin alım satım işlemleriyse 30 dakika gecikmeyle TSİ 18:30'da başladı. Hisseler işlem görmeye başlamasıyla birlikte 42.05 dolara kadar yükseldi. Yaklaşık 2 dakikalık süre içinde 40 dolara gerileyen hisse değeri ilk 15 dakikada bu düzeyini korudu.

Türkiye’de 30 milyonu aşkın, dünya çapında ise (Facebook’un verdiği son resmi rakama göre) 900 milyonu aşkın (Webrazzi Analitik’e göre 842 milyondan fazla) kullanıcıya sahip Facebook’un gün sonundaki değeri merak konusu. Ancak kesin olan 38 dolarlık hisse bedeliyle şirketin toplam değerinin 100 milyar doları geçmiş olması.

Şirket bu halka arzla 18 milyar dolar kaynak yaratmayı planlıyor. Gelişmeleri haber sonundaki güncellemelerle hızlıca paylaşıyor olacağız.

GÜNCELLEME: Facebook hisselerinin işlem görmeye başlamasını takip eden ilk yarım saat sonunda (TSİ 19:00'da) fiyat 39 dolardı. Bu arada gelirinin büyük kısmını Facebook üzerinde oynanan oyunlardan elde eden Zynga, FB hisselerinin sunulmasından sonraki 8 dakika içinde yaklaşık yüzde 11 değer yitirerek 7.19 dolara geriledi.

GÜNCELLEME 2: İşlem başlamasından sonraki 3. saatin sonunda Facebook hisseleri 40 dolar civarında işlem görüyordu. Bu da 38 dolarlık açılış fiyatına göre yüzde 5.6 civarında bir artışa denk geliyor. 40 dolar hisse değeriyle Facebook'un toplam pazar değeri 110 milyar dolar.

Bu arada sabahki yarım saatlik gecikmenin, NASDAQ'taki alım-satım emirlerinin iletiminde meydana gelen bir arızadan kaynaklandığı ortaya çıktı. NASDAQ yetkilileri, sorunla ilgili inceleme başlattı.

GÜNCELLEME 3: NASDAQ'ta işlem görmeye başlayan Facebook hisseleri ilk günü, neredeyse IPO bedeline eşit bir değerle kapadı. 38 dolar fiyatla bugün halka arz edilen hisseler gün içinde 45 dolara kadar yükseldi, ancak günü yüzde 0.61 primle 38.23 dolar düzeyinde kapadı. Facebook'un hisse bazında toplam pazar değeri bu fiyatla 104 milyar 630 milyon dolar oldu. NASDAQ endeksi ise günü yüzde 1.24 düşüşle 2778.79 puanla tamamladı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.