Müyap ShiftDeleteNet Forum için kapatma kararı aldırdı [Güncelleme]
Genel

Müyap ShiftDeleteNet Forum için kapatma kararı aldırdı [Güncelleme]

Shiftdelete.net'i ve sunduğu forum hizmetini bilmeyen Webrazzi okuyucusu sanırım pek yoktur. ShiftDelete.net Forumu'nun yeni kullanıcılara ulaşıp ulaşmayacağı ise şimdilik meçhul çünkü biraz önce aldığımız habere göre MüYap, ShiftDelete.net Forumu'nu kapatma kararı çıkarmış durumda.

Shiftdelete.net kurucusu Hakkı Alkan'ın kaleme aldığı yazıya göre kapatmanın gerekçesi forumda paylaşılan bir Youtube videosu. Hakkı Alkan, Mart ayında paylaşılan bu videonun kaldırılması talebine karşılık  15 dakika içinde gerekli işlemi yaptıklarını söylüyor. Ancak Alkan'ın belirttiğine göre Müyap'ın bu adıma rağmen açtığı dava Shiftdelete.net'in forum sunucularını barındıran veri merkezine ulaşmış ve kapatma kararının çıktığı kesinleşmiş.

Alkan, MüYap'ın kapama kararını geri çekmek için  ShiftDeleteNet'e gönderdiğini ve imzalamasını istediğini söylediği metni güncelleme bölümünde okuyabilirsiniz.

Gelen karar üzerine Mü-Yap'ı yeniden arayan Hakkı Alkan bir yanlışlık umuduyla tekrar adım atmış ancak şimdilik ortada ShiftDelete.net Forumu'nun ya da kısa adıyla SDN Forum'un kapatılacağı yönünde net bir karar var. Kararın ne zaman uygulamaya geçeceği ise merak konusu.

Bundan 7 yıl önce kurulan ve Türkiye'nin ilk teknoloji haber sitelerinden olan Shiftdelete.net, söz konusu forumda Alkan'ın verdiği rakamlara göre 150 bine yakın tekil ziyaretçi ağırlıyor ve 30'dan fazla moderatörle yasal içerikler paylaşıyor.

Hakkı Alkan veya Müyap kanalından konuyla ilgili yeni bilgiler almaya çalışıyoruz. Bu arada siz de Hakkı Alkan'ın yazısını okuyabilirsiniz.

GÜNCELLEME: Hakkı Alkan, MüYap'ın kapatma kararını geri çekmek için kendilerine bir taahhütname gönderip imzalanmasını istediğini bildirdi. Alkan, "kabul edilemez görünen maddeler içeren taahhütnameyi imzalayamayacaklarını' Webrazzi'ye ifade etti.

"Mü-Yap Bağlantılı Hak Sahibi, Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği" adına gönderilen e-posta mesajınını ekinde yer alan ve Alkan'ın tarafımıza ilettiği taahhütnamenin tam metnini aşağıda aynen paylaşıyoruz:

TAAHHÜTNAMEDİR.

 • http://forum.shiftdelete.net başta olmak üzere bizzat tarafıma ait ve/veya işletmecisi ve yöneticisi bulunduğum şirkete ait internet sitelerinde; MÜ-YAP Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği’nin koruması altında bulunan yerli ve yabancı repertuara, gerek Mp3 formatında olsun gerek video klip formatında veya ileride ortaya çıkacak herhangi bir formatta hiçbir şekilde yer verilmeyeceğini,

 • http://forum.shiftdelete.net başta olmak üzere bizzat tarafıma ait ve/veya işletmecisi ve yöneticisi bulunduğum şirkete ait internet sitelerinde; MÜ-YAP Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği’nin koruması altında bulunan yerli ve yabancı repertuarın, onlıne olarak ve/veya internet radyosu şeklinde yayınının yapılmayacağını,

