AVM Mall: Sanal alemde AVM deneyimi
E-Ticaret

AVM Mall: Sanal alemde AVM deneyimi

Her ay onlarca yeni e-ticaret sitesi açılıyor ve birçoğunun tasarımının birbirine çok benzer olduğunu görüyoruz. Şimdi tanıtacağımız e-ticaret sitesi tasarımıyla dikkat çekiyor. Çizimleri mimar Murat Tabanlıoğlu'nun elinden çıkan AVMMall.com, kullanıcılara sanal AVM deneyimi sunuyor.

Klasik bir e-ticaret sitesi olan AVMMall.com'un kurucuları arasında uzaya gidiş için ilk bileti alan, Galatasaray Başkanı Ünal Aysal'ın eşi Ahu Aysal bulunuyor. Aysal'ın yanı sıra priz ve elektrik aksesuarları üreticisi Viko'nun yöneticilerinden Selim Dağbaşı, Mehmet Eren, Ali Cüneyt Ortan ve Haldun Kilit gibi isimler de kurucular arasında.

Site üstünde 1.5 yıllık bir emek olduğunu ifade etmek istiyoruz. AVMMall.com'da yaklaşık 30 mağaza bulunuyor. Bu markaların birçoğu henüz aktif değil, ancak sitenin kurucularından Ali Cüneyt Ortan'ın belirttiğine göre sitede yakın gelecekte 100'den fazla marka olacak, bunlar arasında Türkiye'ye henüz giriş yapmamış dünya markaları da bulunacak.

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi AVMMall'un tasarımı sıradan e-ticaret sitelerine benzemiyor. Tasarımda sanal bir AVM ve yaşam alanı havası yansıtılmaya çalışılmış. Buna bağlı olarak AVMMall.com'a girildiğinde ilk olan bir AVM'nin dış görüntüsüyle karşılaşılıyor. Siteye girişi butonuna bastıktan sonra giriş katından AVMMall.com gezilmeye başlanabiliyor. Üç katlı olan 'bina'da giriş,  birinci ve ikinci katlarda mağazalar bulunuyor. Üçüncü kattaysa yeme-içme katı bulunuyor. Restoranlar yerine kullanıcıların mesaj yazdıkları bölüm bulunuyor.

AVMMall.com'un şu anda birinci katı katı hariç diğer katların aktif satış yapılmıyor. Anlaşmaların yapıldığını ve yeni mağazalar açılacağını söylemek mümkün. Sitede ilgimizi çeken noktalardan biri de mağazalar arasında banka olması. Akbank ile anlaşma yapan AVMMall, kullanıcıların banka işlemlerini kolaylaştırma amacında. Akbank AVMMall.com şubesi şu anda aktif değil ancak o da pek yakında mağazalarla birlikte 'çalışmaya başlayacak'.

Restoran katındaysa şu anda sadece mesaj panosu bulunuyor. KFC ve Pizza Hut ile anlaşma yapıldığını görüyoruz. Gelecekte site üzerinden sipariş işlemleri gerçekleşirse, kullanıcıların dikkatini çekebileceğini ifade edebiliriz.

Sitede fiyatların hemen hemen piyasa fiyatları seviyesinde olduğu dikkatimizi çekti. Bu yüzden sitenin büyük şehirlerdeki kullanıcılar yerine daha çok Anadolu'da yaşayan kitleyi hedeflediğini söyleyebiliriz.

Sanal olarak AVM'yi gezmek istemeyen kullanıcılar için ana ekranın altında kategori seçenekleri bulunuyor. Kategorilerden hızlıca mağazalara ve markalara ulaşılabiliyor. Kategoriler kısmında site kurucularından Ahu Aysal'ın AVMMall.com'daki önerileri incelenebiliyor.

AVMMall.com, iş modeli ve ürün fiyatları yerine tasarımıyla ön plana çıktığını düşünüyoruz. Farklı tasarım mutlaka ilgi çekecektir. Ancak ziyaretçilerin kullanım alışkanlıklarını nasıl etkileyeceğini gelecekte göreceğiz.

Yorumlar (24)
 1. flash ile gerçek çekimler yapılsaydı daha başarılı bir proje olurdu diye düşünüyorum. benzer bir projeyi 2 yıl önce kurguladık ama bir türlü hayata geçirememiştik.

