Facebook'ta en 'muhabbetli' sektör otomotiv

Socialbakers, dünyada Facebook kullanımı ve kurumsal performanslara ilişkin son raporunu yayımladı. Raporda yer alan sektörel ölçümlerde otomotiv sektörünün hakimiyeti göre çarpıyor. Ortalama etkileşim oranına göre otomotiv sektörü yüzde 0.207 ile ilk sırada bulunurken onu yüzde 0.153 ile alkollü içecekler sektörü izliyor. Üçüncü ve dördüncü sırada havayolları ve e-ticaret şirketleri yer alıyor.

'Beğenen' sayısına göreyse ilk sırada 2 milyon 296 bin ile hızlı tüketim sektörü firmaları bulunuyor. Moda sektörü 1 milyon 802 bin, medya ise 1 milyon 347 bin 'beğen'en ile ikinci ve üçüncü sıradalar.

Socialbakers'ın paylaştığı istatistiklere göre Facebook üzerinde en fazla etkileşim otomotiv ve alkollü içki sektörlerinde. 2012 yılı ilk çeyreği kapsayan verilerde, otomotiv sektöründe gerçekleşen etkileşim ortalama yüzde 0.207. Sektörün aldığı beğeni sayısıysa ortalama 852 bin civarında. Alkollü içki sektörünün etkileşim oranıysa yüzde 0.153 seviyesinde bulunuyor. Sektörün aldığı ortalama beğeni sayısıy 570 bin.

Üçüncü sıradaysa havayolları sektörü bulunuyor. Havayolları sektörünün etkileşim oranın  yüzde 0.129 olarak gösteriliyor. Facebook kullanıcıları havayolu şirketlerinin ortalama 262 bin kez beğenmiş durumda görülüyor. En son sıradaysa hızlı tüketim sektörü yer alıyor. Bu noktada en fazla ortalama beğeniyi alan sektörün hızlı tüketim olduğunu belirtmek istiyoruz. Ancak bu sektörü etkileşim konusunda deyim yerindeyse sınıfta kalıyor. Çünkü hızlı tüketim sektöründe bulunan şirketlerin etkileşim oranı yüzde 0.08 seviyesinde.

Sektörler bazında baktığımızdaysa küresel anlamda Facebook etkileşim oranlarıyla tek bir sektörde Türkiye bulunuyor. Bu sektörse Telekom. Türkiye'de en fazla takipçi sayısına sahip olan şirketlerden Avea, yurt dışındaki şirketlerle yarışıyor. Yüzde 0.6 etkileşim payı bulunan telekom sektöründe Avea, beşinci sırada yer alıyor. Avea dışında Türkiye'li şirketler dünya Facebook etkileşim sıralamasına henüz girmiş değil. Avea'nın Türkiye'de en fazla beğeni alan şirketi olduğunu da eklemek istiyoruz.

Avea, Türkiye GSM sektöründe abone sayısı bakımından lider konumda değil. Ancak şirketin sosyal medya etkileşimini başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini Social Bakers istatistiklerinden görebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.