Sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisini önemseyin
Analiz

Sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisini önemseyin

Konuk yazarımız İlyas Teker, iProspect Türkiye'de SEO Yöneticisi olarak görev yapmaktadır.

Sosyal medya. Bir süredir tüm dünyanın odaklandığı yeni bir kavram. Herkesin hayatında büyük bir yer edinen sosyal medyanın arama motorlarının da dikkatini çekmemesi düşünülemez. Yurtdışına baktığımızda yüzde 67’lik pay ile arama motoru pazarının lideri olan Google, yaptığı açıklamalarda arama sonuçlarının sosyal medya sinyallerinden etkilendiğini defalarca vurguladı.

Google web spam ekibinin lideri Matt Cutts, “Aralık 2010 yılından itibaren GoogleBot’un sosyal sinyalleri çok daha fazla değerlendirdiğini ve arama sonuçlarını direkt etkilediğini” söyledi.

Bu süreçte var olan SEO performansını korumak ve arttırmak için site sahipleri sitelerini daha fazla sosyalleştirmelidir. Sosyal paylaşım butonlarının siteye entegrasyonunun sağlanması, eğer yoksa sosyal ağlarda (Facebook, Twitter, Google+, Youtube vb) profillerinin açılıp bu platformlarda aktif olarak bulunulması SEO değerini olumlu etkileyen unsurlar arasında yer alıyor.

Google, 10 Ocak 2012’de duyurusunu yaptığı “Search, plus your world” ile Google+ üzerindeki paylaşımlarında arama sonuçlarına yansımasını sağlayacak geliştirmeyi yayına aldı. Daha önce arama sonuçlarında aktif olarak yer almayan ürünler/hizmetler sosyal ağların etkisiyle arama sonuçlarında daha fazla yer alabilir hale geldi. Arama motorlarının bu kadar değişken olduğu bir dönemde bu pozitif etkiyi en iyi şekilde kullanmak için yapılan SEO çalışmalarına mutlaka “sosyal etkileşim” unsurunu dahil edilmelidir.

SEOmoz.org’un yaptığı bir analizde (üstteki grafik) arama motorlarını etkileyen faktorler arasında %7 oranında sosyal medya yer alıyor. Bu oran bize Social SEO’nun önemini bir kez daha gösteriyor.

Sosyal Medya'nın SEO etkisini arttırma yöntemleri ve ölçümleme 

1) Sosyal Profiller

Markalar için Facebook, Twitter, Youtube, Google+, Soru-Cevap vb. sitelerde profiller oluşturup, sitede SEO için önem verilen içerikleri/sayfaları bu platformlardan kullanıcıların siteye yönlenmesini sağlayacak şekilde bağlantı bırakılmalıdır. Kullanıcıların bu sayfalarda markayla ve ürünlerle/hizmetlerle ilgili konuşmaları sağlanmalıdır.

2) Sosyal Paylaşım / Takip Butonları

Siteyi ziyaret eden kullanıcıların faydalı bulduğu/ilgisini çeken içerikleri kendi sosyal profillerinde kolaylıkla paylaşabilmesi için Facebook beğen, Tweet at, Google+’da paylaş gibi butonları sitenin dikkat çekici alanlarına yerleştirip, bu butonların tıklanma oranları ölçülmelidir. Benzer şekilde sosyal profilleri siteyi ziyaret eden kullanıcıların kolaylıkla takip etmesi için Likebox, Twitter’da takip et vb. butonlar da eklenmelidir.

3) Kampanyalar

SEO performansının yükseltilmek istendiği bir sayfa/içerik olduğunda, bu sayfanın sosyal ağlarda aktif olarak yer alması, kullanıcılar tarafından paylaşılmasını sağlamak için kampanyalar düzenlenmelidir. Twitter için, ilgili sayfanın linkinin yer aldığı bir mesaj oluşturularak bu mesajın tekrar paylaşılması sağlanabilir, benzer şekilde Facebook için de kampanyalar kurgulanmalıdır.

4) İçerik

Site içerisinde yer alan içeriklerin kaliteli olması, kullanıcılar için gerçek anlamda faydalı olması sağlanmalıdır. Bu şekilde üretilen içerikler kullanıcılar tarafından daha çok benimsenip, daha çok paylaşılacağı için gerek sitenin gerekse paylaşılan sayfanın sosyal SEO değeri pozitif etkilenecektir.

Sahip olunan sosyal profillerde kullanıcılara sadece ürünleri ya da hizmetleri sunmak yerine, her sosyal profilin kendi etkisi düşünülerek özel olarak içerik hazırlanmalıdır. Bu sayede içerisinde bulunulan sosyal ağı en etkili ve sosyal SEO performansını yükseltecek şekilde kullanılmış olunur.

Yeni içeriklerin de bu doğrultuda geliştirilmesi kullanıcıların bu içerikleri etrafındaki insanlarla paylaşmalarını etkileyecektir. Yapılan her paylaşım siteye Sosyal SEO anlamında pozitif değer katacaktır. Ayrıca girilen yeni içeriklerin sahip olunan sosyal ağ profillerinde de paylaşılması unutulmamalıdır.

