Muvizi.com: Türkiye'nin yeni film kiralama platformu
Eğlence

Muvizi.com: Türkiye'nin yeni film kiralama platformu

Türkiye'nin dijital medya tüketiminde ciddi bir potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. Yeni nesil bu anlamda daha aktif. Ancak dijital müzik tarafına adım atmak ülkemizde epey zor. Online sinema tarafında ise işler pek öyle gitmeyecek gibi. Haziran ayı başında yayına girecek Muvizi.com, Türkiye'deki en büyük ve en kolay ulaşılabilen 'sinema salonu' olmak istiyor.

Muvizi'nin kurucuları Gujan Şen ve Emre Şen. Yukarıda bahsettiğimiz hedefte online/fiziksel ayrımı yapmıyorlar. Zira ikili Türkiye'deki sinema salonlarının yüzde 26'sının sadece İstanbul'da olduğuna, Anadolu'da sinema gösterimlerin az olduğuna değiniyor ve sinema izleme keyfini kolay ve yasal bir şekilde tabana yaymak istiyor.

Filmler 2-4 TL arasında

2011 yılında Türkiye'de ortalama sinema bileti fiyatı 9,42 TL imiş. Sinema filmlerini izleme başına 2-4 TL arasında ücretlendirecek olan Muvizi'de film izleme sınırı veya bir abonelik modeli bulunmuyor.

Muvizi, izlediğin kadar modeliyle, işbirliği yapılan 4 şirket üzerinden, ilk etapta 200'e yakın filmi kullanıcılarına sunacak. Öğrendiğimiz kadarıyla film arşivinde yerli/yabancı içerik dengesi olacak ve filmler yüksek çözünürlük (HD 720p ve HDx 1080p) seçeneği ile izlenebilecek. Yeni içerikler de yerli ve yapancı yapımcı/dağıtımcı görüşmelerine paralel olarak arşive eklenecek.

Girişimciler, Anadolu'daki sinema salonu kıtlığının yanında bilet fiyatlarının yüksek olmasını ayrı bir sorun olarak görüyor. Online tarafta şimdiye kadar bilindik sorunlardan (düşük kalite, yoğun reklam vs..) arındırılmış bir sinema seyri sunmayı hedefliyor.

Türkiye'de sadece 12 şehirde 5’ten fazla sinema salonu olduğunun altını çizen girişimciler bu dengesizlikte kendilerine yer olduğuna inanıyor. Dahası bu yolla internetteki korsan film endüstrisini de alt edeceklerine inanıyor. Bunun için yapım ve dağıtım şirketleri ile ortak bir yaptırım uygulanması planlanıyor.

Muvizi'nin araştırmalarına göre bir film internet üzerindeki farklı kaynaklardan yaklaşık 150-200 bin kez izleniyor. Tabii bu sayıda korsan içeriklerin payı çok büyük.

Muvizi'nin geleceği var mı?

Muvizi'nin sinemaların tekelleşmesinin de önüne geçmek gibi bir amacı var ancak bu noktada yapımcı ve dağıtım şirketlerinin de devreye girmesi gerekiyor. Vizyon filmlerinin ne kadar çabuk Muvizi'de yayına gireceği ise Muvizi için asıl kritik nokta. Diğer yandan, Tivibu, TvPlus ve kısa süre önce Türkiye'de hizmet vermeye başlayan Mubi gibi platformlar da birer rakip konumunda.

Muvizi girişimcilerin özsermayesiyle kurulmuş. İlk etapta yatırım arayışı da yok. Ancak son kullanıcıyı yakalama noktasında Türkiye'nin en büyük internet sağlayıcısı ve en büyük mobil operatörü ile rekabet edileceğini unutmamak gerekiyor. Bu durumda özsermayenin Muvizi'ye çok uzun süre yetmeyeceği düşünülebilir.

Zira Gujan Şen'in güvenlik yatırımları ve telif hakları ile ilgili ödemelerin pazara giriş bariyerini bir hayli yukarı çektiğini paylaşması da Muvizi'nin anlaşma sayılarına paralel olarak masraflarını yükselteceği anlamını taşıyor. Bu arada ne kadar gelir elde edileceği ise şimdilik net tahminler yapmaya izin vermiyor.

Yazının başında belirttiğim gibi Muvizi Haziran ayının başında kapılarını açmaya hazırlanıyor ama siz yorumlarınızı paylaşarak Gujan Şen ve Emre Şen'e fikir verebilirsiniz.

Yorumlar (15)
 1. Siteyi görebilseydik iyi olacaktı.

  Ayrıca rakip olarak filmclub.com.tr ile digiturkplay'i de sayabiliriz.

 2. Dahası bu yolla internetteki korsan film endüstrisini de alt edeceklerine inanıyor. Bunun için yapım ve dağıtım şirketleri ile ortak bir yaptırım uygulanması planlanıyor.

  1 hayal

  2 muyap mı olmak hedefleri

 3. Canan Altindas Canan Altindas

  Umarım başarılı olurlar ancak, önem verdikleri pazara göre orada etkin bir pazarlama stratejisi kurmaları lazım. Bunu yapmak için de bence dışarıdan sermayeye ihtiyaç duyabilirler. Sonuçta daha konservatif İstanbul dışı Internet kullanıcısı markanın daha bilinen ve güvenilir bir şirketle birleşmesinden sonra markaya daha çok yönelebilir.