 • http://forum.shiftdelete.net başta olmak üzere bizzat tarafıma ait ve/veya işletmecisi ve yöneticisi bulunduğum şirkete ait internet sitelerinde; “Sitemizde bulunan tüm yerli ve yabancı mp3 ve klipler MÜ-YAP Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği’nin isteği ile kaldırılmıştır.” Şeklindeki yazıya ana sayfada büyük puntolar ile bir ay boyunca yer verileceğini ve MÜ-YAP Meslek Birliğinin daha sonra mp3 ve diğer tür dijital müziksel icra, klip ve ses tespitleri için lisans vereceği web siteleri ile ilgili link ve haberlere ana sayfada 3x3 cm ebadında bir hafta boyunca yer verileceğini,

 • İçeriğinde MÜ-YAP Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği’nin repertuarına kullanım bedeli ödenmeksizin yer veren ve MÜ-YAP Meslek Birliğine üye fonogram yapımcılarının haklarını ihlal ettiği tarafımdan öğrenilen tüm internet sitelerinin isimleri MÜ-YAP’a bildirileceğini,

 • Bundan sonrasında da sahibi bulunacağım tüm sitelerin isimleri ile ayrıntılı bilgilerini MÜ-YAP Meslek Birliğine bildireceğimi,

 • http://forum.shiftdelete.net başta olmak üzere bizzat tarafıma ait ve/veya işletmecisi ve yöneticisi bulunduğum şirkete ait Internet sitelerinde herhangi bir mp3 sitesi tanıtımı yapmayacağımı, bu sitelere link vermeyeceğimi, kendi sitemden bu sitelere erişim imkanı vermeyeceğimi,

 • http://forum.shiftdelete.net başta olmak üzere bizzat tarafıma ait ve/veya işletmecisi ve yöneticisi bulunduğum şirkete ait internet sitelerinde var olan / olacak forum platformlarında mp3 ve diğer formatlarda müzik iletimi, bireysel ve kurumsal bilgisayarlarda bulunan dosyalardakiler de dahil olmak üzere paylaşımı ve erişimine imkan ve izin vermeyeceğimi, bu tür yasa dışı erişim, paylaşım ve kullanımların görüldüğünde veya MÜ-YAP tarafından tarafıma bildirildiğinde derhal engelleyeceğimi,   

gayri kabili rücu olarak baştan kabul, beyan ve taahhüt ettiğimi, aynı taahhütlerim ile birlikte söz konusu siteye erişimin yeniden sağlanması talebimi içeren bir dilekçemi İstanbul 24. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 19/04/2012 Tarih ve 2012/461 D.İş Sayılı dosyasına bir dilekçe ile sunacağımı, bu taahhütlerime uymadığım takdirde ise MÜ-YAP Meslek Birliğinin hakkımda şikayet başvurusunda bulunabileceğini ve tazminat davası açabileceğini, yukarıdaki hususlara uymadığım takdirde 100.000.-USD cezai şartı itirazsız gayri kabili rucü olarak ve ana edimlerime ek olarak ödeyeceğimi şimdiden kabul ettiğimi bildirir, vermiş olduğum taahhütlere uymadığım takdirde yasal sorumluluğu şimdiden kabul ederim. 09.05.2012

Eki : Kimlik sureti. İsim – adres - imza            İkametgah Senedi              Noterden İmza Beyannamesi

Yorumlar (45)
 1. Böyle bir zihniyet kendi kendisini kapatma kararı alıyor asıl. SDN'e bir şey olmaz da, birkaç yıla Müyap falan kalmaz geriye.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   sehven kapatılan siteler varken SDN kapatılabileceği gibi gün gelir webrazzi.wpengine.com bile kapatılabilir. Asıl Muyap, TIB gibi kurumlara birşey olmaz. Türkiye'de her sitenin başına her an her şey gelebilir.

   1. Çok doğru ama yasaların da üzerinde şeyler var. Tarih yasakçı ve sansürcüleri hiçbir zaman haklı çıkarmadı ve artık tarih çok daha hızlı ilerliyor.

    10 yıl sonrasında Müyap gibi bir kurum göremiyorum. Eski yapımcıların toplanıp çay içtikleri lokal gibi bir yer olur ancak. Artık var olmayan bir sektörün ne derneği olacak?