5) Rakipler

Rakiplerinizin Sosyal Medya’yı nasıl kullandığını analiz edip, benzer stratejiler kurgulayarak sosyal SEO değerinizin yükselmesine katkıda bulunabilirsiniz. Sizin yer almadığınız ancak rakiplerinizin yer aldığı sosyal ağlarda sizin de yer almanız gerek marka değeri gerekse sosyal SEO için büyük bir artı sağlayacaktır.

6) Ölçümleme

Yapılan tüm değişiklikleri, güncellemeleri kullandığınız ölçüm araçlarıyla mutlaka ölçün. Sitenize sosyal ağlardan gelen ziyaretçilerin oranlarını, site üzerindeki davranışlarını, tekrar gelme yüzdelerini, satış yapıyorsanız sosyal ağlardan sitenize gelen ziyaretçilerin satın alma oranları gibi ölçümlemeleri periyodik olarak yaparak değişimleri analiz edebilir, yapılan çalışmaların arama motorlarından siteye gelen trafiği nasıl etkilediği görülebilir.

Bu süreçte Google Analytics, Omniture gibi ölçümleme araçları kullanılabilir.

7) Sosyal Medya’nın Site Trafiklerine Etkisi

BrightEdge’in Ağustos 2011’de yaptığı bir araştırmada Tweet butonunun sitede oluşturduğu etkileşim oranının butonun olmadığı duruma göre ortalama 7 kat fazla olduğu görüldü.

Yine BrightEdge’in Eylül 2011 sosyal paylaşım analizinde sosyal ağların etki oranlarının değişimleri görülüyor. Facebook daha önce % 49.5 iken %50.3’e yükselmiş.

Bir başka analizde sosyal metriklerin birbirleriyle olan etkileşim yüzdeleri görülüyor. Facebook etkinlik özeti ile Facebook paylaşımlarının diğer metriklere göre daha fazla etkileşim oranının yüksek olduğu görülüyor.

SEOmoz.org’un yaptığı bir analizde site içerisinde test amaçlı seçilen bir sayfanın Twitter üzerinde paylaşılması sonucu sadece Twitter’dan siteye gelen trafiğin oranları görülüyor. Twitter’dan gelen her trafik ilgili sitenin/sayfanın Social SEO değerini pozitif etkiliyor.

Yorumlar (13)
 1. Ibrahim Ozturkcan Ibrahim Ozturkcan

  Çok iyi toparlamışsın İlyas. Tebrikler.

 2. Erdal Fettahoglu Erdal Fettahoglu

  Gayet guzel bir yazi olmus Ilyas, eline saglik!

 3. Bir nevi eğitim, çok değerli bilgiler, bilgilendirme yazılarına ihtiyacımız var. Yazar arkadaşa teşekkürler.

 4. Tolga Şişmanoğlu Tolga Şişmanoğlu

  Çok güzel ve eğitici bir yazı olmuş. Eline sağlık İlyas

 5. Polat Büyükarslan Polat Büyükarslan

  Yine döktürmüşsün İlyas. Bu güzel yazı için teşekkürler.

 6. Hüseyin Hüseyin

  İlyas bey öncelikle araştırmanız ve yazınız için teşekkürler.

  Sizinde belirttiğiniz gibi Google web sitelerinden gelen linklerinde kişiler tarafından oluşturulduğunu sosyal medyanın ise birebir kişiler olduğundan dolayı sosyal medyadan gelen baglantıların SEO üzerindeki etkisini Matt Cutts ağzından açıkladı.

  Bilmiyorum sizin yazınızdan doğru sonucumu çıkardım ama sosyal ağ paylaşımın seo yani arama motoru üzerindeki pozisyonuna pozitif etkisinden degilde daha çok bu mecralardan gelen ziyaretçi trafiğinden bahsetmişsiniz.

  Evet sosyal ağların yapısından dolayı buradaki çevre genişse güzel ziyaretçi trafiği sağlıyor. Arama Motoru üzerinde birkaç test yaptım aylar önce, içerikleri sosyal medyaya eklenmiş sistelerin sıralamarına dönüp baktığımda çok fazla bir değişim görmedim, sizin yazınız üzerine test yaptıgım sayfalara birkaç ay sonra tekrar baktığımda yine çok fazla bir değişimin olduğunu söyliyemiyeceğim. Bilmiyorum siz bu konuda bir test yaptıysanız paylaşırsanız sevinirim kimseyi yanıltmak istemem.

  Sadece google+ üzerinde yapılan paylaşımlar Google+ hesabı açıldığında üstte çıkıyor ki, bu sadece online olmayı ve arkadaş olduğum çevrenin paylaşımı yapmasıyla gerçekleşen bir sonuç ve açıkcası benim için çok gereksiz. Bu yüzden Google+ hiç sevmedim ve çok gereksiz gördüğümü belirtmek isterim. Arkadaşların degilde belki Digg üzerinde olduğu gibi bu sayfayı 1.000 kişi beğendi içlerinden 3 tanesinde senin arkadaşın dese belki mantıklı bulurum ama oda bir yere kadar.

