Yandex.com.tr, Paypal.com.tr, Microsoft.com.tr, Gmail.com.tr ve diğerleri hacklendi [Güncelleme]
Arama
Genel

Yandex.com.tr, Paypal.com.tr, Microsoft.com.tr, Gmail.com.tr ve diğerleri hacklendi [Güncelleme]

Yandex.com.tr, Paypal.com.tr, Microsoft.com.tr gibi birçok önemli şirketin .com.tr alan adının saldırıya uğradığı ve ana sayfalarının yukarıda ekrangörüntüsünü paylaştığımız şekilde olduğu bilgisini aldık.

Sitelerin yönlendirildiği sayfalardan hackleyen kullanıcının F0RTYS3V3N olduğunu görüyoruz.

Yandex.com.tr, Paypal.com.tr, Microsoft.com.tr, Gmail.com.tr alan adlarının yanı sıra Hotmail.com,tr ve CocaCola.com.tr alan adlarının da hacklendiği bilgisini aldık.

[HABER GÜNCELLENDİ] Konuyla ilgili birçok güncelleme girişi yaptık. Yazının devamında tüm güncellemeleri okuyabilirsiniz.

GÜNCELLEME: Alan adlarının hacklenmesinin nic.tr temelli bir teknik açıktan kaynaklandığı tahmin ediliyor. Hacklenen sitelerinin NS kayıtları değiştirilerek söz konusu şirketlerin web siteleri Freehostia.com kayıtlarına yönlendirilmiş. Söz konusu NS değişikliği ile ilgili gmail.com.tr ve yandex.com.tr alan adları için almış olduğumuz WHOIS ekran görüntüleri aşağıdaki gibidir.

 

GÜNCELLEME 2: Konuyla ilgili Yandex.com.tr hariç bu olaya konu olan birçok alan adının DNS yönetimini gerçekleştiren Beriltech‘in kurucusu Devrim Demirel’le görüştüm. Söz konusu hack olayının detaylarını kendi tahminlerine dayanarak bizlerle paylaştı.

Aldığımız bilgiye göre, hacklenen sitelerin .com.tr alan adlarının nic.tr’den kaynaklandığı tahmin edilen bir açıktan faydalanılarak, teknik sorumlu kişilerinin değiştirildiği ve bu şekilde DNS kayıtlarının güncellendiği bilgisini aldık.

Devrim Demirel’in tespitine göre Google.com.tr’de de aynı yetki değişikliği yapılmasına rağmen, DNS değişikliği yapılmamış.

GÜNCELLEME 3: nic.tr yönetimini sürdüren ODTÜ’de an itibariyle tüm kadrosunun aktif olarak çalışmalarını sürdürdüğünü öğrendik.

GÜNCELLEME 4: Hack olayını gerçekleştiren F0RTYS3V3N isimli grubun Twitter hesabı Emrullah Akdemir ismiyle kullanılıyor. Twitter hesabından bugün saat 15:03’te “Bugün çok eğleneceğiz çooooooooook….” yazdığı görülüyor.

GÜNCELLEME 5: Akşam 21:00 civarında paypal.com.tr ve coca-cola.com.tr siteleri normal yayınına başladı. Microsoft.com.tr, yandex.com.tr  ve hotmail.com.tr gibi bazı sayfaların da yayını askıya aldığı görülüyor.

GÜNCELLEME 6: Yandex.com.tr 21:40 civarında olağan yayınına yeniden başladı.

GÜNCELLEME 7: Konuyla ilgili Yandex.Türkiye açıklama gönderdi, aşağıda paylaşıyoruz.

4 Mayıs Cuma günü, yaklaşık olarak saat 18:00’de, com.tr uzantısıyla biten alan adlarının kayıt işlemlerinden sorumlu kuruma ait sunucular, kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğramıştır. Saldırı sonucunda, yandex.com.tr dahil olmak üzere com.tr uzantısına sahip birçok popüler web sitesinin alan adı kayıtları değiştirilmiş ve söz konusu sitelere ulaşmak isteyen kullanıcılar, saldırıyı düzenleyen kişilerin sayfalarına yönlendirilmiştir. Konu tarafımızdan derhal incelemeye alınmış ve alan adı kayıtları, ilgili kurum tarafından yaklaşık olarak saat 20:00’de düzeltilerek sorun giderilmiştir. An itibarıyla yandex.com.tr ve diğer tüm Yandex servisleri sorunsuz olarak çalışmaya devam etmektedir.