 2. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  çok şaşırdım doğrusu.SDN forumun yayın hayatına devam etmeli kesinlikle

 3. Metin Can Metin Can

  Müyap haklarımı savunayım derken başkalarının haklarını kısıtlayan bir politika uyguluyor. Kendi youtube kanalındaki videoların embed kodunu paylaşılmasına izin veriyor fakat o kodu başka bir sitede gördüğünde onu kapatmaktan çekinmiyor.

  İnternet düzeninde müyap'ın uyguladığı bu politika hiç etik değil, bu şekilde çok fazla barınamazlar.

  Tabiki haklarını savunacaklar fakat bu daha esnek şekilde yapılabilir.

 4. Şaka gibi haber. bir youtube videosu yüzünden köklü ve kaliteli bir forum kapatılırsa cidden üzülürüm.

 5. Bu mantıkla önce youtube un, daha sonrasında facebook un kapatılması gerekir. Artık bu tarz büyük kapatmaların kamuoyunda infiale yol açtığını gören yetki sahipleri neyse ki bu işlere kalkışmıyorlar, fakat sdn gibi nispeten daha küçük içerik sağlayıcılar üzerinde de demir yumruklarının gücünü sergilemekten vazgeçmiyorlar.

  Bilgisiz hakimler, ucu açık kanun maddeleri ve kötü niyetli bilir kişiler birleşince bu tarz kitabına uygun ama bir o kadar da mantık dışı kararlar çıkması normal.

  Bu kararın itirazlar sonucu düzeltileceğini düşünüyorum, ama yurdumuzdaki çarpık ve yavaş işleyen hukuk sisteminde olan yine sdn forumlarına olacak. Forumların popülaritesi büyük yara alacak, önemli miktarda kullanıcı ve gelir kaybı oluşacak. Kendilerine geçmiş olsun diliyorum.

 6. Çağlar Çağlar

  Bu nasıl bir taahhütname, söz konusu sitelerde bedava ve zorla reklam vermeye çalışmak, kişilerin açaçğı her internet sitesini fişlemek nedir bunlar ya, yasal mı bu? Bu müyap kimdir, nedir bu hakkı nerden bulur kendinde?

  Ben böyle rezalet görmedim, sdn'i pek sevmem ama bu konuda sonuna kadar arkalarındayım, Müyap denilen çağdışı kuruma bir ayar çekilmeli...

 7. Devlet yetkilileri; çekin fişimizi kurtulalım. Koyun mantığı anlayışınızdan bıktık artık. Ne demektir ya bir video paylaşımı bu noktaya gider mi?

  SDN yöneticileri size net bir tavsiyem var; uzman bir avut ile karşı dava açınız. Yüklü bir tazminat davası açınız. Anayasanın hiç bir maddesinde şu durum onları haklı çıkartamaz. Paylaşılan her Youtube videosu player özelliğinden dolayı kaynağı ve ekleyeni gösterir. Bu da sorumluyu youtube ve ekleyen kişi yapar.

  Facebook'da Xxx Yyy adlı şahıs başka bir şahıs hakkında küfür etse Facebook mu kapatılır yoksa yazan kişi mi suçlanır?

  Komik işler çıkartmaya devam et Mü-yap. İllaki birisi sizin fişinizi bizden öce çekecektir. Paylaşılan video yüzünden ne kadar maddi kayıp yaşamışsanız ben vereyim ama bu rezaleti yaşatmayın. Sonra Avrupa Birliği uyum süreci diyorsunuz. Neyse :)

  1. Oktay Ankaralı Oktay Ankaralı

   Devlet yetkilileri ??? O.o Yazarken kaptırınca bu tip kazalar oluyor herhalde.

 8. Serhan Yıldız Serhan Yıldız

  SDN yi çok sevmem kullanmamda. Ama bu kapatma kararı baştan sona yanlış. Uyarı üzerine 15 dakika gibi kısa bir zamanda içerik kaldırıldıysa bu karar ve böylesine ciddi maddeler barındıran taahhütnamede neyin nesi. Bu işlerin başında bu konularda bilgili kişiler olsaydı, böyle şeyler yaşanmazdı.