 4. Hazır bir "launching soon" sayfası kullanmaları ne kadar profesyonel(!) olduklarını gösteriyor!(LunchRock kendilerine ait değilse tabi)

  1. girşimciliğin göstergesi her zaman Amerika'yı tekrar keşfetmektense mevcutla en iyi şeyi ortaya koymak değil midir? en düşük maliyetle en yüksek çıktıyı almak... Bu noktada desteklemek yerine bunu profesyonelliğie bağlamanız da ilginç gerçekten.

   1. Filmler de youtube'da barındırılabilir.Blog'da blogger dan.0 maliyet...

 5. illegal film sitelerinin sağladığından çok daha fazla kalite sağlamaları lazım + olarak google arama sonuçlarında film adı izle vb kelimelerde üstlerde çıkmaları lazım lazımda lazım çok zor işe girişmişler ama olmaz diyede bişey yok işin en zor kısmı olan yapımcı şiketlerle anlaşmayı yapmışlar 200 filmle girmişler piyasaya burası büyük başarı bence

 6. Sadece Muvizi'nin değil MUBİ'nin bile ülkemizde şansı yok, Türk internet kullanıcıları film, mp3 gibi içeriklere ücret ödemeden ulaşmaya alışmış ve bu alışkanlık öyle hızlı veya kolay bir şekilde de yıkılacağa benzemiyor. Online izleme kısmında illegal sitelerin işleri giderek zorlaşıyor orası gerçek, Facebook yüklenen tüm videoları siliyor, artık oradan video çekemiyorlar. Ancak bizim halkımız online izleyecek hiçbir site kalmazsa bile hiçbir filme zırnık koklatmaz demedi demeyin, bu defa da indirirler.

  1. Kesinlikle çok doğru açıklama. Katılıyorum

 7. Can Küçükyılmaz Can Küçükyılmaz

  Korsan çok yayın, o yüzden tutmaz diye düşünmek yanlış olur. Bedava ile gerçekten rekabet edilmez mi? Aslında edilebiliyor. iTunes bunun çok güzel örneği. Korsan mp3'ler varken neden insanlar iTunes kullansın denilebilirdi. Ama iTunes bunu kırdı. Kolay erişim ve ses kalitesi en büyük etken. Tabi uygun fiyatlandırma da önemli bir nokta.

 8. Film kiralama Türkiye'de tutmaz. Kiralayan kişiler genelde entel dantel kişiler olur. Ama Türkiye'nin %90'ı anadolu çocuğu diye tabir ettiğimiz insanlar.

  Film kiralama mı?

  Yer mi anadolu çocuğu :)

 9. Umut Kazdal Umut Kazdal

  Adil kullanim kotasi diye bir gercek varken bekledigi satisi yakalayabilir mi emin degilim, ama umarim bu sorunu asmanin bir yolunu bulabilirler.

 10. Nazmi Okbaz Nazmi Okbaz

  Bu gün r10 üzerinde bir beyin fırtınası olayı yapmıştık. Genelde bu fikre benzer olarak ortaya sunduğum fikri arkadaşların çürütmeye çalışmasıyla sürdü ancak birazda olsa işe yarayacak fikirler çıktı. İncelemek isteyenler için http://www.r10.net/proje-gelistirme-beyin-firtinasi-ortak-ariyorum/1193765-ucretli-web-sinema-niye-yapmiyorlar.html

 11. Gönül ister ki internetteki bütün içerikler legal olsun ama ne yazık ki Türk kültürüne işlemiş ve internetin ülkemize geldiği tarihten itibaren devam eden bir bedava kültürü mevcut. Kaldı ki, Türkiye'de korsanla mücadele sadece lafta kalıyor. Bir iki göze batanı fişleyerek 'biz mücadele veriyoruz' diyemez kimse. Ampec diye bir kurum vardı ne oldu Türkiye'de? Ofisini kapatıp, tası tarağı alarak gittiler. Böyle mi korsanla mücadele verilecek şaşırıyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da herhangi bir çalışması olduğunu sanmıyorum internet üzerinden. Korsan film ve oyunu şikayet etmek istediğiniz zaman muhattab bulamıyorsunuz internette. Bu kadar acıklı bir ülke işte burası. Bütün bunları görmezden gelerek, ciddi oyun, müzik, film gibi dijital projelerin tutmayacağını öngörmeleri gerekirdi kanımca. Şahsen bu söylenen film projesi tutsun bu ülkede ve herkes filmlere 3-5 lira ödemek suretiyle seyre hak kazansın. Akabinde, bütün illegal yayın yapan siteler kapansın. Ben adımı değiştiririm. Bu kadar da büyük konuşuyorum!

 12. Göze S. Göze S.

  filmclub.com.tr'de kirala-izle 1,99 TL. Aylık sınırsız izleme ise 9,99 TL. Muvizi'nin izleme başı 2-4 TL fiyat planı, ortalama olarak pazara göre yüksek kalmış.

  DigiturkPlay ve FilmClub; Mubi ve Turkcell TVPlus'tan önce çıkan ve daha geniş içeriğe sahip projeler, o nedenle rakipler sıralanırken onların da belirtilmesi gerekir.