  1. Levent Güneş Levent Güneş

   Kısaca Ş.B.A.G. diyorsunuz yani. Açılımını yapmama gerek yok sanırım :)

 2. Güzel bir fikir düşünmüşler, AVM'nin sanal halini kurgulamışlar. Fakat isim bana garip geldi. Hem AVM hem MALL .. Sizce de öyle değil mi?

 3. H.kagan H.kagan

  Yapılan emeğe saygım büyük! inkar edilemez!

  Fakat, diğerlerinden ayıran bir fark göremedim tek farklılığı "Vitrin Gez!" olmuş sanki. Görselleştirilmeye çalışılmış ama - olmamış!

  1.5 yıllık bir emek ise sanki fazla gibi. diğer projelerin arasında bu proje çıkartılmış gibi.

  buna ilaveten,

  » Her yerde facebook like olayı abartılmış.

  Sosyal medya,iyidir-güzeldir-mantıklı ve akıllı kullanılırsa mükemmel geri dönüşler alınabilir.

  ayrıca belirtmek istiyorum ki - eleştirilerimi, lütfen kırıcı olarak algılamayın!

 4. avm = alışveriş merkezi

  mall = alışveriş merkezi

  bence domain olmamış

  1. ismini ne yapacaksınız. aynı anlamda olabilir yani. o kadar ünlü sitenin isimleri anlamsız ve hatta saçma.

 5. Çağrı Çağrı

  Bu olayı düşünmeyen var mı daha önce? Kim e-ticaret ile ilgili bir şey düşünüyorsa bu fikri belirtmiştir. :D Bakalım ne kadar başarılı olacak

 6. Mahmut T. Mahmut T.

  İnternetin genel kullanımına ters bir proje olarak görüyorum, maalesef bunca emek boşa gidecek gibi gözüküyor.

  İnternetten alışverişin en büyük rahatlığı "KOLAYCA" ve "HIZLI" bir şekilde aradığın ürünleri "TOPLU" bir listede görebilmek "KARŞILAŞTIRABİLME" imkanı sağlanması. Oysa, görsel mağaza fikri çok janjanlı durabilmesine rağmen, tüm bu noktaları bypass ediyor.

  Maalesef, bu proje bence ölü doğmuş.

 7. Geleceği olan bir proje.. ben beğendim.. Başarılar.. Emek sarfedilmiş belli..

 8. Proje çok güzel, fakat uygulamayı okadar başarılı bulmadım. Ayrıca daha hızlı sunuculara ihtiyaçları var.

 9. Girişte havaifisek.gif ve patlangac.gif olsaydı tam olurmuş. 2000'lerin başında olsak tamam da bu zamanda böyle bir konsept yapmak. Para kimlerin elinde diyelim

 10. projeyi oyunsal bir hale getirirlerse şansları olduğuna inanıyorum. arkadaki destek sağlam, tek iş fikre aşık olmadan projeyi oyunsal bir hale getirmeleri yoksa arkadaşın yazdığı gibi kolaylık ve hızı barındırmadığı için internet mantığına uymuyor hele ki teknoloji yüzünden tuvalet kağıdını internetten söylemeyi hayal eden bizler için. ama bir oyun firmasıyla anlaşıp, yol değiştirirlerse tutabilir.

 11. Tipik bir Turk usulu "Super bir fikrim var! Tukkanimin aynisi onlayn olsun icinde insanlar dolassin!" girisimi.

  3 vakte kadar kaybolur gider. Yillar gecse de demek ki Turkiye'deki bu furya ve zihniyet sona ermiyor.

  En az 10-15 yildir bu ve benzeri uygulamalari super fikirmis sanan yuzlerce "girisimci adayi" olmustur. Basarili bir ornegi var mi?

  Internet denilen sey dukkaninin aynisinin tipkisinin 3 boyutlu gezilebileni degil sevgili Turk is adami/kadini.

  Keske vaktinizi ve paranizi daha verimli bir alanda degerlendirseydiniz. 1.5 yili ve paranizi boyle basarisizligi garanti bir girisime yatirmasaydiniz.

  Neredeyse dedem bile internetten alisveris olayina girecek kadar internete penetre oldu bizim is dunyasi olamadi.

  ps: secilen isim ayri bir fecaat...