 9. Fena mı bahane hazır. Sen orada bir video paylaştın. Baktık senin sitende geçirilen süre de iyi. Al sen şu reklamımızı siten de yayınla nasıl olsa yetki bizde ;)

 10. Mustafa Mustafa

  Bu mantıkla Facebook ve Youtube gibi sitelerde kapanacaktır anlamına geliyor :D Ne kadar gülünç verici bir mantık.

  Ayrıca söz konusu video sdn sunucularında barınmayıp Youtube'dan eklenmiştir...

  Twitterde #sacmalamaMuYap hashtagını twitleyerek desteğimizi verelim.

 11. Osman Dere Osman Dere

  çok sevindim. ana siteleride en kısa sürede kapanır umarım. haber başlıklarının içi boş, googledan ziyaretçi toplamak için yazı yazıyorlar. bir haberi okumak için açıyorsunuz sayfa dakikada bir yenileniyor. uyanıklık yaparak bir yerlere geldiler.

  1. Hasan Güzel Hasan Güzel

   Arkadaşım SDN'nin nerede olduğunu biz de görebiliyoruz. Peki sen neredesin? Neden başkaları aynı uyanıklık ile iş yapamadı? Bu ülkede bir akıllı SDN kurucuları mıydı? Her zaman için SDN'ye gitmeme hakkın ve özgürlüğün var. Kimse seni zorla sitelerine sokmuyor.

 12. Blog Kepçe Blog Kepçe

  Bla bla blaa.

  Mü-Yap sen ne akıllı şeysin öyle. mp3 dinleten siteleri kapattırdığın yetmedi, şimdide Türkiye'ye mal olmuş güzide bir foruma mı el attın? Bu yetmedi adamlara sözleşme dayatarak kendini garantiye alıcaksın. Oh ne ala dünya :)

 13. Muyap'a ve mahkemeye sesleniyorum Facebook'u kapatmaya gücünüz yetmiyor mu? İlgili kanun maddesinde açıkca belitiliyor ki içerik kaldırılmadığı takdirde site kapatılır. Bu ve benzeri olaylar MUYAP ın sonunu hazırlıyor.

 14. müyap'ın para kazanacağı başka bir alan kalmadı gibi gözüküyor. taahhütnameye bak. resmi bir şantaj bu. bunu imzaladıktan sonra, kim, müyap yetkililerinden birinin foruma girip video eklemeyeceğini savunabilir.

  müyappp , uçmuşsun hacı sen

 15. Müyap mı kaldı artık.youtube var sınırsız internet var..

 16. Kapatılmayacaktır. Yasal yoldan mücadele ederler ama kapattırmazlar. Söz konusu içerikler kaldırılabilir, bunun için bir uyarı yeterdi ki zaten SDNForumda Müyap yönergelerine uymayacak içerik bulunması mümkün değil..

 17. bu müyap hak korumanın ne şekilde olacağını daha öğrenememiş. hep youtube kanalında milyon kez inlenme oranı yakalayacam de hem de videoları kimse paylaşmasın de. yokkk yaaa!

 18. Gerçekten yazık oluyor şu zihniyete zekaya bakarmısınız. Hep şunu düşünürüm bu dmoz'da da böyle hiç bir türk diğer türk'ün ilerlemesini hazmedemiyor, çekemiyor.

 19. Deniz Ege Tunçay Deniz Ege Tunçay

  Uçmuşlar bildiğin. Yuh artık...

 20. MÜ-YAP Gerçekten İşin Suyunu Çıkarmış Böyle Taahhütname mi Olur?

  SDN'ye Geçmiş Olsun Diyorum

 21. Müyap da iyice abartmış artık. Hatta saçmalamışlar yahu bu nedir. Youtube’a söyleceksin yüklemesin telifli videoları yada acun’un yaptığı gibi takip edip şikayet edeceksin ve Youtube kaldıracak bu kadar basit bu olay. Acun’u sevmem ama bu işte çok başarılı, Acun kadar olamıyorlarsa yazık.

 22. Halil Ahmet Çakır Halil Ahmet Çakır

  meslek birliği değil, meslek diktası mübarekler.

