Sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisini önemseyin

Sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisini önemseyin

Konuk yazarımız İlyas Teker, iProspect Türkiye'de SEO Yöneticisi olarak görev yapmaktadır.

Sosyal medya. Bir süredir tüm dünyanın odaklandığı yeni bir kavram. Herkesin hayatında büyük bir yer edinen sosyal medyanın arama motorlarının da dikkatini çekmemesi düşünülemez. Yurtdışına baktığımızda yüzde 67’lik pay ile arama motoru pazarının lideri olan Google, yaptığı açıklamalarda arama sonuçlarının sosyal medya sinyallerinden etkilendiğini defalarca vurguladı.

Google web spam ekibinin lideri Matt Cutts, “Aralık 2010 yılından itibaren GoogleBot’un sosyal sinyalleri çok daha fazla değerlendirdiğini ve arama sonuçlarını direkt etkilediğini” söyledi.

Bu süreçte var olan SEO performansını korumak ve arttırmak için site sahipleri sitelerini daha fazla sosyalleştirmelidir. Sosyal paylaşım butonlarının siteye entegrasyonunun sağlanması, eğer yoksa sosyal ağlarda (Facebook, Twitter, Google+, Youtube vb) profillerinin açılıp bu platformlarda aktif olarak bulunulması SEO değerini olumlu etkileyen unsurlar arasında yer alıyor.

Google, 10 Ocak 2012’de duyurusunu yaptığı “Search, plus your world” ile Google+ üzerindeki paylaşımlarında arama sonuçlarına yansımasını sağlayacak geliştirmeyi yayına aldı. Daha önce arama sonuçlarında aktif olarak yer almayan ürünler/hizmetler sosyal ağların etkisiyle arama sonuçlarında daha fazla yer alabilir hale geldi. Arama motorlarının bu kadar değişken olduğu bir dönemde bu pozitif etkiyi en iyi şekilde kullanmak için yapılan SEO çalışmalarına mutlaka “sosyal etkileşim” unsurunu dahil edilmelidir.

SEOmoz.org’un yaptığı bir analizde (üstteki grafik) arama motorlarını etkileyen faktorler arasında %7 oranında sosyal medya yer alıyor. Bu oran bize Social SEO’nun önemini bir kez daha gösteriyor.

Sosyal Medya'nın SEO etkisini arttırma yöntemleri ve ölçümleme 

1) Sosyal Profiller

Markalar için Facebook, Twitter, Youtube, Google+, Soru-Cevap vb. sitelerde profiller oluşturup, sitede SEO için önem verilen içerikleri/sayfaları bu platformlardan kullanıcıların siteye yönlenmesini sağlayacak şekilde bağlantı bırakılmalıdır. Kullanıcıların bu sayfalarda markayla ve ürünlerle/hizmetlerle ilgili konuşmaları sağlanmalıdır.

2) Sosyal Paylaşım / Takip Butonları

Siteyi ziyaret eden kullanıcıların faydalı bulduğu/ilgisini çeken içerikleri kendi sosyal profillerinde kolaylıkla paylaşabilmesi için Facebook beğen, Tweet at, Google+’da paylaş gibi butonları sitenin dikkat çekici alanlarına yerleştirip, bu butonların tıklanma oranları ölçülmelidir. Benzer şekilde sosyal profilleri siteyi ziyaret eden kullanıcıların kolaylıkla takip etmesi için Likebox, Twitter’da takip et vb. butonlar da eklenmelidir.

3) Kampanyalar

SEO performansının yükseltilmek istendiği bir sayfa/içerik olduğunda, bu sayfanın sosyal ağlarda aktif olarak yer alması, kullanıcılar tarafından paylaşılmasını sağlamak için kampanyalar düzenlenmelidir. Twitter için, ilgili sayfanın linkinin yer aldığı bir mesaj oluşturularak bu mesajın tekrar paylaşılması sağlanabilir, benzer şekilde Facebook için de kampanyalar kurgulanmalıdır.

4) İçerik

Site içerisinde yer alan içeriklerin kaliteli olması, kullanıcılar için gerçek anlamda faydalı olması sağlanmalıdır. Bu şekilde üretilen içerikler kullanıcılar tarafından daha çok benimsenip, daha çok paylaşılacağı için gerek sitenin gerekse paylaşılan sayfanın sosyal SEO değeri pozitif etkilenecektir.

Sahip olunan sosyal profillerde kullanıcılara sadece ürünleri ya da hizmetleri sunmak yerine, her sosyal profilin kendi etkisi düşünülerek özel olarak içerik hazırlanmalıdır. Bu sayede içerisinde bulunulan sosyal ağı en etkili ve sosyal SEO performansını yükseltecek şekilde kullanılmış olunur.

Yeni içeriklerin de bu doğrultuda geliştirilmesi kullanıcıların bu içerikleri etrafındaki insanlarla paylaşmalarını etkileyecektir. Yapılan her paylaşım siteye Sosyal SEO anlamında pozitif değer katacaktır. Ayrıca girilen yeni içeriklerin sahip olunan sosyal ağ profillerinde de paylaşılması unutulmamalıdır.

5) Rakipler

Rakiplerinizin Sosyal Medya’yı nasıl kullandığını analiz edip, benzer stratejiler kurgulayarak sosyal SEO değerinizin yükselmesine katkıda bulunabilirsiniz. Sizin yer almadığınız ancak rakiplerinizin yer aldığı sosyal ağlarda sizin de yer almanız gerek marka değeri gerekse sosyal SEO için büyük bir artı sağlayacaktır.

6) Ölçümleme

Yapılan tüm değişiklikleri, güncellemeleri kullandığınız ölçüm araçlarıyla mutlaka ölçün. Sitenize sosyal ağlardan gelen ziyaretçilerin oranlarını, site üzerindeki davranışlarını, tekrar gelme yüzdelerini, satış yapıyorsanız sosyal ağlardan sitenize gelen ziyaretçilerin satın alma oranları gibi ölçümlemeleri periyodik olarak yaparak değişimleri analiz edebilir, yapılan çalışmaların arama motorlarından siteye gelen trafiği nasıl etkilediği görülebilir.

Bu süreçte Google Analytics, Omniture gibi ölçümleme araçları kullanılabilir.

7) Sosyal Medya’nın Site Trafiklerine Etkisi

BrightEdge’in Ağustos 2011’de yaptığı bir araştırmada Tweet butonunun sitede oluşturduğu etkileşim oranının butonun olmadığı duruma göre ortalama 7 kat fazla olduğu görüldü.

Yine BrightEdge’in Eylül 2011 sosyal paylaşım analizinde sosyal ağların etki oranlarının değişimleri görülüyor. Facebook daha önce % 49.5 iken %50.3’e yükselmiş.

Bir başka analizde sosyal metriklerin birbirleriyle olan etkileşim yüzdeleri görülüyor. Facebook etkinlik özeti ile Facebook paylaşımlarının diğer metriklere göre daha fazla etkileşim oranının yüksek olduğu görülüyor.

SEOmoz.org’un yaptığı bir analizde site içerisinde test amaçlı seçilen bir sayfanın Twitter üzerinde paylaşılması sonucu sadece Twitter’dan siteye gelen trafiğin oranları görülüyor. Twitter’dan gelen her trafik ilgili sitenin/sayfanın Social SEO değerini pozitif etkiliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.