Jeff Bezos lüks giyim markalarını Amazon'a getiriyor

Jeff Bezos lüks giyim markalarını Amazon'a getiriyor

Amazon.com'da satışta yükselen grafiğiyle başarılı bir şekilde yol alıyor. Ancak kârlılıkta aynı durum söz konusu değil. Çünkü şirketin operasyonel giderleri, satılan ürün adedi fazla olduğu için hızla artıyor. Amazon'un patronu Jeff Bezos, ürün başına operasyonel giderleri düşürmenin yeni bir yolunu bulmuş görünüyor. Bezos lüks giyim markalarını Amazon.com raflarına koyarak, ürün başı düşen operasyonel giderlerini azaltmayı hedefliyor.

The New York Times gazetesiyle bir röportaj gerçekleştiren Bezos, kar marjı daha yüksek olan ürünler satmak üzere adımlar atacağını açıklayarak sözlerine şu şekilde devam ediyor: "10 dolarlık kitap ile 1.000 dolarlık şort için aynı kargo ücreti ödüyoruz ve bu bizim operasyonel giderlerimizi ciddi şekilde arttıyor. Lüks giyim markalarıyla ürün başına düşen operasyonel gider ortaması düşereceğiz."

Amazon.com'un SEC'e gönderdiği bilgilere göre şirket, yılda yüz milyonlarca dolar kargo masrafı ödediği görülüyor.

Amazon.com'un şu ana kadar Michael Kors, Vivienne Westwood, Catherine MalandrinoJack Spade ve Tracy Reese gibi lüks giyim markalarıyla anlaşmış durumda olduğunu paylaşmak istiyoruz. Jeff Bezos, daha fazla lüks giyim markalarıyla anlaşmaya devam edeceklerine de sözlerinde yer veriyor.

Fırsatçı kişiliğiyle tanınan Jeff Bezos görünen o ki, şirketin kâr marjını arttırmak için planlarını hayat geçirmeye başlıyor. Amazon.com böylece raflarında hem düşük fiyatlı hem de lüks ürünleri raflarına koyacak. Gerçekleşecek ürün kombinasyonun şirketin bilançosu üzerinde etkisi için şimdiden birşey söylemek oldukça güç. Ancak e-ticaretin babası diyebileceğimiz birinin uygulamaya koyduğu planın çuvallayacağını söylemek zor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.