 23. Bu kaçıncı daha öncede fizy'i kapattılar muyap yüzünden muyap takan varmı hayır.Zaten amacı başta olmak üzere saçma sapan bir kuruluş.Gereksiz birşey zaten sanatçıların müziklerini artık müzik dinleme sitelerinde satılıyor sınırsızca dinleyebiliyorsun.Daha sen neyi koruyorsun :)

 24. Baris Seker Baris Seker

  Muyap'a kalsa internetin kapatilmasini ister. Yazilan yorumlarda da sanki kapatan muyap'mis gibi bir yaklasim var. Devletin gorevi hakliyi haksizdan ayirmaktir, gucluyu hakli cikarmak degil.

  Muyap'i birakip sikayetinizi devlete yonlendirin.

 25. Wolkanca Wolkanca

  Müyap yanlış yapıyor. Embed edilmesini istemiyorsa kendi videolarının embede kapatabiliyor o ayar var Youtube'da.

  Eğer kendi yüklediklerinden başka videolar var ve bunları kaldırmak isterse de onun için Youtube'a gitmesi gerekiyor. Youtube da eğer Müyap'ı ilgilendiren bir video yüklerseniz zaten sistem uyarıyor isterseniz bir deneyin yükleyin.

  Macera aramışlar, SDN'yi seçmişler. SDN Müyap'a dava açmalı sonuna kadar gitmeli.

 26. Muyap facebook ve youtubeye gücün yetmiyor galiba.. Bu sözleşmeyi birde youtube ve facebooka gönder bakalım neler olacak :D:D: saçma sapan işlerle uğraşacağına başka şeyler üret.. dünya torrent denen şeyi kapatamıyor sen gelmiş sdn ile uğraşıyorsun.. Gülünç kurum muyap..

 27. Nazmi Okbaz Nazmi Okbaz

  Bir kaç bin paravan blog açıp hepsinde Müyap içeriklerini yayınlamak ve bunları herkesin bir şekilde ulaşmasını sağlamak vardı ya. Neyse...

 28. müyap kamu kuruluşu değil bilgiğim kadarıyla ve görünen o ki rollerini fazlasıyla büyütüyolar yiyosa yutubu kapasınlar

 29. Ahmet Torun Ahmet Torun

  Sevgili Müyap ve Webrazzi okuyucuları,

  Defalarca Müyap ve avukatları ile toplantı yapmış biri olara şunu açıkça söylemek istiyorum ne yazık ki bu arkadaşların dijital müzikmiş, internetmiş alakaları yok. 2012 (benim ilk toplantım 2001 yılındaymış kendileri ile) yılında hala cd satalım, albüm yapalım vs. mantığında ilerlemeye devam ediyorlar. Hal böyle olunca da ülkenin müzik endüstrisi kendine zengin sevgili bulmuş bayan sanatçılar ve onların "Gel bu yaz bana bi salla" şarkılarından geçilmiyor. Müyap Yönetim Kurulu listesini ve listenin özgeçmişlerini izlemenizi tavsiye ederim.

  Sevgili Hakkı Alkan, şahsi düşüncem hemen avukatınla konuşup kendi istediğin taahhütnameyi Müyap'a göndermen ve forumda bundan sonra dijital müzik içeriği paylaşımını durdurman. Bu arkadaşlar Webrazzi'ye de haber olduk diye bundan sonra sana yüklenir dururlar. Eksisözlük logosuna benzer bir SDN logosu bence bizlere ne oldugunu hatirlatir.

  Sevgili Webrazzi okuyuculari, sizlere de tavsiyem lütfen Müyap'ın para kazanma olasılığı olan CD, DVD ve benzeri ürünleri almamanız. Çünkü hak sahipleride zaten bu arkadaşların kendi şirketlerini kollamasından bezmiş durumda. İstiyorlarsa 100 tane avukat tutsunlar yine de internetin önüne geçemeyeceklerini anlayamamış bu kuruma başka türlü birşey anlatmak ne yazık ki mümkün değil. Mama kesilince anlarlar ama merak etmeyin.

 30. Akın Türkcü Akın Türkcü

  Kaliteli içerik yayınlayanları sömürmek bu başka bişey değil.