Özellikle dikkat çekmek isteriz ki; Yandex sunucularına yapılmış bir saldırı söz konusu değildir ve hiçbir Yandex servisi zarar görmemiştir.

Gelecekte benzer durumların oluşmaması adına gerekli önlemleri alıyor olduğumuzu bildiririz.

Saygılarımızla,
Yandex.Türkiye Ekibi

GÜNCELLEME 8: Biraz önce Paypal Türkiye’den de söz konusu saldırı ile ilgili bir cevap aldık. Aynen paylaşıyoruz.

Bilginiz olduğu üzere 4 Mayıs tarihinde Türkiye alan adı kayıt işlemlerinden sorumlu sunucuları saldırıya uğraması nedeni ile PayPal Türkiye kullanıcıları için yönlendirme sayfası olan “paypal.com.tr” adresimizden sistemimize erişilememiştir. Saldırganlar bir çok websitesinin DNS ayarlarını değiştirmiş ve com.tr uzantılı sayfaları kendi sitelerine yönlendirmişlerdir.

Saat 18 itibariyle meydana gelen saldırıyı PayPal güvenlik ekipleri derhal tespit etmiş ve saat 19:30 sularında bu yasadışı yönlendirmeyi etkisiz hale getirmişlerdir.

5 Mayıs 2012 saat 1:00 itibari ile .com.tr sayfası PayPal’ın asli sunucularına yeniden yönlendirilmiş ve sorun çözümlenmiştir.

Saldırının PayPal’ın kendi altyapısını hedef almadığını, dolayısıyla  bu süreçte PayPal kullanıcılarının hiçbirisinin herhangi bir zarar görmediğini ve PayPal kullanıcılarının verilerinin güvenliği ile ilgili herhangi bir risk yaşanmadığını özellilkle bildirmek isteriz.

PayPal kurulduğu günden bugüne 13 senedir kullanıcıların finansal bilgilerini dünyanın en gelişmiş koruma ve hile önleme yöntemleriyle saklamakta ve kullanıcılarımıza hizmet vermeye devam etmektedir.

GÜNCELLEME 9: Cyber-Warrior/Akıncılar grubu, .tr uzantılı sitelerin hacklenmesi haberi hakkında Webrazzi’ye bir açıklama gönderdi. Aynen paylaşıyoruz:

Internet basınında ve sosyal medya sitelerinde bazı “com.tr” alan adlarına yönelik bir eylem yapıldığı yönünde haberler yer almaktadır. Bu durum bir üye tarafından kişisel olarak yapılmış bir eylem olup, Grubumuz; bilgi ve misyonu dışındaki bu eylemi kesinlikle tasvip etmemektedir.
 Bu sebeple ilgili kullanıcının üyeliğine son verilmiştir. Grubumuz hiçbir şekilde Türk sitelerine karşı olumsuz bir eylemi kabul etmemektedir.

Konuyla ilgili yeni açıklamalar gelirse bu haberde güncelleme olarak paylaşacağız.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (67)
 1. Buyurun en büyük olsaılıklar nic.tr kayıtlarının dns hack yapıldığı konusunda.

  http://www.threewordsearch.com/entry.php?entry=fortys3v3n-hack-internet

  1. Zafer Gündoğdu dedi ki:

   Her ne olursa olsun Türkiyenin en büyük hack saldırısı ile ilgili çarpıcı ve doğru bir analizi yine bu bilişim alanından arkadaşlar yapmışlar.
   Dns ile ilgili tartışmalar tekrar alevlenince aşağıdaki yazı hoşuma gitti paylaşmak istedim.

   http://tahiroglu.com/post/22404790921/4-may-s-turkiye-dns-depremi

  2. Hatay dedi ki:

   Kim ne derse desin bu adam işi biliyor facebook.com/whitehat listesinden sonra google güvenlik onur listesine de girmiş bir adam bu altta hakkında atıp tutan bazı çekemeyen kıskanan adamları takmaz bence 🙂
   http://www.teknolojioku.com/haber/guvenlik/dev-firmalarda-o-konusuluyor.html

