Türkiye Facebook'ta yedinci sıraya geriledi, Brezilya atakta
İstatistik

Türkiye Facebook'ta yedinci sıraya geriledi, Brezilya atakta

Socialbakers, dünyada Facebook kullanımı ve kurumsal performanslara ilişkin son güncel rakamları kurumsal blogunda yayımladı. Kullanıcı sayısına göre yapılan ülke sıralamasında Türkiye 7. sıraya gerilerken Brezilya hızlı bir yükselişle 2. sıraya oturdu.

Brezilya'da Facebook kullanıcı sayısı son üç ayda 8 milyon 432 bin kişi (yüzde 22) artarak 46 milyonu geçti. Türkiye'de ise aynı dönemde üye sayısı 496 bin 300 azalarak (yüzde 1.59) 30 milyon 700 bin oldu. Türkiye böylece kullanıcısı 538 bin (yüzde 1.78) artarak 30 milyon 782 bine yükselen Birleşik Krallık'ın gerisine düştü. 

ABD'den sonra uzun süre ikinci sırada kalan Hindistan ise kullanıcısı 2 milyon 276 bin artsa da 45 milyon 774 bin kullanıcıyla Brezilya'nın ardından üçüncülüğe yerleşti. İlk 30 ülkeyi gösteren liste aşağıda.

Türkiye'de en çok hayranı bulunan Facebook sayfaları sıralaması da güncellendi. Socialbakers ölçümlerine göre Galatasaray en çok 6 milyon 791 hayranla lider konumunu sürdürürken, onu 5 milyon 624 bin ile Fenerbahçe ve 3 milyon 541 bin ile Beşiktaş izliyor. Dördüncü ve beşinci sıralarda 3 milyon 428 bin ile Cem Yılmaz ve 3 milyon 519 bin ile Emre Aydın bulunuyor.

Küresel sıralamadaysa Facebook'un kendi kurumsal sayfaları 66 milyonar hayranla ilk iki sırayı alıyor. Onu 60 milyon 850 bin hayranla TexasHoldEm Poker izliyor. 50 milyondan fazla hayranı bulunan diğer sayfalarsa sırasıyla YouTube, Eminem, Rihanna (iki ayrısayfa) ve Lady Gaga'ya ait.

Yorumlar (8)
 1. farkeder mi?

  bence hayır :)

 2. Mustafa Mustafa

  Açıkcası habere sevindim. :)Facebook'u amaçsız yere kullanan ve çöplük haline getirenler son zamanlarda çoğalmıştı.

 3. Sevindirici bir haber.

 4. Mehmet Soydam Mehmet Soydam

  Facebook'ta ülkemizin etkisinin azalmasına sevindim. Facebook insanı sınırlayan bir yer. Ayrıca Brezilya'nın Facebook'ta etkinliğinin artması demek Google'ın Orkut'unun etkinliğinin azalması demek. Bir ara Orkut'u merak ettim, kayboldum, tamamen saçma buldum. Yeni görünüme geç gibi bir şey vardı. Bir eskisine baktım, bir de yenisine. Arada beş fark bile yoktu. Ayrıca Google Orkut 2004'te Orkut Büyükkökten'den satın almıştı sanırım ve 8 senedir "beta". Gerçekten önem vermediği belli Google'ın ama bence bir an önce Orkut>Google+ dönüşümü yapılmalı ya da bir bahar temizliğinde Orkut kalkmalı. Tabii ben Brezilya'da olsam Google'a güvenmezdim. Bunca sene yeni hiçbir şey görmedim der ve Google+'ya geçmezdim.

 5. Ayhan Kocak Ayhan Kocak

  Fake hesaplari siliyorlardi son zamanlar, simdi istatiksel olarak görüyoruz.

 6. ne bu? neyin yarışı bu? webrazzi haberleri bazen gerçekten tuhaflaşabiliyor. anlamış değilim.

 7. Genç Girişimciler Genç Girişimciler

  bence bunun sebebi türkiye deki hesapların neredeyse çeyreğinin fake olmasıdır. silmişlerdir çoğunu ondandır. bide birezilya gelişmekte olan bir ülke. biz onun seviyesindeyken internet bir anda popüler olmuştu. şimdi onlarda da bir anda popüler olunca...

  1. Özgür Barış Özgür Barış

   Yorumun ikinci kısmı çok komik olmuş. Ne yazık ki ülkemiz hiçbir konuda Brezilya'dan önde olamadı( bu arada facebookta kullanıcı sayısında bizden fazla olmalarının da bence hiçbir önemi yok). Brezilya'nın gelişmişlik verilerine bir bakmanızı tavsiye ederim. İnternette küçük bir araştırmayla çok aydınlatıcı bilgilere erişeceğinize eminim....