Google daha da akıllandı: Knowledge Graph devrede
Arama Servisleri

Google daha da akıllandı: Knowledge Graph devrede

Google'ın yeni nesil arama teknolojisi Knowledge Graph artık devreye giriyor ve Google tarafından çok daha kaliteli arama sonuçları da bizi bekliyor.

Google, blogları üzerinden yaptığı bir açıklama ile Knowledge Graph'ı duyurdu. Google'ın vurgu yaptığı bir konu, aramaların aynı zamanda bir keşif olması. Knowledge Graph ile gelecek en büyük yeniliklerden birisi ise bu keşifi daha basit ve hızlı yapmanıza yardım edecek bir yapıda düzenlenmiş olması.

Knowledge Graph'ın en büyük özelliklerinden birisi de, artık sadece Freebase veya Wikipedia gibi veri kaynaklarını değil, kendi veri bankasını da kullanması. Google'ın kendinde barındırdığı 500 milyon obje arama sonuçlarına yansıyacak ve bunlar kullanıcıya daha doğru sonuçlar olarak geri dönecek.

Google kendi blogunda Taj Mahal örneğini vermiş. Google artık arama sonuçlarını derlerken sizin bir yapı olan Taj Mahal'i mi, yoksa müzisyen olan Taj Mahal'i mi aradığınızı anlayabilecek.

Bir diğer özellik ise artık arama sonuçlarında görünmeye başlayacak olan özet bilgiler. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, aradığını kişilerle ilgili özet bilgileri Google arama ekranınızın sağ tarafında rahatlıkla görebileceksiniz. Bu, kullanıcıların Google'da daha fazla zaman geçirmesini ve daha çok keşif yapmasını sağlayacak bir özellik. Burada, önemli kişilerin doğum ve ölüm tarihleri, insanların diğer arattığı kişilerin isimleri gibi bilgiler de burada yer alacak.

Google blogunda da en eğlenceli kısmı olarak nitelendirilen kısım ise gerçekten eğlenceli ve şaşırtıcı! Google'da yaptığınız arama sonuçlarında, artık detaylarda gizli olan, beklenmedik bilgileri de almış olacaksınız. Aslında Knowledge Graph'ın bu yeniliğini aşağıdaki ekran görüntüsü ile açıklamak en mantıklı yol olacaktır.

The Simpsons'ın yaratıcısı Matt Groening'in anne, baba ve kız kardeşinin ismini hiç merak etmiş miydiniz? Etmeseniz bile, Google'da Matt Groening'i arattığınızda, Groening'in babasının adının Homer, annesinin adının Margaret, kız kardeşinin adının ise Lisa olduğunu öğreniyoruz. Bu bilgiyi bilmeyen The Simpsons izleyicileri için oldukça çarpıcı bir bilgi. Google böylece bu alanda da ne kadar gelişmiş bir teknolojiye sahip olduğunu da kanıtlıyor.

Yorumlar (11)
 1. Ahmet Tekıin Ahmet Tekıin

  Aslında arama motorların bu tarafa gideceği yıllar önce belliydi çünkü artık alakalı alakasız herkes site açıyor yada doğru yanlış yorumlar yapıyor ve arama motorları doğal olarak bunları indeksliyordu buda ister istemez siz arama yaptığınızda saçma şeyler ile de karşılaşabiliyordunuz hatta Türkiye destekli(Vargı Holding) bir proje bile bu ileri görüşlülüğü sayesinde buna benzer bir arama motoru yapmıştı(www.hakia.com) ve bildiğim kadarıyla halen bu proje geliştirilmeye devam ediyor.Bu tür arama motorlarına "semantic" diyorlar ve yavaş yavaş arama motorlarının bu tarafa kaydığını görebiliriz.

 2. Fatih Koçak Fatih Koçak

  "Google kendi blogunda Taj Mahal örneğini vermiş. Google artık arama sonuçlarını derlerken sizin bir yapı olan Taj Mahal’i mi, yoksa müzisyen olan Taj Mahal’i mi aradığınızı anlayabilecek."

  Bir şeyleri aramak istediğimde,Google tam olarak neyi kastettiğimi ne zaman anlayacak diye sabırsızlanıyorduk.Ancak Sabırsızlandığım olayı tam olarak yapmamışlar.Onların yaptığı sanırsam yan tarafda sonuç olarak aradığım kelime ile ilgili farklı sonuçları gösteriyor olmaları.

 3. herkes data peşinde yahu! her şeyi bilinçli kulanmak lazım artık.

 4. Sağ tarafta özet bilgiler çıkacaksa adwords ne olacak?

 5. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  The Simpsons’ın yaratıcısı Matt Groening i arıyorsam onu arıyorumdur. neden bana onun kış kardeşinin adını gösteriyorsun? her taraf bilgi çöplüğü zaten. beynimiz yoğunluktan dolayı yorgun. kız kardeşini arıyorsam matt in kız kardeşi adıyla aratırım. ekstra bilgi istemiyorum! istediğim şey bir an önce işimi bitirip akşam eve sakin kafayla dönebilmek... bana katılan?

  1. Fatih Koçak Fatih Koçak

   Ben katılıyorum, güzel bir konuya değinmişsin.

   İnternette bir konu hakkında araştırma yaptıktan sonra sanki kafamda filler geziniyor. O kadar çok gerekli gereksiz bilgiye maruz kalıyorum ki bunun farkına bile olamıyorum o an...

 6. Bir gün gelecek, Google; sitenizden topladığı içeriği kendi sitesinde gösterecek ve bu arama sonucundan sitenize ziyaretçi göndermeyecek.

  Çeviri, rehber, vesaire konusundaki sitelerde de yaptığı gibi...

  1. Özer Kavak Özer Kavak

   Temel sorun burada. Hangi bilgi ve veriler anlamsal ağ yapılandırılması kullanılarak paylaşılmalı?

   Anlamsal ağın geliştirici/uygulayıcı tarafı kullanabileceği yapılandırılmış verilere ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle anlamsal ağ işaretlemesi ile yapılandırılmış verileri sunanları (yayıncıları) şimdilik (Rich Snippets, Twitter Cards) ödüllendiriyor. Yarın belki sıramalarda da avantaj sağlanacak. Sonrası maalesef meçhul. İçeriğin hele hele makinaların anlacağı şekilde yapılandırılmış içeriğin kullanıma açılması tüm yayıncıların üzerinde düşünmesi gereken bir konu.

 7. Benim arkadaşımda bu ekran görüntüsündeki gibi sonuçlar çıkıyor ama bende çıkmıyor (oturum açık, dil ingilizce)

  Aranızda bu resimdeki gibi sonuçları gören var mı?

  1. Umut Işbilir Umut Işbilir

   ben görebiliyorum.

   sağdaki ilk paragraftan;

   "Matthew Abram "Matt" Groening is an American cartoonist, screenwriter, and producer. He is the creator of the comic strip Life in Hell as well as two successful television series, The Simpsons and ... Wikipedia"

 8. paylaşım için teşekkürler bilgilendirme için oldukca geliştirilmiş bir sistem olucak gibi görünüyor hayırlısı olur inş.