 2. Sanırım hacklenen yandex vs. değil. Hacklenenler bilgisayarlarımız.. 🙂

 3. Extra Jel dedi ki:

  Ahh Nic.tr nsleri bu kadar basitmi veriyorsun değiştirin diye :S

 4. erdem dedi ki:

  nic.tr yi tamamen hacklediler sanırım

 5. Escobar dedi ki:

  google yahoo yandex paypal microsoft live gmail bdp.org cocacola fazıl sayın siteleri hacklendi.

  Akıncılar grubunda hacker F0RTYS3V3N lakablı Emrullah Akdemir yapmıştır

  Ekran görüntüleri:

  http://zone-h.org/mirror/id/17560920

  http://zone-h.org/mirror/id/17560919

  http://zone-h.org/mirror/id/17560917

  http://zone-h.org/mirror/id/17560918

  http://zone-h.org/mirror/id/17560916

  http://zone-h.org/mirror/id/17560923

  http://zone-h.org/mirror/id/17560924

  1. hakan dedi ki:

   hakkaten ciddi bir itibar kaybı bizim için.
   bu kadar mı kolay nic.tr yi hacklemek.
   .com lu versiyonlarını bütün dünya hackerları yüklenip hackleyemiyor, çoluk çocuk nic.tr yle kafa buluyor. olacak iş değil.

   1. Samet Aybaba dedi ki:

    Çoluk çocuk dediğin adam iş yapsa sen kadar çocuğu olur eminim 🙂
    http://blog.emrullahakdemir.com da yayınladığı yazılara bakarsan kendinin ne kadar cahil olduğunu anlarsın tahminimce.
    Ayrıca adam facebook.com/whitehat yani facebook beyaz şapkalı hacker listesinde

 6. Moti dedi ki:

  @F0RTYS3V3N ve @CyberWarriorTim ortaklığı ile saldırılan sitelerin listesi – http://goo.gl/5O2G3

 7. Yasin dedi ki:

  Resmin büyük hali olmadığından yazılarını okuyamadık :/

   1. Yasin dedi ki:

    İlgi alakanıza hızınıza cidden teşekkürler. Twitter’da bazı haberciler flash haber olarak şimdi paylaşıyor. Biz webrazzi sayesinde saatler öncesinden haberdar olduk durumdan. Ekibinizi bir kez daha tebrik ediyorum.

 8. Korcan Ergun dedi ki:

  Nic.Tr üzerinde bir çok kez gerçekleşti bu olay.Teknik bir sıkıntı değil bilgisiz ve aptal öğrencilerden kaynaklanıyor.Tabi birde hocalardan 🙂 ODTÜ maalesef yetersizliğini bir kaç kez daha ispat ediyor . Bu arada ben dahil olmak üzere bir çok kişi sanırım sorunsuz şekilde .com.tr domaini eş dost aracılığıyla alabiliyor yada gizli olduğu düşünülen nic.tr ye dair bütün verilere ulaşılabiliyor.

  1. halil dedi ki:

   Türkiyede işlerin nasıl işlediği konusunda güzel bir açıklama olmuş

  2. Samet Aybaba dedi ki:

   Böyle bişy olmasına sen ihmal veriyor musun 😀

 9. ismail dedi ki:

  nic.tr dendir, bu tüm siteler .com.tr

 10. Murat İşyapan dedi ki:

  İşte kimseler tarafından en çok övülen Türkiye’nin en kalite üniversitelerinden biri olan ODTÜ ve onun yaveri nic.tr… Bu firmaların açacağı davalar neticesinde artık böyle bir çakma üniversitemizde olmayacağına eminim 🙂 İşte Türkiye’deki eğitim ve iş kalitesi..

  1. Mahir Gedik dedi ki:

   Öncelikle bu saldırı Türkiyenin en büyük hack girişimi / hack olayı. Bunda hemfikiriz fakat saldırıyı gerçekleştiren bence profesyonel ve bu işlerinde en iyi. Aksi takdirde bu şekilde hacklenmeye kadar gidebilecek bir açık basit olsa daha önce bulan biri basitliğine göre affetmezdi diye düşünüyorum. O yüzden olay büyük olduğu gibi açıkta büyüktür.