  1. Benim düşüncelerimi yazıya aktarmışsınız :)

  2. Cagri 2 Cagri 2

   Ertaç son noktayı koymuş. Gerçekten mall'ca bir düşünce hayata geçmiş.

  3. Mert Ak Mert Ak

   Aynen katılıyorum. Fİkir ilgi çekici ve enterasan gibi görünse de gerçekte internet mantığıyla sıfır alakasız! Yoksa bu tür bir projeyi yüzbin kişi düşünmüştür ama bu düşünenlerin çoğu mantıksız oldupunu anladığı için hayata geçirmemiştir.

 12. ben yine o cem yılmaz tepkisini verecem.

  doktor bu ne?

 13. avm.com ne zaman açılacak acaba?

 14. Sektörün özellikle tasarım tarafında olan birisi olarak bu tipte projelerle 2-3 ayda bir karşılaşırım. Normal 100 proje den biri gerçekleşiyor. Satışcıya satış lazım malum aylık limitler vs. anlayana...

 15. Gökhan Gökhan

  Tasarım güzel olabilir (bana göre güzel değil). Ama şu unutulmamalıdır ki müşterilerimiz daima hızlı alışveriş istiyor ve kafa karıştıracak ayrıntılara pek sıcak bakmıyor. Yani kısaca olmamış..

 16. Murat Salman Murat Salman

  Yabancı sitelerden esinlenerek yapılmış anladığım ve diğerlerinden bir artısı yok. Tek farkı ülkemizde ilk olması ki tutundurma için maliyet analizi iyi yaptılar mıçok merak ediyorum.. Çok fazla da söze gerek yok açıkcası sonuç bence belli..

  Merak ettiğim bir konu var ki bu projelere para yatırılmadan önce hiç araştırma yapıyorlar mı veya yeteri kadar araştırma yapıyorlar mı?

  slideshare'de paylaştığım "Perakendenin Geleceği" isimli sunumum da Avrupalıların internet alışkanlıklarına dair güzel rakamlar paylaştım. Umarım

  bu tarz projelere başlayacaklar için yardımcı olur

 17. Kime bilişim mezunuyum, e-marketing ile uğraşıyorum desem ilk söyledikleri "Bak şimdi, bu avmler var ya, onların aynısını internete taşıyacağız. İnsanlar dükkan dükkan gezicek, katlar falan olucak" der. Ben de o işler öyle olmuyor. Hani bunun kullanılabilirliği, ziyaretçi dostu arayüzü, sunucu giderleri vs. derim.

  Sonra "Yok oğlum, bence süper fikir" diye devam eder.

  Susarım.

  Ama işin ucunda para olunca kimse dememiş "yok öyle olmaz" diye. "Süper hakkaten, verin para yapalım" cevabını almışlar direrk. İşin ucunda yalakalık, kralcılık da olunca...

 18. Doç.dr.mustafa Özateş Doç.dr.mustafa Özateş

  Eleştiren arkadaşlara sesleniyorum..

  Daha güzelini yapabiliyorsanız ben satın almaya hazırım.

  Selamlar,

  1. Hakan Ertürk Hakan Ertürk

   Eleştiren arkadaşlar haklı olabilirler , çünkü bu tür bir projenin yaklaşık 3-5 katı büyüklüğünde fikirler ile stadyumlar, sinemalar , bankalar , oteller , vs vs şeklinde olanını 1999 yılında kurgulamaya başlayıp 2007 yılında da www.alisverispark.com , net , org , com.tr olarak tüm domainlerini aldık. Şu anda sitede sadece bir tanıtım videosu var.

   Ancak bir çok eleştiren arkadaş gibi internette olmayacağını düşünerek çekildik.. Hemde arkamızda bu işe yatırım yapmaya hazır bir holding varken..

   Satın alacaksanız siteyi hayata geçirip satış işlemlerini başlatabiliriz.

   www.alisverispark.com

   www.alisverispark.net

   www.alisverispark.org

   www.facebook.com/alisverispark

   www.twitter.com/alisverispark

   www.pinterest.com/alisverispark

   www.youtube.com/alisverispark

   www.foursquare.com/alisverispark

   adresleri fiyata dahil olur..