Jeff Bezos lüks giyim markalarını Amazon'a getiriyor
E-Ticaret

Jeff Bezos lüks giyim markalarını Amazon'a getiriyor

Amazon.com'da satışta yükselen grafiğiyle başarılı bir şekilde yol alıyor. Ancak kârlılıkta aynı durum söz konusu değil. Çünkü şirketin operasyonel giderleri, satılan ürün adedi fazla olduğu için hızla artıyor. Amazon'un patronu Jeff Bezos, ürün başına operasyonel giderleri düşürmenin yeni bir yolunu bulmuş görünüyor. Bezos lüks giyim markalarını Amazon.com raflarına koyarak, ürün başı düşen operasyonel giderlerini azaltmayı hedefliyor.

The New York Times gazetesiyle bir röportaj gerçekleştiren Bezos, kar marjı daha yüksek olan ürünler satmak üzere adımlar atacağını açıklayarak sözlerine şu şekilde devam ediyor: "10 dolarlık kitap ile 1.000 dolarlık şort için aynı kargo ücreti ödüyoruz ve bu bizim operasyonel giderlerimizi ciddi şekilde arttıyor. Lüks giyim markalarıyla ürün başına düşen operasyonel gider ortaması düşereceğiz."

Amazon.com'un SEC'e gönderdiği bilgilere göre şirket, yılda yüz milyonlarca dolar kargo masrafı ödediği görülüyor.

Amazon.com'un şu ana kadar Michael Kors, Vivienne Westwood, Catherine MalandrinoJack Spade ve Tracy Reese gibi lüks giyim markalarıyla anlaşmış durumda olduğunu paylaşmak istiyoruz. Jeff Bezos, daha fazla lüks giyim markalarıyla anlaşmaya devam edeceklerine de sözlerinde yer veriyor.

Fırsatçı kişiliğiyle tanınan Jeff Bezos görünen o ki, şirketin kâr marjını arttırmak için planlarını hayat geçirmeye başlıyor. Amazon.com böylece raflarında hem düşük fiyatlı hem de lüks ürünleri raflarına koyacak. Gerçekleşecek ürün kombinasyonun şirketin bilançosu üzerinde etkisi için şimdiden birşey söylemek oldukça güç. Ancak e-ticaretin babası diyebileceğimiz birinin uygulamaya koyduğu planın çuvallayacağını söylemek zor.

Yorumlar (7)
 1. Rusça Çeviri Rusça Çeviri

  Amazon 2050 li yıllarda internetin en büyük tedarikçi şirketi olacağı söyleniyor. Heralde yavaş yavaş adımlar atılmaya başlandı

  1. wallmart gibi olabilir mi?

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Zaten saatte lüks markalara yer veriliyordu. Amazon'nun baarabileceği birşey ama belki tasarımı biraz daha değiştirerek bi subdomain altından lüks ürünleri sunabilir. Neta Porter ve Mr Porter'ın bu kadar başarılı olması ve Neta Porter'ın richemont grup tarafından 550 milyon dolar satın alınması lüks trendin internetin yükselen değeri olacğaını gösteriyor. Bu konuda webrazzide haber göremedik biraz eski de olsa e-ticaret adına farklı ve şaşırtıcı bir satın alma. özellikle IT yerine bir lüks parekende şirketi tarafından alınması çok ilginç.

  http://www.reuters.com/article/2010/03/14/us-a-porter-idUSTRE62D14Y20100314

 3. Etkinlikhane Etkinlikhane

  Amazon gibi siteler dünyada çıtası en yüksek alışveriş siteleri. Aslında şimdiye kadar böyle bir hizmeti vermediği için ben şaşırdım.

 4. İç Giyim İç Giyim

  Amazon onnline alişverişin ilklerinden ve affiliate marketing sistemi sayesinde binlerce insana ekmek kapısı oluyor. Bu sebepten gözümde yeri başkadır. 100$ tutarında çek göndermişlerbi bikeresinde. hey gidi günler.

 5. Jeff Bezos Amazon içerisinde iç giyim ürünlerinin satışı hakkında bir düzenleme yapacakmı acaba, dünyaca ünlü markaları Amazon a taşımasının yanında ürün kategorilerinede bir düzen getirse daha etkili satışlara ulaşacaktır