 11. serkan dedi ki:

  Bu olayı yapan kişi veya kişiler çok ciddi bir dava süreci altına gireceklerinin farkında mı acaba?

  1. fatih dedi ki:

   farkında değiller çünki yaşları ufak daha kapıya dayandıklarında vahlamaya başlarlar

 12. İsmail dedi ki:

  paypal.com.tr ye girdiğimizde localhost’a gidiyor olması da ilginç tabi.

  nic.tr’yi zor günler bekliyor…

 13. Cafer Can Arslan dedi ki:

  bence hiç bir ceza almalı.
  “Biz ; bazı lamer gruplarının (morhack , anon ) ulaşmak istedikleri yolun sonuyuz.Nedenmi freehost ? Bunun için biraz kafa yormak gerek :)”
  bu twitine biraz kafa yorun
  “Neden http://google.com.tr değil ? Çünki o kazana düştü… Hepinizin anasayfası googleken sıradan bir hostta açılamazdı bile site :p =)”
  çok mantıklı 😉

  1. Durmuş Yöndem dedi ki:

   Evet kişi haklı medya saçma sapan grupları destekleyerek fazla abartarak piyasaya sürerse bu tip kişilerinde buna itiraz ederek bu şekilde bir tepki koymaları normal.
   Ayrıca adamın blogunda yayınladığı Dns ile ilgili makale de yazılan senaryoyu gerçekleştirecek gücü varken yapmaması ne kadar büyük bir şans bizim açımızdan iyiki böylesine biri milliyetçi diyebiliyoruz. bu yeteneğin bir başkasında olduğunu düşünmek bile istemiyorum.

 14. İşsiz dedi ki:

  Paypala girince localhostta çalışan projeme yönlendi. Noluyoruz lan dedim bir an : )

 15. MrAuTHoR dedi ki:

  Hem iyi hemde kötü bir olay.Kötü çünkü uluslararası platformda rezillik.Dünyanın en büyük internet şirketleri atılan bu çamurun acısını nic.tr’den fena çıkarır diye tahmin ediyorum.İyi çünkü bu tarz konularda daha dikkatli olunması gerektiğinin farkına varılmış olunur.

 16. Bir Gözlemci dedi ki:

  nic.tr ile alakalı olduğu bile henüz kesinleşmeyen bir konu hakkında ülkenin en iyi eğitim kurumlarından birisini ve eğitimci ile öğrencilerini suçluyorsunuz. Yetmiyor; hakaret ediyorsunuz. Türkiye’de neredeyse kullanduğınız bütün internet teknolojilerinin öncüsü olan bir eğitim kurumunu neyle suçluyorsunuz? Siz kimsiniz, çoluk çocuk dediğiniz insanları çok mu iyi tanıyorsunuz? Suçu işleyene değil de mağdurlara atıyorsunuz. Konuşurken düşünüp tartma şansınız olmuyor da bari şurada yorum yazarken yapsanız şunu

  1. Murat İşyapan dedi ki:

   Muhtemelen sende ODTÜ(!) mezunusun.. DNS Hack olayını sana hocaların anlamış olmalı ki bir telefon et ve bilgi al olur mu sevgili, Türkiye’nin en kaliteli üniversite öğrencisi/mezunu.

   1. Bir Gözlemci dedi ki:

    Bakın ben olayın sorumluluğu ile ilgilenmiyorum. ODTÜ bir eğitim kurumu. Siz bir iştirakin sorumsuzluğu nedeni ile ne ODTÜ’yü ne eğitimcilerini suçlayabilirsiniz. Kaldı ki öğrenciler bunun uzağından yakınından geçmezler. Ayrıca birisi Beriltech’e de dikkat çekmiş, pek de iyi yapmış. Sıkıntı yalnız nic.tr ile alakalı olamaz. Ben olayın kendisi ile alakalı değil verdiğiniz tepkiye yorum yapıyorum