  Arama motoru bir ihtiyaca yönelik olarak kullanımı artan bir araç. Boyacı ihtiyacınız var ve googleden boyacı aratırsınız, yoksa ihtiyacım olmasada neden boyacı aratayım ? Peki arkadaşlarımın boyacı sayfasını beğenme ihtimali ne kadar ? hadi bir kişi boyacı beğendi diyelim kaç kişi çilingir anahtarcı sayfası beğenir? Benim için arkadaş çevremin tavsiyesi çok önemlidir kesinlikle ancak arkadaşlarım bu konuda bir tavsiye verirmi verecekmi bilmiyorum. Ben bugüne kadar hiçbir twitter, facebook yada başka bir sosyal ağda boyacı yada çilinğir sayfası paylaşan bir arkadaşımı görmedim.

  Online alışveriş sitelerin bu konuda daha iyi örnek olacağını düşünüyorum, alışveriş sitelerini çok fazla beğenen var, mesala hepsi burada'nın 205.982 begeneni var. Ben dahil 20 kadar arkadaşımda bu sayfayı begenmiş ancak ürün almaya geldiğinde ben bir cep telefonu sınıfında hiçbir değerlendirme göremiyorum yani işyeri olarak beğenilmiş ancak bunun ürünlere indirğendiğini pek göremiyorum doğal olarakta satış sürecine dönüştüğünü pek sanmıyorum.

  Buraya kadar yazdığım benim kişisel düşüncelerim ve tespitlerim birde işin diğer tarafı var. Bu süreçte Facebook'un içerik taramasını google kapatması, aynı süre zarfında Google+'ın aramalarda google+ ile etiketlenmiş içerikleri ön plana çıkarması sonucu Twitter tarafından gelen çok sert tepkiler ve haksız rekabet yüzünden Google dava açması. Aynı sürelerde Lary Page'nin facebook'a karşı ağresif tavır ve açıklamaları...

  Buradanda anlaşıldığı üzere Google'nin Google+ ile diğer sosyal medya sitelerini ikinci plana attmaya çalıştığı bir gerçek. Bu durumda Facebook yada twitter yada diğer sosyal medya pazarı google ne kadar data verir yada datasından faydalanmasına izin verir aşıkar !! Bu sebeple Sosyal agların değilde Google+'in SEO üzerindeki etkisini konuşmak daha ileriye dönük olur. Şu anda facebook'unda arama motoru yapma yada satınalma söylentilerinin olduğu dönemde böyle bir ortak data ve analiz sürecinin mümkün olduğunu düşünmüyorum.

  Son olarak birçok kişinin şikayet ettiği üzere google'in Google+, uçak bileti arama, otel arama, spor sonuçlarını gösterme gibi girişimlerle interneti tekeline almaya çalıştığını üzülerek düşünüyorum.

  Expedia, booking.com, tripadvisor, twitter, facebook ile davaların varlığı ve internet bloglarında bu kurumlara desteğin çıg gibi artmasıda google'nin hem sosyal ağ atağından hemde diğer girişimlerinden elini çekmesi sonucunu doğuracağına inanıyorum :) yada inanmak istiyorum yoksa seo diyede bişey pek kalmayacak sadece google kalacak gibi..

  İş çıkışı yazınızı gördüm ve biraz aceleyle birazda toplayamadan uzun bir yorum yazdım umarım anlatabilmişimdir düşüncelerimi.. İmla yada ifade yanlışlıkları olduysa kusura bakmayın tekrar yorum yapmam gerekirse yanlışlarımı ve açıklamalarımı düzeltirim.

 7. Wolkanca Wolkanca

  ben tabii ki konunun tamamına katılıyorum :)

  yalnız bir sıkıntım var onu yazayım. özellikle "facebook uygulamalarında" seo açısından büyük hatalar yapıldığını ve bu durumun seo işine negatif yansıdığını düşünüyorum.

 8. Önemli bir konuya değinilmiş. Teşekkürler.

 9. Abdulkerim Bakır Abdulkerim Bakır

  baştan aşağı sosyal medya için çok önemli bilgilerle dolu bir yazı. tebrikler. çok faydası oldu. teşekkür ederim

 10. Bilgi için teşekkürler çok faydalı

 11. Seo Avcısı Seo Avcısı

  Herkesin fayda sağlayacağı kaliteli bir yazı olmuş. Teşekkürler..

 12. Teşekkürler gerçekten çok detaylı ve özenle hazırlanmış bir konu olmuş. Emeğinize sağlık. Bundan sonra sosyal medyaya

 13. Seri Ilanlar Seri Ilanlar

  özelillikte google plus yönünden bu yazıda anlatılanlara katılıyorum, gayet iyi bir yazı olmuş teşekkürler.