  Bir dünya illegal yayın yapan forumlar var neden onlara bu davayı açmıyorlar. Sebebi açık MüYap'ın böyle yaptırımlar yaptırabileceğini kamuoyuna duyurarak gövde gösterisi yapmak diğerde bahsettiğim gibi güzel içerikli siteleri sömürmek.

  Sanatçı hakları böyle korunmaz MüYap. Onların haklarını korurken başkalarının hakkını gasp ediyorsun.

 31. Adı eser olarak geçen yada gerçekten eser olan yapıtlar için korumaya yarayan kanunlar dünyanın her tarafında iş görsede her zaman bu haksız kazanç trafiğine sinir olmuşumdur. Tamam sen sanatçı olabilirsin ama gel gör ki tek başına 2 tane iyi yada kötü şarkı ya da video yaptın diye milyon kaldırmamalısın. Bunu da koruyup gerçekten faydalı olan ve milyon kazananların devesinin kulağının tüyü kadar kazananlara el uzatan kanunlar olmamalı.

 32. Mrauthor Mrauthor

  Bizim ülkemizden neden bir Google yada facebook çıkmıyor diyenlere alın size cevap.Bu ülkede hiç bir başarı cezasız kalmıyor.Mantığın zerresi yok ...

 33. Muhammed Muhammed

  SDN ya kendisini Fizy gibi kollayacak bir büyük firma bulsun ya da kendisini Tr sınırları dışında bir şirket olarak yapılandırsın. Hukuk yolu ile hakkını elde etmen çok uzun zaman alabilir.

  1. "Tr sınırları dışında bir şirket olarak yapılandırsın."

   yapılması gereken bir olay..

 34. Mustafabugra Mustafabugra

  SDN'i biliyorum ancak kullandığım bir site değil. Dolayısıyla MÜ-YAP'ın şu Taahhütname adını verdiği metine bakarak bile MÜ-YAP'ın saçmalığını tahmin edebiliyorum. İki üç kafadar kozları eline almış da dayattıkça dayatmak adına aklına gelen her maddeyi eklemişler tadında biz taahhütname olmuş. Hele ki "Bundan sonrasında da sahibi bulunacağım tüm sitelerin isimleri ile ayrıntılı bilgilerini MÜ-YAP Meslek Birliğine bildireceğimi" maddesi sen kimsin ki Mü-yap dedirtmiyor değil. İşin üzücü yanı ise burdan çıksa çıksa SDN zararlı çıkar.

 35. Hadi Canım Hadi Canım

  Fizy nin uzerine gidip ( korsan sitelerden dinlettirdigi icin ) odeyemeyecekleri miktarlarda ceza kesip sindirme politikasi uygulayan Muyap daha sonra Fizy i Turkcell'e satar, altyapiyi Muyap baskaninin sirketi yonetir. Muyap baskanina sorulur " Fizy artik korsan sitelerden muzik stream etmiyor mu?" cevap " sozlesmede kapatacaklarina dair madde var ancak kapatmiyorlar" ... Hadi bakalim Turkcell e de ceza kes.. zorrr

  1. Erol Aktaş Erol Aktaş

   Turkcell telif hakkı ödüyor . Parayı veren düdüğü çalar misali :)

 36. Mustafa Akdeniz Mustafa Akdeniz

  sdn'yi aktif olarak kullanan biri olduğumu söyleyemem. Fakat müyap çağdışı bir tavırla kapatmak istemiş üstüne bir de taahhütname adı altında komik bir yazı yollamış. Ben müyap'ın sitesinden iletişim kısmına yaptıklarının çok saçma olduğunu belirten bir mail yolladım, sizin de yollamanız taraftarıyım. bakınız. [email protected]

 37. Bir ihbarla site kapatılabilir mi ? 2 gün önce muhatap bulamadıkları iddiasıyla sitemzi kapatıldı , inşallah bu konularda düzenleme yapılır

 38. Bence gerekli ise kapatılır ama yargı yolu ile

 39. Yarindun Yarindun

  Çok enteresan gerçekten. Bir o kadar da şaşırtıcı ve ilginç.