  1. Mahir Gedik dedi ki:

   Duyduğum en saçma açıklama. Bahsi geçen kişi zaten gündemden hiç bir zaman düşmemiş ki sadece buradaki kişiler yeni duyuyor.
   Facebook , Hotmail vs. büyük sistemlerdeki açıklarıyla sürekli zaten takipçi kitlesi olan bir kişi neden böyle gündeme gelmek için böyle bir olay yapsın ki kaldı ki kendini kanıtlayacağı kadar kanıtlamış birisi gördüğüm kadarıyla. Hem gündeme gelmek istese önce istihbarat birimleriyle devletin en üst yerlerini ayrıca bankaları hackler hiçbirinizde gıkınızı çıkaramazdınız.
   Bence bu olayda kişi sonuna kadar haklı. Etkiye tepki olmuş. Yazıya göre siz saçma haberlerle gündeme gelirseniz gündemi belirleyen gerçek kişiler ortaya çıkabilir.

 17. ibrahim özkan dedi ki:

  özellikle beriltech yönetiminde olan sitelerin hacklenmiş olmasıda sadece sorunun nic.tr de olup olmadığını düşündürüyor. Son olarak onlarca büyük markanın .com.tr uzantılı adı varken neden sadece bu sitelerin hacklendiğide ayrı bir konu.

  1. Devrim Demirel dedi ki:

   Sorun sadece BerilTech yönetiminde olan com.tr alan adlarında değil, bir çok com.tr alan adında aynı şekilde yaşanıyor.

   Yüzlerce global büyük markanın Türkiye’deki temsilciliğini yapan BerilTech, google.com.tr gibi yahoo, apple, gmail, hp, microsoft gibi bir çok alan adını yönettiğimizden konunun BerilTech ile ilgili olduğunu düşünüyorsunuz.

   Sözkonusu hackleme eyleminde, BerilTech’ten kaynaklı bir kusur veya hata olduğuna dair bir bilgi söz konusu değildir.

   Nic.tr yakında açıklama yapacaktır.

 18. ibrahim özkan dedi ki:

  nic.tr de hacklenen sitelerin sorumlusu olarak emrullah akdemir gözüküyor. Nic.tr’ye şahıs olarak kayıt olurken TC. Kimlik no girilmektedir. Dolayısıyla bu işi yapanların bulunması zor olmasa gerek

  1. engin güney dedi ki:

   Bu kadar siteyi hackleyen kişi kendi T.C kimlik nosunu girmiş olabilir mi?

   1. İbrahim ÖZKAN dedi ki:

    Sahte T.C. kimlik numarası da girse bulunabilir bir şekilde… Yakında bu olayı yapanların yakalandığını haberlerde duyarsanız çok şaşırmazsınız o zaman…

 19. Domain Reyonu dedi ki:

  Özelleştirme isteyen buyursun .tr uzantıları özelleştirsinde kaliteli hizmet alalım.

 20. Kadir dedi ki:

  Bu Emrullah Akdemir, Facebook’un Beyaz Şapkalı Hacker’lar sayfasında ismi yazılı olan mı acaba? https://www.facebook.com/whitehat

  1. HaCii dedi ki:

   Ta kendisi,facebook ‘ta var olan bir açığı,facebook ‘u bilgilendirmesi sonrasında listeye adını eklettirdi.

 21. deniz dedi ki:

  bu skandaldan dolayi nic.tr de herhangi birisinin basinin agriyacagini dusunmuyorum. ne de olsa burasi turkiye. gecmis olsun.

  1. Mahmut dedi ki:

   şu yada bu siyasi tanıdıkları ile işe alınan milyon tane memur olduğunu düşünürsek daha çok başımıza gelecek bu işler

 22. WP7TR dedi ki:

  an itibariyle microsoft.com.tr ve birkaç site daha yeniden hacklenmiş.. bakınız: http://www.microsoft.com.tr

 23. erdal gökhan dedi ki:

  helal olsun bunu da yaptık ya. bu yandex yarın çıkar da “bi daha da gelmem Türkiye’ye” derse ya da google “hiçbirinize para mara yok. adsense den bi kuruş alamazsınız” derse, övünür müyüz ODTÜyle?

