AVM Mall: Sanal alemde AVM deneyimi

Her ay onlarca yeni e-ticaret sitesi açılıyor ve birçoğunun tasarımının birbirine çok benzer olduğunu görüyoruz. Şimdi tanıtacağımız e-ticaret sitesi tasarımıyla dikkat çekiyor. Çizimleri mimar Murat Tabanlıoğlu'nun elinden çıkan AVMMall.com, kullanıcılara sanal AVM deneyimi sunuyor.

Klasik bir e-ticaret sitesi olan AVMMall.com'un kurucuları arasında uzaya gidiş için ilk bileti alan, Galatasaray Başkanı Ünal Aysal'ın eşi Ahu Aysal bulunuyor. Aysal'ın yanı sıra priz ve elektrik aksesuarları üreticisi Viko'nun yöneticilerinden Selim Dağbaşı, Mehmet Eren, Ali Cüneyt Ortan ve Haldun Kilit gibi isimler de kurucular arasında.

Site üstünde 1.5 yıllık bir emek olduğunu ifade etmek istiyoruz. AVMMall.com'da yaklaşık 30 mağaza bulunuyor. Bu markaların birçoğu henüz aktif değil, ancak sitenin kurucularından Ali Cüneyt Ortan'ın belirttiğine göre sitede yakın gelecekte 100'den fazla marka olacak, bunlar arasında Türkiye'ye henüz giriş yapmamış dünya markaları da bulunacak.

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi AVMMall'un tasarımı sıradan e-ticaret sitelerine benzemiyor. Tasarımda sanal bir AVM ve yaşam alanı havası yansıtılmaya çalışılmış. Buna bağlı olarak AVMMall.com'a girildiğinde ilk olan bir AVM'nin dış görüntüsüyle karşılaşılıyor. Siteye girişi butonuna bastıktan sonra giriş katından AVMMall.com gezilmeye başlanabiliyor. Üç katlı olan 'bina'da giriş,  birinci ve ikinci katlarda mağazalar bulunuyor. Üçüncü kattaysa yeme-içme katı bulunuyor. Restoranlar yerine kullanıcıların mesaj yazdıkları bölüm bulunuyor.

AVMMall.com'un şu anda birinci katı katı hariç diğer katların aktif satış yapılmıyor. Anlaşmaların yapıldığını ve yeni mağazalar açılacağını söylemek mümkün. Sitede ilgimizi çeken noktalardan biri de mağazalar arasında banka olması. Akbank ile anlaşma yapan AVMMall, kullanıcıların banka işlemlerini kolaylaştırma amacında. Akbank AVMMall.com şubesi şu anda aktif değil ancak o da pek yakında mağazalarla birlikte 'çalışmaya başlayacak'.

Restoran katındaysa şu anda sadece mesaj panosu bulunuyor. KFC ve Pizza Hut ile anlaşma yapıldığını görüyoruz. Gelecekte site üzerinden sipariş işlemleri gerçekleşirse, kullanıcıların dikkatini çekebileceğini ifade edebiliriz.

Sitede fiyatların hemen hemen piyasa fiyatları seviyesinde olduğu dikkatimizi çekti. Bu yüzden sitenin büyük şehirlerdeki kullanıcılar yerine daha çok Anadolu'da yaşayan kitleyi hedeflediğini söyleyebiliriz.

Sanal olarak AVM'yi gezmek istemeyen kullanıcılar için ana ekranın altında kategori seçenekleri bulunuyor. Kategorilerden hızlıca mağazalara ve markalara ulaşılabiliyor. Kategoriler kısmında site kurucularından Ahu Aysal'ın AVMMall.com'daki önerileri incelenebiliyor.

AVMMall.com, iş modeli ve ürün fiyatları yerine tasarımıyla ön plana çıktığını düşünüyoruz. Farklı tasarım mutlaka ilgi çekecektir. Ancak ziyaretçilerin kullanım alışkanlıklarını nasıl etkileyeceğini gelecekte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.