  1. isa akpınar dedi ki:

   koyun can derdinde kasap et dedikleri bu olsa gerek ahh keşke öyle bir şey deseler zil takıp oynarım kardeşim. Sen altın yumurtlayan tavuğu keser misin kardeşim ? Adamlar senin sayende dünyanın parasını kazanıyor adsense sisteminden senide 100$’a kadar oyalıyor ki bir şeyler yap banliyim diye. ardından yeni üyelik alıp tekrar giriyorsun sisteme onun yerine Türk reklam şirketi ile anlaşsan daha çok kazanırsın ve ülkene faydan olur. Çok benciliz çooook!

   1. erdal gökhan dedi ki:

    merak etme onun da hazırlıkları var. yani türk reklam ajansları. yakında anlaşıcaz zaten kendileriyle. yeni altyapımızı kurup kendi sistemimizi kurmamızı bekliyorlar.

 24. Mustafa dedi ki:

  Eskiden kendi gibi 3 adam bulan mafyayim diye gezerdi.. Simdi kendi gibi 3 adam bulan hackerim diye dolaniyor ortalikta…

  1. Adam hala olayın hackerlığın da 🙂

 25. sh dedi ki:

  Nic.tr alt yapısını güclendirmeli her domain başına çok fazla para alırken bunlarıda korumayı bilmeli..sadece para kazanmakla bitmiyor iş ne yazıkki.. Ben böyle açıkları bulan ve bu hale getiren arkadaş her kimse başka işlerle uğraşsın dursun.. Çok yeteneği varsa türkiyedeki e ticaret siteleirnin alt yapısındaki açıkları bulsun parasını kazansın.. bu açıkların çoğu büyük firmaların sucu yok tamamben nic.tr nin altyapısındaki açıkla alakalıdır..Aldığınız paranın yarısını güvenliğe yarısınıda kendinize ayırınki sizi rezil etmesinler..yazık olmuş

 26. Haberler dedi ki:

  geçenlerde türk internet alt yapısına yapılan saldırılarda bazı açık kapılar kalmış demek ki bu kadar kolay erişebiliyorlar nic.tr ye…
  gerçi önemli olan anlık hacklemeler değil ama veri kayıpları. alan adı hacklemeleri düzeltilebilir ama databaselerimize erişirlerse işte orda sorun war. düşünsenize UYAP yada Emniyet alt yapısına eriştiklerini 🙂 türkiyede bunlar ne kadar güvenli acaba…

 27. Çağla Aytaç dedi ki:

  redhack ve anonymouse’a büyük kıskançlık ve kin beslemişler sanırım. amaçsızca gelişen bir hareket. “tamam siz hackersınız siz büyüksünüz” diyelim ve el sallayalım bunlara 🙂

  1. Alp dedi ki:

   Redhack dünkü çocuklar. Anonymous devlet sitelerine saldırınca bu redhack’ci devrimciler de “Devlete karşıyız devrimci gardaşlarr..” diye atladı ve bunlara yataklık etti. Anonimciler olmasa hiçbirşey yapacakları yok.

 28. Hidayet Doğan dedi ki:

  ODTU nic.tr’yi cok guzel yonettigi icin baslarina geliyor bunlar. Doner sermayede vergiden muaf nic.tr gelirlerini yiyeceklerine biraz daha altyapi uzerine calissalar (veya sadece calissalar) bunlar gelmez koskoca TR uzantisini yoneten yerin basina. Adini ilk defa ulke uzantisindan duydugumuz 10km2’lik ulke adalar DNS yapilarini daha iyi yonetiyor.

 29. halil dedi ki:

  Süper oldu süper 🙂 GErçekten iyi eğlenceydi dün gece

 30. Alp dedi ki:

  Asıl taktir edilmesi gereken bu değil mi? Düşünüyorum da terör örgütüne mensup hackerler ile redhack’in eylemleri arasında büyük benzerlikler var. Sosyalist forumlarında gerilla dedikleri terör örgütü mensuplarının, Abdullah Öcalan’ın propagandası yapılıyor ve bizim Türk sosyalistlerimiz bunu bir zenginlik olarak görüyor.

  Sözde kapitalizme savaş açanlar devlet sitelerinden başka bir adrese saldırı düzenlemiyorlar neden? Anonymous böyle istiyor. Çünkü geçmişte Devlet sitelerini hedef alma olayı ilk olarak Anonymous tarafından yapılmak istenmiş fakat bu engellenmişti. Bizim kendilerine redhack denen lamerlerimiz ise “onların şekillendirdiği” eylemi kendilerine uyarlayıp, “Halk için, devlet için..” zırvalıklarını uyduruyolarlar.

  Akıncılar ise dünyaca ünlü kapitalist şirketlerin TR uzantılarına çöküyor. Ne mutlu onlara, bu işin gerçek profesyoneli kesinlikle onlar!

  Bu arada ek bilgi olarak geçelim. Saldırıların ekip olarak değil, bireysel olarak yapıldığı duyurulmuş Cyber-Warrior’un web sitesinde.

 31. OGAN dedi ki:

  iyi paypal’ın giriş sayfası gibi bire bir sayfa hazırlayıp, giriş yapmaya çalışan kullanıcıların şifrelerini çalmamışlar.
  Paypal a büyük bir darbe olurdu..

 32. Nurettin Bacanak dedi ki:

  Ne kadar çok ODTÜ karşıtı insan varmış. Şaşırdım doğrusu.

  NIC.tr’nin az ya da çok kabahatli olduğu ortada, NIC.TR’nin amiri konumundaki birim ve kişilerin de ha keza. Ama Allah aşkına ODTÜ öğrencilerinin konu ile ne alâkası var. Kusura bakmayın ama buna kuyruk acısından başka bir şey denmez.

  1. Murat Benq dedi ki:

   Ne güzel, büyük bir skandala yol açacaksın sonra da hiçbir açıklama yapmadan kabuğuna çekileceksin. Böyle bir şey maalesef söz konusu olamaz ama nic.tr konu hakkında hiçbir açıklama gereği duymaması düşündürücü..

  2. Bir Gözlemci dedi ki:

   Benim anlatmak istediğim de buydu, Nurettin bey çok iyi demiş. Ortada bir takım ihmaller olduğu açık. Doğrudan olmasa bile dolaylı olarak ODTÜ’de suçlu olabilir. Hadi öğretim üyelerini de diyelim az buçuk suçlular diye de, öğrencinin ne işi olur nic.tr ile, ihmaller ile. ODTÜ’de okumaktan başka iş yapacak vakti olan yok. Okumaya niyeti olmayan arkadaşlar da baş kaldırmış geziniyorlar. Öğrencilere bile utanmadan suç atanlar, çok özür diliyorum, hangi baltaya sap olmuşlar? Bekara karı boşamak kolay olur sözü şıp diye oturuyor. Uzaktan o tel örgünün içindeki fare bile suçlu değil mi sizin için?

 33. Mustafa dedi ki:

  AKINCILAR yapmamış saldırıyı, saldırı tamamen bireysel yapılmış ve Cyber-Warrior’da saldıtıyı yapan kişinin yetkileri alınıp gerekli açıklama da yapılmış.

  1. İzleyici dedi ki:

   Şahıs Olarak Yapılmış.. Akıncılar Grubunun Hiç Bir alakası Yokmuş.. Katılıyorum..

 34. kingseo dedi ki:

  Öncelikle bir kaç konuya açıklık getirelim “F0RTYS3V3N” bir grup değil sadece 1 kişinin nicki bunu zaten az çok bilgisi olan biri anlıyabilir kaynak zone-h.org

  2. Olarakta hackleniş biçimide ns yönlendirme tabiki bunun için prof olmak gerekmiyor aynı anda o ülkenin en büyük siteleri hackleniyorsa bunun tabikide tek bir açıklaması olabilir nic ele geçirilmiştir tabi bundan 2 yıl öncesinde olduğu gibi yine bizim turklerden biri böyle 3 ülkenin tüm internet ağını google.com.tr dahil indirmişti.

  mantık olarakta gidipte adam googlede açık arıyacağına kimsenin aklına gelmeyen nic’te açık arıyor 1 taşla istemediği kadar kuş vurma olasılığı yakalıyor. Neyse çok uzadı bundan sonra nic’in önemi farkına varılıp gerekli güvenlik önlemleri artırılır umarım bir daha böyle şeylerin yaşanmaması adına…

Bir Yorum Yazın